Battery
Categories
Important compatibility info
| Hold-down Type | B00 |
| Post Positions | 1 |
| Length | 160 mm |
| Height | 161 mm |
| Width | 90 mm |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 17 Ah |
| Cold-test Current, EN | 207 A |
| Terminal Type | 7 |
| Type | Starter Battery |
| Function | Starter Battery |
| Extra Description | YuMicron |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 207 A |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Warranty | 1 year warranty |
Important compatibility info
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 680 A |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Ampere-Hours | 75 Ah |
| Type | Starter Battery |
| Battery Type Code | 096 |
| Extra Description | Lucas Premium |
| Function | Starter Battery |
| Weight | 0.040 kg |
| Key Words | 680A; 75Ah; 4Yr Warranty; 278x175x190 |
| Warranty | 4 year warranty |
Additional Information
Technical Information
Premium
Important compatibility info
| Ampere-Hours | 60 Ah |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 540 A |
| Function | Starter Battery |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Extra Description | Lucas Premium |
| Type | Starter Battery |
| Battery Type Code | 005R |
| Key Words | 540A; 60Ah; 4Yr Warranty; 230x170x225 |
| Warranty | 4 year warranty |
Additional Information
Technical Information
Premium
Important compatibility info
| Hold-down Type | B13 |
| Width | 175 mm |
| Height | 190 mm |
| Cold-test Current, EN | 600 A |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 600 A |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 70 Ah |
| Battery Type Code | 096 EFB |
| Length | 278 mm |
| Type | Starter Battery |
| Battery | EFB Battery |
| Terminal Type | 1 |
| Key Words | 600A; 70Ah; 4Yr Warranty; 278x175x190 |
| Warranty | 4 year warranty |
Important compatibility info
| Weight | 6000 |
| Ampere-Hours | 14 A |
| Voltage | 12 V |
| Battery Type Code | PC535 |
| Width | 99 mm |
| Height | 157 mm |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 200 A |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Battery Capacity 5h (Ah) | 12 Ah |
| Type | AGM |
| PHCA (5 sec) | 535 A |
| Terminal Type | Threaded Post |
| Marine Cranking Amperage (MCA) | 265 A |
| Battery Capacity 100h (Ah) | 15 Ah |
| Length | 170 mm |
| Warranty | 2 year warranty |
Important compatibility info
| Type | AGM |
| Ampere-Hours | 17 A |
| Height | 167 mm |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Battery Capacity 5h (Ah) | 13.9 Ah |
| Other Part Number | 15Ah - 22Ah |
| Terminal Type | Female Thread |
| Width | 77 mm |
| Length | 181 mm |
| Voltage | 12 V |
| Warranty | 1 year warranty |
Important compatibility info
| Extra Description | BLACK dynamic |
| Function | Starter Battery |
| Terminal Type | 1 |
| Hold-down Type | B13 |
| Voltage | 12 V |
| Length | 278 mm |
| Other Part Number | 570409064 |
| Battery Type Code | 096 |
| Cold-test Current, EN | 640 A |
| Ampere-Hours | 70 Ah |
| Height | 190 mm |
| Width | 175 mm |
| Type | Starter Battery |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 640 A |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Key Words | 640A; 70Ah; 3Yr Warranty; 278x175x190 |
| Replaced by | 570409064K262 |
| Packaging note | Please note that Varta are currently updating their branding. The specifications are identical but you may receive a battery that looks slightly different to the image shown. |
| Warranty | 3 year warranty |
| Title | Varta E13 Battery - 70Ah - 640CCA |
Additional Information
Technical Information
Engineered to the highest German standards
Technical Information
Patented PowerFrame® grid for reliable starting power, fast recharge and corrosion resistance.
Technical Information
Fulfills requirements of the OE as a matching spare part
- VARTA Dynamic SLI battery range is for cars with lower power needs that are built before 2000
- A trustworthy and maintenance-free choice that offers good value for money.
- Engineered to the highest German standards
- Patented PowerFrame grid for reliable starting power, fast recharge and corrosion resistance.
- in.Like-for-likein. replacement of OE batteries (Original Equipment)
Important compatibility info
| Ampere-Hours | 60 A |
| Voltage | 12 V |
| Other Part Number | BE05438 |
| Length | 230 mm |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 550 A |
| Height | 185 mm |
| Width | 179 mm |
| Type | Wet |
| Terminal Type | Side |
| Warranty | 3 year warranty |
Important compatibility info
| Extra Description | BLACK dynamic |
| Terminal Type | 1 |
| Function | Starter Battery |
| Width | 175 mm |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 70 Ah |
| Length | 278 mm |
| Height | 175 mm |
| Cold-test Current, EN | 640 A |
| Other Part Number | UK Ref 100, 570144064 |
| Type | Starter Battery |
| Battery Type Code | 100 |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 640 A |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Hold-down Type | B13 |
| Key Words | 640A; 70Ah; 3Yr Warranty; 278x175x175 |
| Replaced by | 570144064K262 |
| Packaging note | Please note that Varta are currently updating their branding. The specifications are identical but you may receive a battery that looks slightly different to the image shown. |
| Warranty | 3 year warranty |
| Title | Varta E9 Battery - 70Ah - 640CCA |
Additional Information
Technical Information
Engineered to the highest German standards
Technical Information
Patented PowerFrame® grid for reliable starting power, fast recharge and corrosion resistance.
Technical Information
Fulfills requirements of the OE as a matching spare part
- VARTA Dynamic SLI battery range is for cars with lower power needs that are built before 2000
- A trustworthy and maintenance-free choice that offers good value for money.
- Engineered to the highest German standards
- Patented PowerFrame grid for reliable starting power, fast recharge and corrosion resistance.
- in.Like-for-likein. replacement of OE batteries (Original Equipment)
Important compatibility info
| Warranty | 2 year warranty |
| Hold-down Type | B01 |
| Post Positions | 1 |
| Packaging note | Please note that Varta are currently updating their branding. The specifications are identical but you may receive a battery that looks slightly different to the image shown. |
| Other Part Number | 75Ah |
| Length | 260 mm |
| Height | 225 mm |
| Width | 175 mm |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 75 Ah |
| Cold-test Current, EN | 600 A |
| Terminal Type | 1 |
| Type | Deep Cycle Battery / Starter Battery |
| Battery Capacity 5h (Ah) | 60 Ah |
| Function | Deep Cycle Battery / Starter Battery |
| Extra Description | Professional Starter |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Battery Type Code | LFS75 |
Additional Information
Technical Information
Ideal for small boats with outboard motors
Technical Information
Exceptional cold starting performance




