Electrical Connectors
Categories
Important compatibility info
| Title | Universal Battery Strap - 18"" Insulated |
Additional Information
Important compatibility info
Additional Information
Important compatibility info
| Title | Wiring Connectors - Yellow - Female Slide-On 375 - Pack of 50 |
Additional Information
This pack of Pearl yellow female slide on connectors come as a pack of 50, Quick and easy to use for a variety of electrical connection scenarios.
Pearl has established a reputation over the years for delivering high quality products. With recent expansions into a more diverse product portfolio of automotive products, its established Wot Nots' brand is still thriving. Pearl have managed to keep their diverse product range of over 4,000 parts to a high quality, while still having a depth in the range from electrical product, to steering and suspension parts.
Important compatibility info
| Additional Information | with squeeze connector |
| Additional Information 2 | with plug |
| Number of Connectors / Ports | 4 |
| Cable Length | 250 mm |
| Type | Plug |
| Cross Section | 0.75 mm² |
| Function | Plug |
| Extra Description | febi Plus |
| Port / Connector type | FEP |
| Version | 2.8 |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Voltage | 24 V |
| Additional Information 2 | with screw connection |
| Function | Trailer Socket |
| Type | Trailer Socket |
| DIN / ISO | 3731 - Typ S |
| Number of Connectors / Ports | 7 |
| Material | Metal |
| Paired article numbers | 171847 |
| Version | OE Standard |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Function | Cable Repair Set, crankshaft position sensor |
| Cable Length | 200 mm |
| Number of circuits | 2 |
| Extra Description | febi Plus |
| Type | Cable Repair Set, crankshaft position sensor |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Additional Information | with squeeze connector |
| Additional Information 2 | with plug |
| Number of Connectors / Ports | 3 |
| Cable Length | 250 mm |
| Type | Plug |
| Cross Section | 0.75 mm² |
| Function | Plug |
| Extra Description | febi Plus |
| Port / Connector type | FEP |
| Version | 1.5 mm Sealed, Code II |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Additional Information | with squeeze connector |
| Additional Information 2 | with plug |
| Number of Connectors / Ports | 3 |
| Cable Length | 250 mm |
| Type | Plug |
| Cross Section | 0.75 mm² |
| Function | Plug |
| Extra Description | febi Plus |
| Port / Connector type | TE (Tyco) / FEP |
| Version | MCON Code B |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Additional Information | with squeeze connector |
| Additional Information 2 | with plug |
| Number of Connectors / Ports | 4 |
| Cable Length | 250 mm |
| Type | Plug |
| Cross Section | 0.75 mm² |
| Function | Plug |
| Extra Description | febi Plus |
| Port / Connector type | AMP / FEP |
| Version | 1.5 mm Sealed, Code 1 |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Paired article numbers | 193030 |
| Port / Connector type | HDSCS 4+3 pol. |
| Number of Connectors / Ports | 7 |
| Type | Plug |
| Function | Plug |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Title | Terminals Yellow Push-On Females 6.3Mm |
Additional Information
Important compatibility info
| Additional Information | with squeeze connector |
| Additional Information 2 | with plug |
| Number of Connectors / Ports | 4 |
| Cable Length | 250 mm |
| Type | Plug |
| Cross Section | 0.75 mm² |
| Function | Plug |
| Extra Description | febi Plus |
| Port / Connector type | FEP |
| Version | 1.5 |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Title | Battery Strap - Insulated Term Ring Red - 15 Inches |
Additional Information
Important compatibility info
| Title | Universal Battery Lead - 24"" Red Insulated Ring |
Additional Information
Important compatibility info
| Additional Information | with squeeze connector |
| Additional Information 2 | with plug |
| Number of Connectors / Ports | 4 |
| Cable Length | 250 mm |
| Type | Plug |
| Cross Section | 0.75 mm² |
| Function | Plug |
| Extra Description | febi Plus |
| Port / Connector type | AMP / FEP |
| Version | 1.5 mm Sealed, Code II |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Title | Universal Battery Lead - 12"" Red Insulated |
Additional Information
Important compatibility info
| Additional Information | with squeeze connector |
| Additional Information 2 | with plug |
| Number of Connectors / Ports | 4 |
| Cable Length | 250 mm |
| Type | Plug |
| Cross Section | 0.75 mm² |
| Function | Plug |
| Extra Description | febi Plus |
| Port / Connector type | FEP |
| Version | 1.5 mm Sealed, Code II |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Number of Connectors / Ports | 7 |
| DIN / ISO | 3731 - Typ S |
| Version | OE Standard |
| Material | Plastic |
| Additional Information | with splash caps |
| Additional Information 2 | with connector parts |
| Voltage | 24 V |
| Function | Socket |
| Type | Socket |
| Paired article numbers | 172655 |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Additional Information | with squeeze connector |
| Additional Information 2 | with plug |
| Port / Connector type | TE (Tyco) / FEP |
| Number of Connectors / Ports | 4 |
| Version | MCON Code A |
| Cable Length | 235 mm |
| Type | Plug |
| Cross Section | 0.75 mm² |
| Function | Plug |
| Extra Description | febi Plus |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Additional Information | with squeeze connector |
| Additional Information 2 | with plug |
| Number of Connectors / Ports | 3 |
| Cable Length | 250 mm |
| Type | Plug |
| Cross Section | 0.75 mm² |
| Function | Plug |
| Extra Description | febi Plus |
| Port / Connector type | FEP |
| Version | 1.5 mm Sealed, Code III |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.



















