Battery
Categories
Important compatibility info
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 730 A |
| Type | Starter Battery |
| Battery Type Code | 115 EFB |
| Function | Starter Battery |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Key Words | 730A; 80Ah; 3Yr Warranty; 315x175x190 |
| Ampere-Hours | 80 Ah |
| Warranty | 3 year warranty |
Additional Information
Technical Information
Fusion EFB
Important compatibility info
| Type | EFB |
| Terminal Type | Standard |
| Ampere-Hours | 75 A |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Weight | 19000 |
| Length | 278 mm |
| Battery Type Code | 096 EFB |
| Voltage | 12 V |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 660 A |
| Height | 190 mm |
| Width | 175 mm |
| Key Words | 660A; 75Ah; 3Yr Warranty; 278x175x190 |
| Warranty | 3 year warranty |
Important compatibility info
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 760 A |
| Length | 277 mm |
| Height | 190 mm |
| Extra Description | AGM |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Ampere-Hours | 70 Ah |
| Voltage | 12 V |
| Type | Starter Battery |
| Width | 174 mm |
| Terminal Type | A |
| Hold-down Type | B13 |
| Weight | 20.5 kg |
| Cold-test Current, EN | 760 A |
| Battery | AGM Battery |
| Function | Starter Battery |
| Warranty | 4 year warranty |
Important compatibility info
| Hold-down Type | B13 |
| Terminal Type | 1 |
| Battery | EFB Battery |
| Length | 392 mm |
| Height | 190 mm |
| Width | 175 mm |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 105 Ah |
| Cold-test Current, EN | 950 A |
| Type | Starter Battery |
| Function | Starter Battery |
| Extra Description | EFB |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 950 A |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Battery Type Code | 020 EFB |
| Title | Exide EFB Battery - 12 V - 105Ah - 950CCA |
| Warranty | 3 year warranty |
Additional Information
Technical Information
• High dynamic charge acceptance over battery’s lifespan • Extra energy for vehicles with and without Start-Stop syst ems (3 times more than conventional batteries) • EFB has 3 times higher cycle life than standard convention al batteries • Optimised regenerative braking functionality in vehicles w ith Start-Stop systems – ensuring maximum fuel savings and l ess CO2 emissions
- The new Exide EFB battery featuring Carbon Boost 2.0.supports all vehicles, with and without Start-Stop systems,which have high cycling requirements
- Extra energy for vehicles with and without
- High dynamic charge acceptance over life of battery
- First invented by Exide in 2008, EFB batteries have come to play an increasingly crucial role for car manufacturers in order to reduce fuel consumption and emissions. Now Exide brings the latest OE generation to the aftermarket, featuring Carbon Boost 2.0
Important compatibility info
| Type | Starter Battery |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Extra Description | SILVER dynamic Aux |
| Height | 140 mm |
| Length | 212 mm |
| Width | 175 mm |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 35 Ah |
| Cold-test Current, EN | 520 A |
| Hold-down Type | B13 |
| Terminal Type | 1 |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 520 A |
| Function | Starter Battery |
| Battery Type Code | AUX1 |
| Warranty | 4 year warranty |
| Packaging note | Please note that Varta are currently updating their branding. The specifications are identical but you may receive a battery that looks slightly different to the image shown. |
| Title | Varta AUX1 Battery - 35Ah - 520CCA |
Additional Information
Technical Information
For backup applications
- Dynamic AGM Auxiliary batteries provide electrical equipment with uninterrupted functionality.
- Modern cars consume a considerable amount of electricity.
- So, these vehicles with combustion engines often come with two batteries - a 12V starter battery and an auxiliary battery.
- So, when it comes to replacing an old or defective auxiliary battery, it is important to rely on a high performing substitution.
- It is important to always replace an AGM auxiliary battery with another AGM auxiliary battery so not to risk any malfunctions and car breakdowns.
- For backup applications
- EN compliant degassing hole
- Safety Flame arrestor
- Increase the length of the start-stop moment
- Support for electrical functions during engine start


