Electrical Connectors
Categories
Important compatibility info
| Additional Information | with squeeze connector |
| Additional Information 2 | with plug |
| Port / Connector type | FEP |
| Number of Connectors / Ports | 4 |
| Version | 2.8 mm Sealed, Code II |
| Cable Length | 250 mm |
| Type | Plug |
| Cross Section | 0.75 mm² |
| Function | Plug |
| Extra Description | febi Plus |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Additional Information | with squeeze connector |
| Additional Information 2 | with plug |
| Number of Connectors / Ports | 4 |
| Cable Length | 250 mm |
| Type | Plug |
| Cross Section | 0.75 mm² |
| Function | Plug |
| Extra Description | febi Plus |
| Port / Connector type | FEP |
| Version | 2.8 |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Voltage | 24 V |
| Additional Information 2 | with screw connection |
| Function | Trailer Socket |
| Type | Trailer Socket |
| DIN / ISO | 3731 - Typ S |
| Number of Connectors / Ports | 7 |
| Material | Metal |
| Paired article numbers | 171847 |
| Version | OE Standard |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Title | Heat Shrink Tubing - Assorted - Pack of 127 |
Additional Information
As part of this range Pearl Automotive have created a set of heat shrink tubing for coating wires, it contains strips in the following sizes to accommodate many applications: 30 x 2.0 X 40mm, 25 x 2.5 X 40mm , 20 x 3.5X40mm , 20 x 5.0 X 40mm , 16 x 7.0 X 80mm , 8 x 10.0 X 80mm and 8 x 13.0 X 85mm.
Pearl Products is a family run business that supplies the automotive market with accessories and aftermarket solutions. It is the largest family run business of its kind in the market today and aims to provide a high quality, single source solution to its customers. Pearl boasts a product portfolio in excess of 4000 part numbers, with ranges covering anything from replacement parts to workshop consumables.
- 8 Qty, 13.0 X 85mm
- 8 Qty, 10.0 X 80mm
- 16 Qty, 7.0 X 80mm
- 20 Qty, 5.0 X 40mm
- 20 Qty, 3.5X40mm
- 25 Qty, 2.5 X 40mm
- 30 Qty, 2.0 X 40mm
- Contents:
Important compatibility info
| Additional Information | with squeeze connector |
| Additional Information 2 | with plug |
| Number of Connectors / Ports | 3 |
| Cable Length | 250 mm |
| Type | Plug |
| Cross Section | 0.75 mm² |
| Function | Plug |
| Extra Description | febi Plus |
| Port / Connector type | FEP |
| Version | 1.5 mm Sealed, Code II |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Additional Information | with squeeze connector |
| Additional Information 2 | with plug |
| Number of Connectors / Ports | 3 |
| Cable Length | 250 mm |
| Type | Plug |
| Cross Section | 0.75 mm² |
| Function | Plug |
| Extra Description | febi Plus |
| Port / Connector type | TE (Tyco) / FEP |
| Version | MCON Code B |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Additional Information | with squeeze connector |
| Additional Information 2 | with plug |
| Number of Connectors / Ports | 4 |
| Cable Length | 250 mm |
| Type | Plug |
| Cross Section | 0.75 mm² |
| Function | Plug |
| Extra Description | febi Plus |
| Port / Connector type | AMP / FEP |
| Version | 1.5 mm Sealed, Code 1 |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Paired article numbers | 193030 |
| Port / Connector type | HDSCS 4+3 pol. |
| Number of Connectors / Ports | 7 |
| Type | Plug |
| Function | Plug |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Additional Information | with squeeze connector |
| Additional Information 2 | with plug |
| Number of Connectors / Ports | 4 |
| Cable Length | 250 mm |
| Type | Plug |
| Cross Section | 0.75 mm² |
| Function | Plug |
| Extra Description | febi Plus |
| Port / Connector type | FEP |
| Version | 1.5 |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Title | Battery Strap - Insulated Term Ring Red - 15 Inches |
Additional Information
- Sold as a single
- Battery Terminal/Ring
- 15 Inch
- 381 mm
Important compatibility info
| Title | Universal Battery Lead - 24in. Red Insulated Ring |
Additional Information
- Red
- Maximum load 105A
- Universal battery strap fully insulated with a 8mm ring terminal both ends
Important compatibility info
| Additional Information | with squeeze connector |
| Additional Information 2 | with plug |
| Number of Connectors / Ports | 4 |
| Cable Length | 250 mm |
| Type | Plug |
| Cross Section | 0.75 mm² |
| Function | Plug |
| Extra Description | febi Plus |
| Port / Connector type | AMP / FEP |
| Version | 1.5 mm Sealed, Code II |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Title | Universal Battery Lead - 12in. Red Insulated |
Additional Information
- Red
- Maximum load 105A
- Universal battery strap with a battery clamp one end and an 8mm ring terminal opposite end
Important compatibility info
| Additional Information | with squeeze connector |
| Additional Information 2 | with plug |
| Number of Connectors / Ports | 4 |
| Cable Length | 250 mm |
| Type | Plug |
| Cross Section | 0.75 mm² |
| Function | Plug |
| Extra Description | febi Plus |
| Port / Connector type | FEP |
| Version | 1.5 mm Sealed, Code II |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Number of Connectors / Ports | 7 |
| DIN / ISO | 3731 - Typ S |
| Version | OE Standard |
| Material | Plastic |
| Additional Information | with splash caps |
| Additional Information 2 | with connector parts |
| Voltage | 24 V |
| Function | Socket |
| Type | Socket |
| Paired article numbers | 172655 |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Additional Information | with squeeze connector |
| Additional Information 2 | with plug |
| Port / Connector type | TE (Tyco) / FEP |
| Number of Connectors / Ports | 4 |
| Version | MCON Code A |
| Cable Length | 235 mm |
| Type | Plug |
| Cross Section | 0.75 mm² |
| Function | Plug |
| Extra Description | febi Plus |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Additional Information | with squeeze connector |
| Additional Information 2 | with plug |
| Number of Connectors / Ports | 3 |
| Cable Length | 250 mm |
| Type | Plug |
| Cross Section | 0.75 mm² |
| Function | Plug |
| Extra Description | febi Plus |
| Port / Connector type | FEP |
| Version | 1.5 mm Sealed, Code III |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Additional Information | with squeeze connector |
| Additional Information 2 | with plug |
| Number of Connectors / Ports | 2 |
| Cable Length | 250 mm |
| Type | Plug |
| Cross Section | 1.5 mm² |
| Function | Plug |
| Extra Description | febi Plus |
| Port / Connector type | Bosch |
| Version | Kompakt 4 Code 1 |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Title | Universal Battery Strap - 24in. Insulated Ring |
Additional Information
- Black
- Maximum load 105A
- Universal battery strap fully insulated with a 8mm ring terminal both ends
Important compatibility info
| Title | Battery Ring Terminals - Pack Of 20 |
Additional Information
- Accepts standard battery cable
- Open end for battery cable



















