Electrical Connectors
Categories
Important compatibility info
| Title | Wiring Connectors - Yellow - Heat Shrink Butt - Pack of 25 |
Additional Information
- Pack of 25
- Can heat shrink to seal the ends to the cable
- Fully insulated connected to wiring using a crimping tool
Important compatibility info
| Additional Information | with gasket/seal |
| Additional Information 2 | with screw connection |
| Trailer Hitch | with rear fog light deactivation |
| Number of Poles | 13 -pin connector |
| Function | Trailer Socket |
| Type | Trailer Socket |
| Voltage | 12 V |
| Protection Type (IP Code) | 54 |
| DIN / ISO | 11446 |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Additional Information | with squeeze connector |
| Additional Information 2 | with plug |
| Number of Connectors / Ports | 4 |
| Cable Length | 250 mm |
| Type | Plug |
| Cross Section | 0.75 mm² |
| Function | Plug |
| Extra Description | febi Plus |
| Port / Connector type | FEP |
| Version | 1.5 mm Sealed, Code II |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Title | GadJet G-Series Earphones + Type-C Adapter |
Additional Information
- Soft eartips ensure long-lasting comfort
- Convenient call + music control
- Good quality stereo sound with strong bass
- 3.5mm AUX earphones with Type-C adapter
- CE
- UKCA
- WEEE
Important compatibility info
| Number of circuits | 8 |
| Cable Length | 100 mm |
| Function | Cable Repair Set, interior blower motor |
| Extra Description | febi Plus |
| Type | Cable Repair Set, interior blower motor |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Additional Information | with squeeze connector |
| Additional Information 2 | with plug |
| Number of Connectors / Ports | 4 |
| Cable Length | 250 mm |
| Type | Plug |
| Cross Section | 0.75 mm² |
| Function | Plug |
| Extra Description | febi Plus |
| Port / Connector type | AMP / FEP |
| Version | 2.8 mm Sealed, Code I |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Additional Information | with squeeze connector |
| Additional Information 2 | with plug |
| Number of Connectors / Ports | 4 |
| Cable Length | 250 mm |
| Type | Plug |
| Cross Section | 0.75 mm² |
| Function | Plug |
| Extra Description | febi Plus |
| Port / Connector type | FEP |
| Version | 1.5 mm Sealed, Code II |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Title | Universal Battery Strap - 15in. Insulated |
Additional Information
- Black
- Maximum load 105A
- Universal battery strap with a battery clamp one end and an 8mm ring terminal opposite end
Important compatibility info
| Title | Universal Battery Lead - 18in. Red Insulated |
Additional Information
- Red
- Maximum load 105A
- Universal battery strap with a battery clamp one end and an 8mm ring terminal opposite end
Important compatibility info
| Title | Battery Strap - Insulated Ring Red - 36 Inches |
Additional Information
- Sold as a single
- Ring/Ring Terminal
- 36 Inch
- 914 mm
Important compatibility info
| Port / Connector type | HDSCS |
| Connector Shape | straight |
| Paired article numbers | 198878 |
| Version | 4+3-pol. MCP1.5/2.8 |
| Number of Connectors / Ports | 7 |
| Type | Plug |
| Function | Plug |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Title | Universal Battery Strap - 18in. Insulated |
Additional Information
- Black
- Maximum load 105A
- Universal battery strap with a battery clamp one end and an 8mm ring terminal opposite end
Important compatibility info
| Title | Universal Battery Strap - 30in. Insulated Ring |
Additional Information
- Black
- Maximum load 105A
- Universal battery strap fully insulated with a 8mm ring terminal both ends
Important compatibility info
| Title | Universal Battery Lead - 30in. Red Insulated Ring |
Additional Information
- Red
- Maximum load 105A
- Universal battery strap fully insulated with a 8mm ring terminal both ends
Important compatibility info
| Function | Cable Connector |
| Type | Cable Connector |
Important compatibility info
| Additional Information | with squeeze connector |
| Additional Information 2 | with plug |
| Number of Connectors / Ports | 4 |
| Cable Length | 250 mm |
| Type | Plug |
| Cross Section | 0.75 mm² |
| Function | Plug |
| Extra Description | febi Plus |
| Port / Connector type | Bosch |
| Version | Kompakt 1.1m Code 2 |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Title | Wiring Connectors - Crimp Type - Assorted - Pack of 180 |
Additional Information
- Easy to store box
- Red, yellow & blue
- Pre-insulated
- 180 Pack
- Pearl Assorted Terminals & Connectors
Important compatibility info
| Function | Cable Repair Set, crankshaft position sensor |
| Cable Length | 200 mm |
| Number of circuits | 2 |
| Extra Description | febi Plus |
| Type | Cable Repair Set, crankshaft position sensor |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Operating Mode | Electric |
| Function | Adapter, oil pressure switch / Adapter, pressure switch / Adapter, stop light switch |
| Type | Adapter, oil pressure switch / Adapter, pressure switch / Adapter, stop light switch |
| Length | 115 mm. 148 mm |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Title | Wiring Connectors - Yellow - Female Slide-On 375 - Pack of 50 |
Additional Information
This pack of Pearl yellow female slide on connectors come as a pack of 50, Quick and easy to use for a variety of electrical connection scenarios.
Pearl has established a reputation over the years for delivering high quality products. With recent expansions into a more diverse product portfolio of automotive products, its established Wot Nots' brand is still thriving. Pearl have managed to keep their diverse product range of over 4,000 parts to a high quality, while still having a depth in the range from electrical product, to steering and suspension parts.
- Pack of 50
- Commonly used on larger alternator terminals
- Fully insulated connected to wiring using a crimping tool



















