Battery
Categories
Important compatibility info
| Ampere-Hours | 75 Ah |
| Post Positions | 1 |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Extra Description | Platinum |
| Function | Starter Battery |
| Type | Starter Battery |
| Terminal Type | T1 |
| Hold-down Type | B07 |
| Length | 258 mm |
| Height | 222 mm |
| Voltage | 12 V |
| NCC Class | C |
| Title | Leisure Battery 12V - 75Ah |
| Width | 172 mm |
| Warranty | 2 year warranty |
Additional Information
- Maintenance Accessible - Ability to top up each cell with battery acid electrolyte
- Up to 70 Cycles - Tested by the NCC to provide 70 complete cycles
- NCC rated Class C - Verified by the NCC the Platinum flooded range provides consumer confidence
Important compatibility info
| Battery Type Code | 110 |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 700 A |
| Height | 175 mm |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Hold-down Type | B13 |
| Extra Description | EXCELL ** |
| Function | Starter Battery |
| Replaces | EB800 |
| Voltage | 12 V |
| Terminal Type | EN |
| Type | Starter Battery |
| Length | 315 mm |
| Width | 175 mm |
| Ampere-Hours | 80 Ah |
| Cold-test Current, EN | 700 A |
| Key Words | 700A; 80Ah; 4Yr Warranty; 315x175x175 |
| Title | Exide Conventional Battery - 12 V - 80Ah - 700CCA |
| Warranty | 4 year warranty |
Additional Information
Technical Information
• All-round battery for standard use and reliable performanc e • Complete range covering almost 100% of the car parc • 15% extra starting power
- The REFERENCE Battery- 15% extra starting power
- Original Equipment experience inside
- 3DX Grid Technology
- All-round battery for standard use
- Ideal for cars with standard equipment
- Exide Excell is a proven all-round battery for most modern vehicles, standard equipment and everyday driving. Like every Exide battery, Excell features robust 3DX grid technology for better electrical performance and longer lifespan.
Important compatibility info
| Width | 87 mm |
| Type | Gel |
| Terminal Type | Bike Box Terminal |
| Battery Capacity 10h (Ah) | 14 Ah |
| Length | 149 mm |
| Ampere-Hours | 15 A |
| Voltage | 12 V |
| Height | 144 mm |
| Battery Type Code | YTX14L-BS Compatible |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 220 A |
| Warranty | 1 year warranty |
Important compatibility info
| Extra Description | High Performance Maintenance Free |
| Voltage | 12 V |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Terminal Type | 11 |
| Function | Starter Battery |
| Length | 150 mm |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 210 A |
| Ampere-Hours | 12 Ah |
| Battery Type Code | YTZ12S Compatible |
| Hold-down Type | B00 |
| Height | 110 mm |
| Type | Starter Battery |
| Cold-test Current, EN | 210 A |
| Width | 87 mm |
| Post Positions | 1 |
| Warranty | 1 year warranty |
Important compatibility info
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Type | Starter Battery |
| Hold-down Type | B00 |
| Battery Type Code | YTZ14S Compatible |
| Post Positions | 1 |
| Terminal Type | 11 |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 230 A |
| Height | 110 mm |
| Length | 150 mm |
| Extra Description | High Performance Maintenance Free |
| Function | Starter Battery |
| Width | 87 mm |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 12 Ah |
| Cold-test Current, EN | 230 A |
| Warranty | 1 year warranty |
Important compatibility info
| Function | Starter Battery |
| Extra Description | SILVER dynamic |
| Other Part Number | 561400060 |
| Length | 242 mm |
| Cold-test Current, EN | 600 A |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 61 Ah |
| Hold-down Type | B13 |
| Terminal Type | 1 |
| Width | 175 mm |
| Height | 175 mm |
| Battery Type Code | 075 |
| Type | Starter Battery |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 600 A |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Key Words | 600A; 61Ah; 5Yr Warranty; 242x175x175 |
| Replaced by | D21 |
| Packaging note | Please note that Varta are currently updating their branding. The specifications are identical but you may receive a battery that looks slightly different to the image shown. |
| Warranty | 5 year warranty |
| Title | Varta D21 Battery - 61Ah - 600CCA |
Additional Information
Technical Information
“Like-for-like” replacement of the battery sold to the OE channel
Technical Information
Engineered to the highest German standards
Technical Information
Patented PowerFrame® grid for reliable starting power, fast recharge and corrosion resistance.
Technical Information
Meets all original criteria of the car manufacturer
- VARTA Silver Dynamic is the perfect choice for non-start-stop technology with the highest power needs.
- It offers supreme starting power that will meet the toughest energy demands without compromise.
- The VARTA Silver Dynamic range has an impressive five year guarantee to ensure ultimate peace of mind for years to come.
- Engineered to the highest German standards
- Patented PowerFrame® grid for reliable starting power, fast recharge and corrosion resistance.
- in.Like-for-likein. replacement of OE batteries (Original Equipment)
- The premium battery for vehicles with non-start-stop technology
- Up to 15% higher starting power than the Blue Dynamic series
- Recyclable and produced in an energy-saving way
Important compatibility info
| Height | 242 mm |
| Width | 172 mm |
| Length | 330 mm |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Terminal Type | Dual Terminal |
| Ampere-Hours | 90 A |
| Type | Wet |
| Voltage | 12 V |
| Battery Capacity 100h (Ah) | 100 Ah |
| Warranty | 2 year warranty |
Important compatibility info
| Terminal Type | Dual Terminal |
| Height | 242 mm |
| Width | 172 mm |
| Battery Capacity 5h (Ah) | 80 Ah |
| Type | Wet |
| Marine Cranking Amperage (MCA) | 935 A |
| Battery Capacity 100h (Ah) | 120 Ah |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 750 A |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 105 A |
| Length | 330 mm |
| Warranty | 4 year warranty |
Important compatibility info
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Type | Wet |
| Ampere-Hours | 110 A |
| Width | 172 mm |
| Height | 242 mm |
| Length | 330 mm |
| Terminal Type | Dual Terminal |
| Voltage | 12 V |
| Battery Capacity 100h (Ah) | 120 Ah |
| Warranty | 4 year warranty |
Important compatibility info
| Voltage | 12 V |
| Width | 173 mm |
| Length | 330 mm |
| Ampere-Hours | 110 A |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Height | 240 mm |
| Type | Wet |
| Terminal Type | Dual Terminal |
| Warranty | 4 year warranty |





