Electrical Connectors
Categories
Important compatibility info
| Port / Connector type | 90° |
| Number of Connectors / Ports | 15 |
| Inspection Tag | ADR |
| Voltage | 24 V |
| Additional Information 2 | with screw connection |
| Function | Trailer Socket |
| Type | Trailer Socket |
| DIN / ISO | 12098 |
| Version | OE Standard |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Title | GadJet 2-in-1 CoreBeats Earphones (AUX + Lightning) |
Additional Information
Important compatibility info
| Function | Cable Repair Kit, coolant temperature sensor |
| Type | Cable Repair Kit, coolant temperature sensor |
| Number of wires (repair cable set) | 2 |
Important compatibility info
| Number of Poles | 7 -pin connector. 13 -pin connector |
| Trailer Hitch | from 7-pin to 13-pin |
| Type | Socket Adapter |
| Function | Socket Adapter |
| Voltage | 12 V |
| DIN / ISO | 11446, 1724 |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Additional Information | with squeeze connector |
| Additional Information 2 | with plug |
| Number of Connectors / Ports | 8 |
| Cable Length | 250 mm |
| Type | Plug |
| Cross Section | 0.75 mm² |
| Function | Plug |
| Extra Description | febi Plus |
| Port / Connector type | FCI |
| Version | 2.8 mm Sealed |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Function | Cable Repair Set, interior blower relay |
| Number of circuits | 4 |
| Cable Length | 100 mm |
| Extra Description | febi Plus |
| Type | Cable Repair Set, interior blower relay |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Title | 2 Core Cable - 2 x 9/0.3mm - 30m |
Additional Information
Maypole are the UK's leading manufacturer of high quality towing, trailer and related leisure products. Based in Birmingham with over 40 years of experience, they are a trusted and well-known brand for their products. With over 2000 lines currently, Maypole is using their knowledge and expertise in making new and innovative products and solutions which are helping their customers. From electrical cabling, to electrical winches, and even ice scrappers, Maypole has tried to cater for the Travel and leisure markets in the UK.
Important compatibility info
| Title | Universal Battery Strap - 36"" Insulated |
Additional Information
Important compatibility info
| Title | Universal Battery Lead - 36"" Red Insulated |
Additional Information
Important compatibility info
| Additional Information | with squeeze connector |
| Additional Information 2 | with plug |
| Number of Connectors / Ports | 5 |
| Cable Length | 250 mm |
| Type | Plug |
| Cross Section | 0.75 mm² |
| Function | Plug |
| Extra Description | febi Plus |
| Port / Connector type | FCI |
| Version | MCP 2.8K |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Type | Plug Housing |
| Function | Plug Housing |
Important compatibility info
| Connector Shape | angular |
| Function | Plug, coil |
| Number of Poles | 4 -pin connector |
| Weight | 0.042 kg |
| Housing Colour | black |
| Type | Plug, coil |
| Extra Description | Lucas Premium Blade |
Important compatibility info
| Weight | 28 g |
| Number of Poles | 7 -pin connector |
| Type | Plug |
| Guarantee | 2 years warranty |
| Function | Plug |
| Angle | 180 ° |
Important compatibility info
| Number of Connectors / Ports | 4 |
| Type | Plug |
| Function | Plug |
| Port / Connector type | AMP |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| DIN / ISO | 7638-1 EBS |
| Additional Information 2 | with screw connection |
| Function | Plug |
| Type | Plug |
| Voltage | 24 V |
| Number of Connectors / Ports | 7 |
| Version | Aftermarket |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Function | Plug, coil |
| Number of Poles | 4 -pin connector |
| Weight | 0.042 kg |
| Type | Plug, coil |
| Connector Shape | angular |
| Housing Colour | Black |
Important compatibility info
| Additional Information | with squeeze connector |
| Additional Information 2 | with plug |
| Number of Connectors / Ports | 2 |
| Cable Length | 250 mm |
| Type | Plug |
| Cross Section | 1.5 mm² |
| Function | Plug |
| Port / Connector type | Bosch |
| Version | Kompakt 1.1a Code 2 |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Title | Universal Battery Strap - 30"" Insulated |
Additional Information
Important compatibility info
| Additional Information | with squeeze connector |
| Additional Information 2 | with plug |
| Number of Connectors / Ports | 6 |
| Cable Length | 250 mm |
| Type | Plug |
| Cross Section | 0.75 mm² |
| Function | Plug |
| Extra Description | febi Plus |
| Port / Connector type | FEP |
| Version | 1.5 mm Sealed, Code II |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Function | Oil Filter Wrench |
| Type | Oil Filter Wrench |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.



















