Battery
Categories
Important compatibility info
| Terminal Layout | Terminals on End, Positive Left |
| Width | 65 mm |
| Terminal Type | F1 Spade Terminal |
| Height | 100 mm |
| Length | 151 mm |
| Weight | 2400 |
| Type | AGM |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 7 A |
| Warranty | 1 year warranty |
Important compatibility info
| Terminal Type | F1 Spade Terminal |
| Type | AGM |
| Ampere-Hours | 2.9 A |
| Voltage | 12 V |
| Length | 79 mm |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Battery Capacity 10h (Ah) | 2.76 Ah |
| Weight | 2620 |
| Height | 107 mm |
| Width | 56 mm |
| Warranty | 1 year warranty |
Important compatibility info
| Terminal Layout | Terminals on End, Positive Left |
| Type | AGM |
| Terminal Type | F2 Spade Terminal |
| Ampere-Hours | 12 A |
| Height | 98 mm |
| Width | 98 mm |
| Voltage | 12 V |
| Length | 151 mm |
| Warranty | 1 year warranty |
Important compatibility info
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 90 A |
| Terminal Type | Bike Box Terminal |
| Width | 87 mm |
| Ampere-Hours | 6 A |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Type | AGM |
| Voltage | 12 V |
| Height | 93 mm |
| Battery Type Code | YTX7A-BS Compatible |
| Length | 150 mm |
| Warranty | 2 year warranty |
Important compatibility info
| Type | AGM |
| Length | 150 mm |
| Terminal Type | Bike Box Terminal |
| Ampere-Hours | 7 A |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 90 A |
| Voltage | 12 V |
| Width | 65 mm |
| Height | 92 mm |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Warranty | 1 year warranty |
Important compatibility info
| Length | 151 mm |
| Ampere-Hours | 7 A |
| Terminal Type | F1 Spade Terminal |
| Height without pole | 94.5 mm |
| Terminal Layout | Terminals on End, Positive Left |
| Voltage | 12 V |
| Height | 100 mm |
| Width | 65 mm |
| Type | AGM |
| Warranty | 1 year warranty |
Important compatibility info
| Length | 98 mm |
| Height | 110 mm |
| Type | AGM |
| Width | 56 mm |
| Terminal Type | Bolt Through |
| Voltage | 12 V |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 50 A |
| Battery Capacity 10h (Ah) | 3.8 Ah |
| Battery Type Code | YB3L-A |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Warranty | 2 year warranty |
Important compatibility info
| Height | 87 mm |
| Ampere-Hours | 2.5 A |
| Length | 113 mm |
| Width | 38 mm |
| Terminal Type | F2 Spade Terminal |
| Terminal Layout | Terminals on End, Positive Right |
| Type | AGM |
| Voltage | 12 V |
| Battery Type Code | YT4B-BS |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 40 A |
| Warranty | 2 year warranty |
Important compatibility info
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 70 A |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Battery Type Code | YTX5L-BS Compatible |
| Height | 105 mm |
| Type | AGM |
| Terminal Type | Bike Box Terminal |
| Battery Capacity 10h (Ah) | 4 Ah |
| Length | 113 mm |
| Width | 70 mm |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 4.2 A |
| Warranty | 1 year warranty |
Important compatibility info
| Ampere-Hours | 10 Ah |
| Length | 151 mm |
| Title | Golf & Mobility VRLA Battery - 10Ah |
| Type | Starter Battery |
| Extra Description | Platinum |
| Voltage | 12 V |
| Charge Rate | 1 A |
| Terminal Type | F2 |
| Terminal Layout | Terminals on End, Positive Left |
| Function | Starter Battery |
| Width | 65 mm |
| Hold-down Type | N |
| Post Positions | 4 |
| Height | 117 mm |
| Cycles @ 50% DOD | 500 |
| Warranty | 1 year warranty |
Additional Information
- Legally Compliant - Meets International Standards JIS C8702, BS6290-4 & IEC60896-21/22
- Tier 1 Manufacturing Partners - Products produced in accredited ISO9001 & ISO14001 certified facilities
- Low Self Discharge - Extended shelf life
- Recyclable Product - Environmentally friendly
- Fit In Any Position - Sealed AGM construction means the batteries can be placed in any orientation to ensure the best possible fit
- Absorbent glass material (AGM) separators & sealed construction prevents any acid spillage and provides added safety
- 500 cycles at 50% DOD - Extended service life, allowing you more power, more freedom, more fun
- Faster Recharge - Meaning less vehicle downtime
