Electrical Connectors
Categories
Important compatibility info
| Suitable for plug | Female, Charging coupler type 1 |
| Phases | 1 |
| Plug Type | BS 1363, Charging plug type 1 |
| Max. charging current | 16 A |
| Function | Charging Cable, electric vehicle |
| Charger Cable Length | 5 m |
| Type | Charging Cable, electric vehicle |
| Rated Power | 3.7 kW |
| Voltage | 240 V |
| Title | EV Charging Cable - 13A T1 FEMALE-UK PLUG W/CONTROLLER 5M |
| Additional Information | with control unit |
| Current Strength | 16 A |
Additional Information
- Storage Bag
- With Controller
- copper alloy contact
- PBT handle
- operating temperature -30 to 50 degrees C
- tested to 2500 VDC
- safe and reliable
- Long lasting
- CE,UKCA, IEC TUV Certified. IP55 Rated
Important compatibility info
| Phases | 1 |
| Max. charging current | 13 A |
| Plug Type | Female, BS 1363, Charging plug type 2 |
| Additional Information | with control unit |
| Function | Charging Cable, electric vehicle |
| Charger Cable Length | 5 m |
| Type | Charging Cable, electric vehicle |
| Rated Power | 3.7 kW |
| Voltage | 240 V |
| Title | EV Charging Cable - 13A T2 FEMALE-UK PLUG W/CONTROLLER 5M |
| Current Strength | 13 A |
Additional Information
- Storage Bag
- With Controller
- copper alloy contact
- PBT handle
- operating temperature -30 to 50 degrees C
- tested to 2500 VDC
- safe and reliable
- Long lasting
- CE,UKCA, IEC TUV Certified. IP55 Rated
Important compatibility info
| Current Strength | 32 A |
| Phases | 1 |
| Type | Charging Cable, electric vehicle |
| Function | Charging Cable, electric vehicle |
| Charger Cable Length | 5 m |
| Plug Type | Charging plug type 1, Charging coupler type 2, Male/Female |
| Rated Power | 7.4 kW |
| Voltage | 240 V |
| Title | EV Charging Cable - 32A TYPE 1 FEMALE-TYPE 2 MALE 5M |
| Max. charging current | 32 A |
Additional Information
- Storage Bag
- copper alloy contact
- PBT handle
- operating temperature -30 to 50 degrees C
- tested to 2500 VDC
- safe and reliable
- Long lasting
- CE,UKCA, IEC TUV Certified. IP55 Rated
Important compatibility info
| Type | Charging Cable, electric vehicle |
| Function | Charging Cable, electric vehicle |
| Charger Cable Length | 5 m |
| Plug Type | Charging plug type 2 |
| Rated Power | 22 kW |
| Voltage | 415 V |
| Suitable for plug | Charging plug type 2, Charging coupler type 2, Male/Female |
| Title | EV Charging Cable - 32A 3 PHASE T2 FEMALE- T2 MALE 5M |
| Phases | 2 |
| Max. charging current | 32 A |
| Current Strength | 32 A |
Additional Information
- Storage Bag
- copper alloy contact
- PBT handle
- operating temperature -30 to 50 degrees C
- tested to 2500 VDC
- safe and reliable
- Long lasting
- CE,UKCA, IEC TUV Certified. IP55 Rated
Important compatibility info
| Title | 7 Core Cable - 7 x 21/0.2mm - 100m |
Additional Information
- 5 amp - 7x 0.65mm²
- Inner core colours - red, black, yellow, white, green, blue and brown
- PVC insulated
- Roll of 7 core cable in black
Important compatibility info
| Title | 1 Core Cable - 1 x 28/0.3mm - Red - 50m |
Additional Information
Maypole are the UK's leading manufacturer of high quality towing, trailer and related leisure products. Based in Birmingham with over 40 years of experience, they are a trusted and well-known brand for their products. With over 2000 lines currently, Maypole is using their knowledge and expertise in making new and innovative products and solutions which are helping their customers. From electrical cabling, to electrical winches, and even ice scrappers, Maypole has tried to cater for the travel and leisure markets in the UK.
- Ideal for automotive, marine and allied industries
- PVC insulated, gives good resistance to abrasion or cut through
- Suitable for 12v and 24v
- Spec. 1 x 2.00mm²
- 50m roll, 17 Amp
- Single core automotive and trailer cable
Important compatibility info
| Connector Shape | angular |
| Function | Plug, coil |
| Number of Poles | 4 -pin connector |
| Weight | 0.042 kg |
| Housing Colour | black |
| Type | Plug, coil |
| Extra Description | Lucas Premium Blade |
Important compatibility info
| Housing Colour | Black |
| Connector Shape | angular |
| Weight | 0.042 kg |
| Number of Poles | 4 -pin connector |
| Type | Plug, coil |
| Function | Plug, coil |
Important compatibility info
| Number of Poles | 4 -pin connector |
| Function | Plug, coil |
| Extra Description | Kerr Nelson |
| Weight | 0.1 kg |
| Type | Plug, coil |
Important compatibility info
| Function | Plug, coil |
| Number of Poles | 4 -pin connector |
| Weight | 0.042 kg |
| Type | Plug, coil |
| Connector Shape | angular |
| Housing Colour | Black |









