Battery
Categories
Important compatibility info
| Width | 166 mm |
| Height | 174 mm |
| Extra Description | Yuasa NP |
| Voltage | 12 V |
| Type | AGM |
| Capacity | 65 Ah |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Length | 350 mm |
| Terminal Type | Female Thread |
| Warranty | 1 year warranty |
Important compatibility info
| Width | 171 mm |
| Length | 305 mm |
| Height | 224 mm |
| Type | AGM |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 104 A |
| Terminal Type | Female Thread |
| Warranty | 1 year warranty |
Important compatibility info
| Length | 345 mm |
| Height | 238 mm |
| Width | 172 mm |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 115 Ah |
| Cold-test Current, EN | 820 A |
| Type | Starter Battery |
| Function | Starter Battery |
| Extra Description | NAPA Battery |
| Title | NAPA High Power Battery 12V - 115Ah - 820A |
| Hold-down Type | N |
| Terminal Type | T1 |
| Battery Type Code | 665 |
Additional Information
- OE Equivalent - Original quality spare part – Produced on the same production lines that make batteries for Original Equipment, using the same technology, man power, equipment, controls and quality inspections approved by the car manufacturers to whom they are supplied.
- Superior Reserve Capacity - Superior Reserve Capacity
- Maintenance Free - Maintenance Free, Not Maintenance Impossible
- Super Heavy Duty Performance - Delivering an exquisite level of performance for the user who may have higher ‘in vehicle electrical loads’.
- Increased Service Life - Increased Shelf and Service Life
- +30% Extra Power - Designed to facilitate those who demand more from their vehicles.
Important compatibility info
| Length | 260 mm |
| Height | 253 mm |
| Width | 180 mm |
| Voltage | 6 V |
| Ampere-Hours | 224 A |
| Terminal Type | Female Thread |
| Type | AGM |
| Battery Capacity 5h (Ah) | 192 Ah |
| Terminal Layout | One terminal Front, One Terminal Back on Diagonal |
| Battery Capacity 10h (Ah) | 210 Ah |
| Battery Capacity 100h (Ah) | 246 Ah |
| Warranty | 1 year warranty |
Important compatibility info
| Voltage | 12 V |
| Weight | 27000 |
| Ampere-Hours | 100 A |
| Width | 169 mm |
| Terminal Type | Female Thread |
| Length | 307 mm |
| Height | 237 mm |
| Battery Capacity 100h (Ah) | 110 Ah |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Type | AGM |
| Warranty | 1 year warranty |


