Battery
Categories
Important compatibility info
| Battery Type Code | YTX20-BS Compatible Lithium |
| Height | 130 mm |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Width | 87 mm |
| Battery Capacity 10h (Ah) | 7 Ah |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 420 A |
| Type | Lithium |
| Terminal Type | Bike Box Terminal |
| Voltage | 12 V |
| Length | 175 mm |
| Warranty | 1 year warranty |
Important compatibility info
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Length | 330 mm |
| Width | 173 mm |
| Terminal Type | Dual Terminal |
| Height without pole | 212 mm |
| Battery Capacity 5h (Ah) | 107 Ah |
| Battery Capacity 10h (Ah) | 113 Ah |
| Battery Capacity 100h (Ah) | 130 Ah |
| Ampere-Hours | 118 A |
| Height | 237 mm |
| Type | AGM |
| Voltage | 12 V |
| Warranty | 1 year warranty |
Important compatibility info
| Height | 214 mm |
| Ampere-Hours | 80 A |
| Terminal Type | Female Thread |
| Voltage | 12 V |
| Width | 168 mm |
| Type | AGM |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Length | 259 mm |
| Extra Description | Yuasa REC |
| Warranty | 1 year warranty |
Important compatibility info
| Length | 325 mm |
| Height | 238 mm |
| Voltage | 12 V |
| Width | 165 mm |
| Extra Description | Optima Blue Top |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 975 A |
| Ampere-Hours | 75 A |
| Terminal Type | Standard |
| Type | AGM |
| Terminal Layout | One terminal Front, One Terminal Back on Diagonal |
| Warranty | 1 year warranty |
Important compatibility info
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 600 A |
| Ampere-Hours | 52 A |
| Width | 175 mm |
| Length | 241 mm |
| Height | 175 mm |
| Terminal Type | Standard |
| Type | AGM |
| Weight | 18300 |
| Warranty | 2 year warranty |
| Battery Type Code | 96R-600 (ODP-AGM96R) |
| Voltage | 12 V |
| Battery Capacity 10h (Ah) | 48 Ah |
| Marine Cranking Amperage (MCA) | 700 A |
| PHCA (5 sec) | 1100 A |
| Terminal Layout | Positive Front Right |

