Battery
Categories
Important compatibility info
| Voltage | 12 V |
| Length | 330 mm |
| Terminal Type | Standard |
| Height | 237 mm |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 920 A |
| Type | Wet |
| Terminal Layout | Terminals Across Centre |
| Ampere-Hours | 105 A |
| Width | 171 mm |
| Battery Type Code | C31-900 |
| Key Words | 920A; 105Ah; 3Yr Warranty; 330x171x237 |
| Warranty | 3 year warranty |
Important compatibility info
| Voltage | 12 V |
| Width | 130 mm |
| Battery Capacity 10h (Ah) | 30 Ah |
| Battery Type Code | 53030 |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Ampere-Hours | 31.6 A |
| Terminal Type | Bike Box Terminal |
| Type | Gel |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 400 A |
| Length | 166 mm |
| Height | 175 mm |
| Warranty | 1 year warranty |
Important compatibility info
| Warranty | 2 year warranty |
| Length | 304 mm |
| Height | 225 mm |
| Width | 173 mm |
| Voltage | 12 V |
| Port / Connector type | TM |
| Ampere-Hours | 90 Ah |
| Cold-test Current, EN | 700 A |
| Filled Weight | 22.3 kg |
| Type | Starter Battery |
| Function | Starter Battery |
| Extra Description | Marine Batteries |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 700 A |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Hold-down Type | B01 |
| Post Positions | 1 |
| Marine Cranking Amperage (MCA) | 840 A |
Important compatibility info
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Ampere-Hours | 70 Ah |
| Type | Starter Battery |
| Extra Description | Lucas Fusion AGM |
| Key Words | 760A; 70Ah; 4Yr Warranty; 278x175x190 |
| Battery Type Code | 096 AGM |
| Function | Starter Battery |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 760 A |
| Warranty | 4 year warranty |
Additional Information
Technical Information
Fusion AGM
Important compatibility info
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 60 A |
| Height | 230 mm |
| Terminal Type | Female Thread |
| Width | 137 mm |
| Type | AGM |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Length | 228 mm |
| Height without pole | 210 mm |
| Warranty | 1 year warranty |



