Battery
Categories
Important compatibility info
| Title | Golf & Mobility VRLA Battery - 55Ah |
| Terminal Type | F11 |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Length | 229 mm |
| Ampere-Hours | 55 Ah |
| Voltage | 12 V |
| Post Positions | 1 |
| Hold-down Type | N |
| Extra Description | Platinum |
| Function | Starter Battery |
| Type | Starter Battery |
| Width | 138 mm |
| Height | 213 mm |
| Charge Rate | 6 A |
| Cycles @ 50% DOD | 500 |
| Warranty | 1 year warranty |
Additional Information
- Legally Compliant - Meets International Standards JIS C8702, BS6290-4 & IEC60896-21/22
- Tier 1 Manufacturing Partners - Products produced in accredited ISO9001 & ISO14001 certified facilities
- Low Self Discharge - Extended shelf life
- Recyclable Product - Environmentally friendly
- Fit In Any Position - Sealed AGM construction means the batteries can be placed in any orientation to ensure the best possible fit
- Absorbent glass material (AGM) separators & sealed construction prevents any acid spillage and provides added safety
- 500 cycles at 50% DOD - Extended service life, allowing you more power, more freedom, more fun
- Faster Recharge - Meaning less vehicle downtime
Important compatibility info
| Length | 317 mm |
| Ampere-Hours | 85 Ah |
| Hold-down Type | B03 |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 760 A |
| Width | 175 mm |
| Voltage | 12 V |
| Port / Connector type | T1 |
| Extra Description | YBX7000 EFB Start Stop Plus Batteries |
| Type | Starter Battery |
| Function | Starter Battery |
| Height | 190 mm |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Battery Type Code | 115 EFB |
| Filled Weight | 21.2 kg |
| Battery | with handles, with load status display |
| Cold-test Current, EN | 760 A |
| Key Words | 760A; 85Ah; 4Yr Warranty; 317x175x190 |
| Suitable for (starter battery) | with central degassing |
| Warranty | 4 year warranty |
Important compatibility info
| Voltage | 12 V |
| Height | 222 mm |
| Filled Weight | 21.6 kg |
| Type | Starter Battery |
| Port / Connector type | T1 |
| Width | 174 mm |
| Function | Starter Battery |
| Battery | with handles, with load status display |
| Cold-test Current, EN | 830 A |
| Ampere-Hours | 100 Ah |
| Length | 303 mm |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 830 A |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Battery Type Code | 249 |
| Extra Description | YBX5000 Silver High Performance SMF Batteries |
| Hold-down Type | B01 |
| Key Words | 830A; 100Ah; 5Yr Warranty; 303x174x222 |
| Suitable for (starter battery) | with central degassing |
| Warranty | 5 year warranty |
Important compatibility info
| Ampere-Hours | 95 A |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Length | 302 mm |
| Width | 175 mm |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 720 A |
| Voltage | 12 V |
| Type | Wet |
| Terminal Type | Standard |
| Height | 225 mm |
| Extra Description | Lucas LL |
| NCC Class | C |
| Other Part Number | LV26MF |
| Warranty | 2 year warranty |
Important compatibility info
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 400 A |
| Type | Starter Battery |
| Battery Type Code | 054 EFB |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Ampere-Hours | 38 Ah |
| Battery | EFB |
| Width | 127 mm |
| Voltage | 12 |
| Height without pole | 204 mm |
| Terminal Type | Japanese Narrow |
| Length | 187 mm |
| Height | 226 mm |
| Warranty | 4 year warranty |
| Key Words | 400A; 38Ah; 4Yr Warranty; 187x127x226 |


