Battery
Categories
Important compatibility info
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 400 A |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Battery Type Code | 012 |
| Height | 190 mm |
| Voltage | 12 |
| Ampere-Hours | 50 Ah |
| Length | 210 mm |
| Battery | Wet |
| Terminal Type | Standard |
| Type | Starter Battery |
| Width | 175 mm |
| Key Words | 400A; 50Ah; 4Yr Warranty; 210x175x190 |
| Warranty | 4 year warranty |
Important compatibility info
| Type | Starter Battery |
| Width | 175 mm |
| Length | 242 mm |
| Height | 190 mm |
| Battery | EFB |
| Ampere-Hours | 60 Ah |
| Terminal Type | Standard |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 560 A |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Voltage | 12 |
| Battery Type Code | 027 EFB |
| Key Words | 560A; 60Ah; 4Yr Warranty; 242x175x190 |
| Warranty | 4 year warranty |
Important compatibility info
| Type | Starter Battery |
| Extra Description | Lucas Supreme |
| Function | Starter Battery |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 600 A |
| Ampere-Hours | 62 Ah |
| Battery Type Code | 075 |
| Key Words | 600A; 62Ah; 5Yr Warranty; 243x175x175 |
| Warranty | 5 year warranty |
Additional Information
Technical Information
Supreme
Important compatibility info
| Terminal Layout | 0 |
| Voltage | 12V |
| Ampere-Hours | 43Ah |
| Hold-down Type | B13 |
| Terminal Type | 19 |
| Type | Lead Acid Battery |
| Other Part Number | 085 |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 360 A |
| Width | 175 mm |
| Height | 175 mm |
| Battery Type Code | 085 |
| Warranty | 4 Year Warranty |
| Length | 210 mm |
Important compatibility info
| Battery Type Code | 51913 |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 100 A |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Other Part Number | F19-12B |
| Length | 186 mm |
| Height | 171 mm |
| Hold-down Type | B00 |
| Terminal Type | Y10 |
| Type | Starter Battery |
| Cold-test Current, DIN | 100 A |
| Function | Starter Battery |
| Extra Description | SILVER dynamic AGM |
| Cold-test Current, EN | 100 A |
| Ampere-Hours | 19 Ah |
| Voltage | 12 V |
| Width | 82 mm |
| Warranty | 1 year warranty |
Important compatibility info
| Terminal Type | Y6 |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Battery Type Code | YB16L-B |
| Voltage | 12 V |
| Width | 101 mm |
| Hold-down Type | B00 |
| Ampere-Hours | 19 Ah |
| Extra Description | POWERSPORTS Freshpack |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 240 A |
| Cold-test Current, EN | 240 A |
| Height | 156 mm |
| Function | Starter Battery |
| Type | Starter Battery |
| Length | 176 mm |
| Replaced by | 519011024K544 |
| Warranty | 1 year warranty |
Important compatibility info
| Length | 166 mm |
| Other Part Number | 24Ah - 26Ah Powakaddy |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Capacity | 26 Ah |
| Terminal Type | Female Thread |
| Height | 125 mm |
| Width | 175 mm |
| Type | AGM |
| Voltage | 12 V |
| Warranty | 1 year warranty |
Important compatibility info
| Type | AGM |
| Other Part Number | YB12A-A |
| Height | 161 mm |
| Width | 80 mm |
| Voltage | 12 V |
| Terminal Layout | Unibull Pos and Neg Left and Right |
| Terminal Type | Female Thread |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 160 A |
| Length | 134 mm |
| Battery Capacity 10h (Ah) | 15 Ah |
| Battery Type Code | YB12AL-A |
| Warranty | 2 year warranty |
Important compatibility info
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Type | AGM |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 200 A |
| Battery Type Code | YTX14L-BS Compatible |
| Battery Capacity 10h (Ah) | 12 Ah |
| Ampere-Hours | 12.6 A |
| Voltage | 12 V |
| Terminal Type | Bike Box Terminal |
| Height | 145 mm |
| Length | 150 mm |
| Width | 87 mm |
| Warranty | 1 year warranty |
Important compatibility info
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 235 A |
| Voltage | 12 V |
| Battery Capacity 10h (Ah) | 20 Ah |
| Terminal Type | Bolt Through |
| Length | 186 mm |
| Battery Type Code | 51913 |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Ampere-Hours | 21.1 A |
| Height | 171 mm |
| Width | 82 mm |
| Type | Gel |
| Warranty | 1 year warranty |




