Battery
Categories
Important compatibility info
| Terminal Type | 1 |
| Ampere-Hours | 45Ah |
| Hold-down Type | B01 |
| Length | 218 mm |
| Voltage | 12V |
| Terminal Layout | 1 |
| Width | 133 mm |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 300 A |
| Battery Type Code | 049H |
| Height | 223 mm |
| Warranty | 4 Year Warranty |
| Other Part Number | 049H |
| Type | Lead Acid Battery |
Important compatibility info
| Height | 106 mm |
| Weight | 6000 |
| Terminal Type | Bolt Through |
| Battery Capacity 10h (Ah) | 8 Ah |
| Battery Type Code | YTX9-BS Compatible |
| Length | 150 mm |
| Width | 88 mm |
| Voltage | 12 V |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Type | AGM |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 120 A |
| Warranty | 1 year warranty |
Important compatibility info
| Length | 207 mm |
| Height | 175 mm |
| Width | 175 mm |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 52 Ah |
| Cold-test Current, EN | 520 A |
| Function | Starter Battery |
| Extra Description | S5 |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 520 A |
| Type | Starter Battery |
| Battery Type Code | 063 |
| Key Words | 520A; 52Ah; 5Yr Warranty; 207x175x175 |
| Hold-down Type | B00 |
| Warranty | 5 year warranty |
| Terminal Type | 1 |
Important compatibility info
| Length | 175 mm |
| Height | 125 mm |
| Width | 166 mm |
| Voltage | 12 V |
| Capacity | 24 Ah |
| Terminal Type | Female Thread |
| Type | AGM |
| Extra Description | Yuasa NP |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Warranty | 1 year warranty |
Important compatibility info
| Length | 207 mm |
| Battery | with handles, with load status display |
| Filled Weight | 12.4 kg |
| Port / Connector type | T1 |
| Cold-test Current, EN | 520 A |
| Battery Type Code | 063 |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 520 A |
| Suitable for (starter battery) | with central degassing |
| Ampere-Hours | 52 Ah |
| Hold-down Type | B13, B14 |
| Type | Starter Battery |
| Function | Starter Battery |
| Extra Description | YBX5000 Silver High Performance SMF Batteries |
| Voltage | 12 V |
| Width | 175 mm |
| Height | 175 mm |
| Key Words | 520A; 52Ah; 5Yr Warranty; 207x175x175 |
| Warranty | 5 year warranty |
Important compatibility info
| Extra Description | SILVER dynamic |
| Terminal Type | 1 |
| Function | Starter Battery |
| Height | 190 mm |
| Length | 242 mm |
| Width | 175 mm |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 63 Ah |
| Cold-test Current, EN | 610 A |
| Hold-down Type | B13 |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Battery Type Code | 027 |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 610 A |
| Type | Starter Battery |
| Other Part Number | 027, 562 103 060, 000-915-105-AD, 563400061, VW 1J0915105AD |
| Key Words | 610A; 63Ah; 5Yr Warranty; 242x175x190 |
| Replaced by | 563400061K262 |
| Packaging note | Please note that Varta are currently updating their branding. The specifications are identical but you may receive a battery that looks slightly different to the image shown. |
| Warranty | 5 year warranty |
| Title | Varta D15 Battery - 63Ah - 610CCA |
Additional Information
Technical Information
“Like-for-like” replacement of the battery sold to the OE channel
Technical Information
Engineered to the highest German standards
Technical Information
Patented PowerFrame® grid for reliable starting power, fast recharge and corrosion resistance.
Technical Information
Meets all original criteria of the car manufacturer
- VARTA Silver Dynamic is the perfect choice for non-start-stop technology with the highest power needs.
- It offers supreme starting power that will meet the toughest energy demands without compromise.
- The VARTA Silver Dynamic range has an impressive five year guarantee to ensure ultimate peace of mind for years to come.
- Engineered to the highest German standards
- Patented PowerFrame® grid for reliable starting power, fast recharge and corrosion resistance.
- in.Like-for-likein. replacement of OE batteries (Original Equipment)
- The premium battery for vehicles with non-start-stop technology
- Up to 15% higher starting power than the Blue Dynamic series
- Recyclable and produced in an energy-saving way
Important compatibility info
| Battery Type Code | 110 |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 700 A |
| Height | 175 mm |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Hold-down Type | B13 |
| Extra Description | EXCELL ** |
| Function | Starter Battery |
| Replaces | EB800 |
| Voltage | 12 V |
| Terminal Type | EN |
| Type | Starter Battery |
| Length | 315 mm |
| Width | 175 mm |
| Ampere-Hours | 80 Ah |
| Cold-test Current, EN | 700 A |
| Key Words | 700A; 80Ah; 4Yr Warranty; 315x175x175 |
| Title | Exide Conventional Battery - 12 V - 80Ah - 700CCA |
| Warranty | 4 year warranty |
Additional Information
Technical Information
• All-round battery for standard use and reliable performanc e • Complete range covering almost 100% of the car parc • 15% extra starting power
- The REFERENCE Battery- 15% extra starting power
- Original Equipment experience inside
- 3DX Grid Technology
- All-round battery for standard use
- Ideal for cars with standard equipment
- Exide Excell is a proven all-round battery for most modern vehicles, standard equipment and everyday driving. Like every Exide battery, Excell features robust 3DX grid technology for better electrical performance and longer lifespan.
Important compatibility info
| Extra Description | High Performance Maintenance Free |
| Voltage | 12 V |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Terminal Type | 11 |
| Function | Starter Battery |
| Length | 150 mm |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 210 A |
| Ampere-Hours | 12 Ah |
| Battery Type Code | YTZ12S Compatible |
| Hold-down Type | B00 |
| Height | 110 mm |
| Type | Starter Battery |
| Cold-test Current, EN | 210 A |
| Width | 87 mm |
| Post Positions | 1 |
| Warranty | 1 year warranty |
Important compatibility info
| Battery Type Code | 049 |
| Warranty | 4 Year Warranty |
| Hold-down Type | B00 |
| Terminal Layout | 1 |
| Length | 234 mm |
| Height | 220 mm |
| Width | 128 mm |
| Voltage | 12V |
| Ampere-Hours | 45Ah |
| Terminal Type | 1 |
| Type | Lead Acid Battery |
| Other Part Number | 057 |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 330 A |
Important compatibility info
| Terminal Type | M04 |
| Battery Type Code | Y50-N18L-A |
| Type | Starter Battery |
| Voltage | 12 V |
| Battery | AGM Battery |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Ampere-Hours | 21 Ah |
| Length | 205 mm |
| Height | 165 mm |
| Width | 90 mm |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 350 A |
| Extra Description | EXIDE AGM Ready |
| Function | Starter Battery |
| Cold-test Current, EN | 350 A |
| Hold-down Type | B00 |
| Warranty | 1 year warranty |
| Title | Exide Motorcycle Battery - 12 V - 21Ah - 350CCA |
Additional Information
Technical Information
• Maximum cranking – ideal for high-class motorcycles, power sport and off-road vehicles with large engines • Sealed VRLA (valve-regulated lead-acid) battery – ideal fo r rough terrain and highly inclined mounting • Starting reliability even at cold temperatures – ideal for jet-skis • Ready to use & maintenance free – no initial acid filling or later water refilling required
- Great safety features and ideal for motion tilting, fully sealed, leak- proof and spill-proo
- Maintenance free, no water refilling
- Ready to use, no initial acid filling
- Extended cycle life-Ideal for seasonal use, low self-discharge

