Battery
Categories
Important compatibility info
| Battery Type Code | 250 |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 720 A |
| Suitable for (starter battery) | with central degassing |
| Post Positions | 1 |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Port / Connector type | T1 |
| Voltage | 12 V |
| Width | 174 mm |
| Height | 222 mm |
| Length | 303 mm |
| Hold-down Type | B01 |
| Extra Description | YBX3000 SMF Batteries |
| Function | Starter Battery |
| Type | Starter Battery |
| Battery | with handles, with load status display |
| Filled Weight | 20.8 kg |
| Ampere-Hours | 95 Ah |
| Cold-test Current, EN | 720 A |
| Key Words | 720A; 95Ah; 3Yr Warranty; 303x174x222 |
| Warranty | 3 year warranty |
Important compatibility info
| Length | 260 mm |
| Height | 214 mm |
| Width | 168 mm |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 85 A |
| Terminal Type | Female Thread |
| Height without pole | 208 mm |
| Type | AGM |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Warranty | 1 year warranty |
Important compatibility info
| Length | 278 mm |
| Height | 190 mm |
| Width | 175 mm |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 70 Ah |
| Cold-test Current, EN | 760 A |
| Function | Starter Battery |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 760 A |
| Extra Description | S5A AGM |
| Battery Type Code | 096 AGM |
| Type | Starter Battery |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Replaces | 0092S60080 |
| Terminal Type | 1 |
| Key Words | 760A; 70Ah; 5Yr Warranty; 278x175x190 |
| Hold-down Type | B00 |
| Warranty | 5 year warranty |
Important compatibility info
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 730 A |
| Type | Starter Battery |
| Battery Type Code | 115 EFB |
| Function | Starter Battery |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Key Words | 730A; 80Ah; 3Yr Warranty; 315x175x190 |
| Ampere-Hours | 80 Ah |
| Warranty | 3 year warranty |
Additional Information
Technical Information
Fusion EFB
Important compatibility info
| Type | EFB |
| Terminal Type | Standard |
| Ampere-Hours | 75 A |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Weight | 19000 |
| Length | 278 mm |
| Battery Type Code | 096 EFB |
| Voltage | 12 V |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 660 A |
| Height | 190 mm |
| Width | 175 mm |
| Key Words | 660A; 75Ah; 3Yr Warranty; 278x175x190 |
| Warranty | 3 year warranty |


