Electrical Connectors
Categories
Important compatibility info
| Cross Section to | 6.0 mm² |
| Cross Section from | 1.5 mm² |
| Function | Socket |
| Temperature range to | +85 °C |
| Cable diameter to | 16 mm |
| Current strength to | 30 A |
| Additional Information 2 | with protective cap/bellow |
| Amperage from | 15 A |
| DIN / ISO | 7638-1 |
| Number of Poles | 7 -pin connector |
| Plug Type | Screw Contact |
| Braking / Drive Dynamics | for vehicles with ABS |
| Protection Type (IP Code) | IP54 |
| Type | Socket |
| Cable diameter from | 9 mm |
| Voltage | 24 V |
| Quantity | 1 |
| Colour | Black |
| Temperature range from | -40 °C |
Important compatibility info
| Material | Aluminium |
| Additional Information 2 | with contacts |
| Voltage | 24 V |
| Number of Poles | 2 -pin connector |
| Colour | Nato Olive |
| Quantity | 1 |
| Plug Type | Crimp Contact |
| Protection Type (IP Code) | IP54, IPX4, IPX7 |
| Type | Socket |
| Cross Section | 50 mm² |
| Function | Socket |
Additional Information
- 1x Hella Contact Sleeve (9MK748466-011)
Important compatibility info
| Height | 47 mm |
| Additional Information 2 | with lid |
| Number of Poles | 3 -pin connector |
| Bore Diameter | 5.4 mm |
| Colour | Black |
| Mounting Type | Screw Connection |
| Quantity | 1 |
| Current Strength | 25 A |
| Number of Bores | 3 |
| DIN / ISO | 9680 |
| Voltage from | 6 V |
| Plug Type | Screw Contact |
| Voltage to | 42 V |
| Type | Socket |
| Temperature range from | -40 °C |
| Temperature range to | +80 °C |
| Function | Socket |
Important compatibility info
| Material | Aluminium |
| Voltage | 24 V |
| Number of Poles | 2 -pin connector |
| Colour | Black |
| Surface | Rubberized |
| Quantity | 1 |
| Plug Type | Crimp Contact |
| Protection Type (IP Code) | IP54, IPX4, IPX7 |
| Type | Plug |
| Contact surface | Silver-plated |
| Cross Section | 35 mm² |
| Temperature range from | -40 °C |
| Temperature range to | +85 °C |
| Function | Plug |
Additional Information
- 1x Hella Contact Pin (9MK748465-021)
Important compatibility info
| Title | GadJet MICRO USB CABLE |
Additional Information
- Strong; durable design
- Tangle-free cable design
- 1.2 Metre / 4 ft long cable
- Compatible with Micro to USB
- Powerful 2.1A Charging Output
- CE
- UKCA
- WEEE
Important compatibility info
| Title | GadJet CLASSIC EARPHONE |
Additional Information
- Compatible with most smartphones; tablets; laptops and mp3 players
- Standard 3.5mm audio jack
- 1m length cable for optimum convenience
- Hands-Free option to take calls on the go
- Listen to high quality; crystal clear music
- CE
- UKCA
- WEEE
Important compatibility info
| Title | GadJet AUX AUDIO CABLE |
Additional Information
- Compatible with most smartphones; laptops; tablets; and speakers
- Crystal clear audio transmission
- 1 metre length cable for ease of use
- Listen to your favourite music with great quality
- CE
- UKCA
- WEEE
Important compatibility info
| Title | GadJet G-Series Earphones + Type-C Adapter |
Additional Information
- Soft eartips ensure long-lasting comfort
- Convenient call + music control
- Good quality stereo sound with strong bass
- 3.5mm AUX earphones with Type-C adapter
- CE
- UKCA
- WEEE
Important compatibility info
| Title | GadJet G-Series 2m AUX Audio Cable |
Additional Information
- Universal Compatibility
- Crystal clear audio transmission
- Flat Tangle-Free Design
- 2m / 6.6ft Extra Long Cable
- 3.5 AUX Audio Cable
- CE
- UKCA
- WEEE
Important compatibility info
| Title | GadJet 2-in-1 CoreBeats Earphones (AUX + Lightning) |
Additional Information
- Perfect For Sport
- Comfortable Soft Eartips
- 1.1m / 3.6ft Long Cable
- Call + Music Control
- 3.5mm AUX Earphones + Lightning Adapter
- CE
- UKCA
- WEEE









