Electrical Connectors
Categories
Important compatibility info
| Additional Information | with shrink connector |
| Number of Connectors / Ports | 4 |
| Cable Length | 1000 mm |
| Type | Socket Adapter |
| Cross Section | 0.75 mm² |
| Function | Socket Adapter |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Title | Universal Battery Strap - 24in. Insulated |
Additional Information
- Black
- Maximum load 105A
- Universal battery strap with a battery clamp one end and an 8mm ring terminal opposite end
Important compatibility info
| Title | Universal Battery Lead - 24in. Red Insulated |
Additional Information
- Red
- Maximum load 105A
- Universal battery strap with a battery clamp one end and an 8mm ring terminal opposite end
Important compatibility info
| Additional Information | with squeeze connector |
| Additional Information 2 | with plug |
| Number of Connectors / Ports | 3 |
| Cable Length | 235 mm |
| Type | Plug |
| Cross Section | 0.75 mm² |
| Function | Plug |
| Extra Description | febi Plus |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Title | Wiring Connectors - Yellow - Piggy-Back - 6.3mm - Pack Of 100 |
Additional Information
- Yellow
- Piggyback type connector
- Pack of 100
- 6.3mm
- Part Insulated
Important compatibility info
| Title | Battery Strap - Insulated Term Ring Red - 30 inch |
Additional Information
- Sold as a single
- Battery Terminal/Ring
- 30 Inch
- 762 mm
Important compatibility info
| Additional Information | with squeeze connector |
| Additional Information 2 | with plug |
| Number of Connectors / Ports | 5 |
| Cable Length | 250 mm |
| Type | Plug |
| Cross Section | 0.75 mm² |
| Function | Plug |
| Extra Description | febi Plus |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Additional Information | with squeeze connector |
| Additional Information 2 | with plug |
| Number of Connectors / Ports | 5 |
| Cable Length | 250 mm |
| Type | Plug |
| Cross Section | 0.75 mm² |
| Function | Plug |
| Extra Description | febi Plus |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Title | Universal Battery Strap - 36in. Insulated Ring |
Additional Information
- Black
- Maximum load 105A
- Universal battery strap fully insulated with a 8mm ring terminal both ends
Important compatibility info
| Title | Wiring Connectors - Blue - Assorted - Pack of 285 |
Additional Information
The Pearl Assorted blue Pre-insulated Terminals & Connectors come in a pack of 165 which have a range of different styles. From rings, to forks, slide on, bullet’s and even connectors, you will have all the terminals & connectors you need for a variety of electrical tasks.
Pearl has established a reputation over the years for delivering high quality products. With recent expansions into a more diverse product portfolio of automotive products, its established Wot Nots' brand is still thriving. Pearl boasts a product portfolio in excess of 4000 part numbers, with ranges covering anything from replacement parts to workshop consumables.
- 15 Piece x PT
- 15 Piece x PT49
- 15 Piece x PT46
- 15 Piece x PT42
- 15 Piece x PT51
- 15 Piece x PT45
- 10 Piece x PT48
- 15 Piece x PT41
- 10 Piece x PT50
- 15 Piece x PT47
- 10 Piece x PT43
- 15 Piece x PT40
- Includes:
Important compatibility info
| Additional Information | with squeeze connector |
| Additional Information 2 | with plug |
| Number of Connectors / Ports | 5 |
| Cable Length | 250 mm |
| Type | Plug |
| Cross Section | 0.75 mm² |
| Function | Plug |
| Extra Description | febi Plus |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Additional Information | with squeeze connector |
| Additional Information 2 | with plug |
| Number of Connectors / Ports | 4 |
| Cable Length | 250 mm |
| Type | Plug |
| Cross Section | 0.75 mm² |
| Function | Plug |
| Extra Description | febi Plus |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Function | Plug, coil |
| Extra Description | Fuel Parts |
| Number of Poles | 4 -pin connector |
| Weight | 0.1 kg |
| Type | Plug, coil |
Important compatibility info
| Additional Information | with squeeze connector |
| Additional Information 2 | with plug |
| Number of Connectors / Ports | 5 |
| Cable Length | 250 mm |
| Type | Plug |
| Cross Section | 0.75 mm² |
| Function | Plug |
| Extra Description | febi Plus |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Additional Information | with squeeze connector |
| Additional Information 2 | with plug |
| Number of Connectors / Ports | 4 |
| Cable Length | 250 mm |
| Type | Plug |
| Cross Section | 0.75 mm² |
| Function | Plug |
| Extra Description | febi Plus |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Connector Shape | angled |
| Version | 4+3-pol. MCP1,5/2,8 |
| Port / Connector type | HDSCS |
| Number of Connectors / Ports | 7 |
| Type | Plug |
| Function | Plug |
| Paired article numbers | 198884 |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Number of Connectors / Ports | 8 |
| Type | Plug |
| Function | Plug |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Additional Information | with squeeze connector |
| Additional Information 2 | with plug |
| Number of Connectors / Ports | 4 |
| Cable Length | 250 mm |
| Type | Plug |
| Cross Section | 0.75 mm² |
| Function | Plug |
| Extra Description | febi Plus |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Function | Plug |
| Cross Section | 4 mm² |
| Type | Plug |
| Cable Length | 250 mm |
| Number of Connectors / Ports | 2 |
| Additional Information 2 | with plug |
| Additional Information | with squeeze connector |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Title | Battery Strap - Insulated Ring Red - 36 Inches |
Additional Information
- Sold as a single
- Ring/Ring Terminal
- 36 Inch
- 914 mm



















