Battery
Categories
Important compatibility info
| Warranty | 4 year warranty |
| Hold-down Type | B13 |
| Length | 354 mm |
| Height | 175 mm |
| Width | 174 mm |
| Voltage | 12 V |
| Weight | 19.9 kg |
| Ampere-Hours | 85 Ah |
| Cold-test Current, EN | 720 A |
| Terminal Type | A |
| Type | Starter Battery |
| Function | Starter Battery |
| Extra Description | SMF |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 720 A |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Battery Type Code | 017 |
| Key Words | 720A; 85Ah; 4Yr Warranty; 354x174x175 |
Important compatibility info
| Battery Type Code | 069 |
| Extra Description | PREMIUM *** |
| Function | Starter Battery |
| Type | Starter Battery |
| Terminal Type | EN |
| Voltage | 12 V |
| Width | 173 mm |
| Ampere-Hours | 75 Ah |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 630 A |
| Height | 222 mm |
| Length | 270 mm |
| Hold-down Type | Korean B01 |
| Cold-test Current, EN | 630 A |
| Post Positions | 1 |
| Key Words | 630A; 75Ah; 4Yr Warranty; 270x173x222 |
| Title | Exide Conventional Battery - 12 V - 75Ah - 630CCA |
| Warranty | 4 year warranty |
Additional Information
Technical Information
• Carbon Boost® 2.0 has improved charge acceptance and recha rges up to 2.0 times faster than standard batteries • Ideal for extreme weather and urban driving conditions • 30% extra starting power • Higher average state-of-charge throughout battery life
- The HIGH-PERFORMANCE Battery with exclusive Carbon Boost 2.0 technology
- Ideal for highly equipped cars with powerful engines and demanding electrical needs
- 30% extra starting power
- Recharges up to 2 times faster compared to otherconventional batteries
- The Exide Premium Carbon Boost 2.0 battery recharges up to 2 times faster due to Exide’s proprietary application of carbon additives on the negative plates. This technique was discovered during development of our AGM and EFB ranges, and led to improved ch
Important compatibility info
| Length | 242 mm |
| Height | 175 mm |
| Cold-test Current, EN | 500 A |
| Function | Starter Battery |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Width | 175 mm |
| Voltage | 12 V |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 500 A |
| Ampere-Hours | 53 Ah |
| Extra Description | S3 |
| Type | Starter Battery |
| Battery Type Code | 065 |
| Key Words | 500A; 53Ah; 3Yr Warranty; 242x175x175 |
| Hold-down Type | B03 |
| Warranty | 3 year warranty |
| Terminal Type | 1 |
Important compatibility info
| Type | Starter Battery |
| Height | 86 mm |
| Cold-test Current, EN | 45 A |
| Function | Starter Battery |
| Width | 49 mm |
| Voltage | 12 V |
| Length | 114 mm |
| Ampere-Hours | 2 Ah |
| Extra Description | Maintenance Free |
| Terminal Type | 12 |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 45 A |
| Terminal Layout | Terminals on End, Positive Right |
| Hold-down Type | B00 |
| Warranty | 1 year warranty |
Important compatibility info
| Height | 200 mm |
| Length | 226 mm |
| Terminal Type | Standard |
| Type | Wet |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Battery Type Code | 009R |
| Ampere-Hours | 55 A |
| Width | 170 mm |
| Voltage | 12 V |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 500 A |
| Key Words | 500A; 55Ah; 3Yr Warranty; 226x170x200 |
| Warranty | 3 year warranty |
Important compatibility info
| Extra Description | Powerline Leisure |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Length | 278 mm |
| Terminal Type | Standard |
| Type | Wet |
| Voltage | 12 V |
| Battery Type Code | 278 x 175 x 190 |
| Battery Capacity 100h (Ah) | 85 Ah |
| Ampere-Hours | 78 A |
| Height | 190 mm |
| Width | 175 mm |
| Warranty | 4 year warranty |
Important compatibility info
| Type | Starter Battery |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 550 A |
| Extra Description | Lucas Premium |
| Weight | 0.031 kg |
| Function | Starter Battery |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Battery Type Code | 069 |
| Ampere-Hours | 68 Ah |
| Key Words | 550A; 68Ah; 4Yr Warranty; 266x175x220 |
| Warranty | 4 year warranty |
Additional Information
Technical Information
Premium
Important compatibility info
| Height | 220 mm |
| Other Part Number | 069/4, 65D26R, 70D23R, 75D26R, 80D26R, NS70, NX110 S |
| Battery Type Code | 069 |
| Type | Wet |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 550 A |
| Length | 266 mm |
| Voltage | 12 V |
| Width | 175 mm |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Ampere-Hours | 68 A |
| Terminal Type | Standard |
| Key Words | 550A; 68Ah; 3Yr Warranty; 266x175x220 |
| Warranty | 3 year warranty |
Important compatibility info
| Length | 270 mm |
| Extra Description | PREMIUM *** |
| Function | Starter Battery |
| Ampere-Hours | 75 Ah |
| Cold-test Current, EN | 630 A |
| Height | 222 mm |
| Width | 173 mm |
| Voltage | 12 V |
| Type | Starter Battery |
| Battery Type Code | 068 |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 630 A |
| Hold-down Type | Korean B01 |
| Terminal Type | EN |
| Key Words | 630A; 75Ah; 4Yr Warranty; 270x173x222 |
| Title | Exide Conventional Battery - 12 V - 75Ah - 630CCA |
| Warranty | 4 year warranty |
Additional Information
Technical Information
• Carbon Boost® 2.0 has improved charge acceptance and recha rges up to 2.0 times faster than standard batteries • Ideal for extreme weather and urban driving conditions • 30% extra starting power • Higher average state-of-charge throughout battery life
- The HIGH-PERFORMANCE Battery with exclusive Carbon Boost 2.0 technology
- Ideal for highly equipped cars with powerful engines and demanding electrical needs
- 30% extra starting power
- Recharges up to 2 times faster compared to otherconventional batteries
- The Exide Premium Carbon Boost 2.0 battery recharges up to 2 times faster due to Exide’s proprietary application of carbon additives on the negative plates. This technique was discovered during development of our AGM and EFB ranges, and led to improved ch
Important compatibility info
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 630 A |
| Battery Type Code | 069 |
| Length | 260 mm |
| Height | 225 mm |
| Width | 173 mm |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 70 Ah |
| Cold-test Current, EN | 630 A |
| Function | Starter Battery |
| Extra Description | S4 |
| Type | Starter Battery |
| Key Words | 630A; 70Ah; 4Yr Warranty; 260x173x225 |
| Hold-down Type | B13 |
| Warranty | 4 year warranty |
| Terminal Type | 1 |
| Post Positions | 1 |




