Battery
Categories
Important compatibility info
| Cold-test Current, EN | 230 A |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 230 A |
| Post Positions | 1 |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Hold-down Type | B00 |
| Extra Description | Maintenance Free |
| Function | Starter Battery |
| Type | Starter Battery |
| Terminal Type | 4 |
| Battery Type Code | YTX16-BS Compatible |
| Length | 150 mm |
| Height | 161 mm |
| Width | 87 mm |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 15 Ah |
| Warranty | 1 year warranty |
Important compatibility info
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 640 A |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Battery Type Code | 096R |
| Type | Wet |
| Terminal Type | Standard |
| Ampere-Hours | 70 A |
| Length | 278 mm |
| Other Part Number | 086 |
| Height | 190 mm |
| Width | 175 mm |
| Voltage | 12 V |
| Key Words | 640A; 70Ah; 3Yr Warranty; 278x175x190 |
| Warranty | 3 year warranty |
Important compatibility info
| Height | 220 mm |
| Length | 257 mm |
| Type | Wet |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Width | 172 mm |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 80 A |
| Terminal Type | Dual Terminal |
| Warranty | 4 year warranty |
Important compatibility info
| Ampere-Hours | 19 A |
| Terminal Type | Female Thread |
| Voltage | 12 V |
| Width | 91 mm |
| Length | 151 mm |
| Height | 181 mm |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 200 A |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Type | AGM |
| Warranty | 2 year warranty |
Important compatibility info
| Length | 330 mm |
| Height | 240 mm |
| Width | 172 mm |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 120 Ah |
| Cold-test Current, EN | 1000 A |
| Type | Starter Battery |
| Function | Starter Battery |
| Extra Description | NAPA Battery |
| Hold-down Type | N |
| Terminal Type | T1 |
| Post Positions | 9 |
| Battery Type Code | 642 |
Important compatibility info
| Voltage | 12 V |
| Length | 134 mm |
| Height | 176 mm |
| Width | 89 mm |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 190 A |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Terminal Type | 6 |
| Type | Starter Battery |
| Function | Starter Battery |
| Extra Description | YuMicron |
| Ampere-Hours | 15 Ah |
| Cold-test Current, EN | 175 A |
| Post Positions | 1 |
| Hold-down Type | B00 |
| Warranty | 1 year warranty |
Important compatibility info
| Ampere-Hours | 60 Ah |
| Voltage | 12 V |
| Length | 232 mm |
| Height | 225 mm |
| Width | 173 mm |
| Hold-down Type | B00 |
| Terminal Type | 1 |
| Extra Description | BLUE dynamic |
| Cold-test Current, EN | 540 A |
| Function | Starter Battery |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Other Part Number | 560411054 |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 540 A |
| Type | Starter Battery |
| Post Positions | 1 |
| Battery Type Code | 005R |
| Replaced by | D48 |
| Packaging note | Please note that Varta are currently updating their branding. The specifications are identical but you may receive a battery that looks slightly different to the image shown. |
| Warranty | 4 year warranty |
| Title | Varta D48 Battery - 60Ah - 540CCA |
Additional Information
Technical Information
“Like-for-like” replacement of batteries sold to the OE channel
Technical Information
Engineered to the highest German standards
Technical Information
Patented PowerFrame® grid for reliable starting power, fast recharge and corrosion resistance.
Technical Information
Meets all original criteria of the car manufacturer
- VARTA Dynamic SLI is made for vehicles with average power needs.
- Ideal for standard equipment and without start-stop technology.
- VARTA Dynamic SLI offers extra starting power and provides consistently high performance for longer periods of time.
- Thanks to the highest European engineering standards you´ll get the best of German engineering quality.
- The Dynamic SLI battery range benefits also from a 4 year guarantee!
- Engineered to the highest German standards
- Patented PowerFrame® grid for reliable starting power, fast recharge and corrosion resistance.
- in.Like-for-likein. replacement of OE batteries (Original Equipment)
- For all cars with standard equipment
- Recyclable and produced in an energy-saving way
Important compatibility info
| Battery Type Code | 069 |
| Extra Description | PREMIUM *** |
| Function | Starter Battery |
| Type | Starter Battery |
| Terminal Type | EN |
| Voltage | 12 V |
| Width | 173 mm |
| Ampere-Hours | 75 Ah |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 630 A |
| Height | 222 mm |
| Length | 270 mm |
| Hold-down Type | Korean B01 |
| Cold-test Current, EN | 630 A |
| Post Positions | 1 |
| Key Words | 630A; 75Ah; 4Yr Warranty; 270x173x222 |
| Title | Exide Conventional Battery - 12 V - 75Ah - 630CCA |
| Warranty | 4 year warranty |
Additional Information
Technical Information
• Carbon Boost® 2.0 has improved charge acceptance and recha rges up to 2.0 times faster than standard batteries • Ideal for extreme weather and urban driving conditions • 30% extra starting power • Higher average state-of-charge throughout battery life
- The HIGH-PERFORMANCE Battery with exclusive Carbon Boost 2.0 technology
- Ideal for highly equipped cars with powerful engines and demanding electrical needs
- 30% extra starting power
- Recharges up to 2 times faster compared to otherconventional batteries
- The Exide Premium Carbon Boost 2.0 battery recharges up to 2 times faster due to Exide’s proprietary application of carbon additives on the negative plates. This technique was discovered during development of our AGM and EFB ranges, and led to improved ch
Important compatibility info
| Terminal Type | Dual Terminal |
| Ampere-Hours | 80 A |
| Height | 220 mm |
| Length | 257 mm |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Battery Capacity 100h (Ah) | 89 Ah |
| Voltage | 12 V |
| Type | Wet |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 585 A |
| Width | 172 mm |
| Warranty | 4 year warranty |
Important compatibility info
| Terminal Type | Standard |
| Battery Capacity 5h (Ah) | 90 Ah |
| Marine Cranking Amperage (MCA) | 950 A |
| Ampere-Hours | 115 A |
| Battery Capacity 100h (Ah) | 150 Ah |
| Terminal Layout | Terminals Across Centre |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 760 A |
| Length | 330 mm |
| Type | Wet |
| Voltage | 12 V |
| Height | 235 mm |
| Width | 175 mm |
| Warranty | 4 year warranty |





