Battery
Categories
Important compatibility info
| Width | 82 mm |
| Function | Starter Battery |
| Battery Type Code | YB12A-B |
| Type | Starter Battery |
| Height | 162 mm |
| Length | 136 mm |
| Extra Description | POWERSPORTS Freshpack |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 160 A |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 12 Ah |
| Terminal Type | Y6 |
| Hold-down Type | B00 |
| Post Positions | 1 |
| Cold-test Current, EN | 160 A |
| Warranty | 1 year warranty |
Important compatibility info
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Length | 136 mm |
| Cold-test Current, EN | 190 A |
| Extra Description | POWERSPORTS Freshpack |
| Function | Starter Battery |
| Type | Starter Battery |
| Ampere-Hours | 14 Ah |
| Voltage | 12 V |
| Width | 91 mm |
| Height | 168 mm |
| Post Positions | 1 |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 190 A |
| Battery Type Code | YB14-A2 |
| Terminal Type | Y8 |
| Hold-down Type | B00 |
| Warranty | 1 year warranty |
Important compatibility info
| Terminal Type | Y8 |
| Battery Type Code | YB14L-A2 |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 190 A |
| Extra Description | POWERSPORTS Freshpack |
| Function | Starter Battery |
| Type | Starter Battery |
| Hold-down Type | B00 |
| Cold-test Current, EN | 190 A |
| Ampere-Hours | 14 Ah |
| Voltage | 12 V |
| Width | 90 mm |
| Height | 167 mm |
| Length | 135 mm |
| Other Part Number | 14Ah |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Warranty | 1 year warranty |
Important compatibility info
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 190 A |
| Battery Type Code | YB14L-B2 |
| Length | 136 mm |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Extra Description | POWERSPORTS Freshpack |
| Function | Starter Battery |
| Height | 168 mm |
| Width | 91 mm |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 14 Ah |
| Cold-test Current, EN | 190 A |
| Hold-down Type | B00 |
| Terminal Type | Y8 |
| Type | Starter Battery |
| Warranty | 1 year warranty |
Important compatibility info
| Function | Starter Battery |
| Ampere-Hours | 19 Ah |
| Length | 176 mm |
| Height | 176 mm |
| Width | 101 mm |
| Voltage | 12 V |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 240 A |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Battery Type Code | YB16CL-B |
| Cold-test Current, EN | 240 A |
| Hold-down Type | B00 |
| Terminal Type | Y5 |
| Type | Starter Battery |
| Extra Description | POWERSPORTS Freshpack |
| Warranty | 1 year warranty |
