Electrical Connectors
Categories
Important compatibility info
| Title | Wiring Connectors - Blue - Female 250 - Pack of 50 |
Additional Information
This pack of Pearl Pre-insulated Connectors come as a pack of 50, Blue Female crimp connectors. Quick and easy to use for a variety of electrical connection scenarios.
Pearl has established a reputation over the years for delivering high quality products. With recent expansions into a more diverse product portfolio of automotive products, its established Wot Nots' brand is still thriving. Pearl boasts a product portfolio in excess of 4000 part numbers, with ranges covering anything from replacement parts to workshop consumables.
- Connected to wiring using a crimping tool
- Pack of 50
- Fully insulated
Important compatibility info
| Number of Connectors / Ports | 2 |
| Type | Plug |
| Function | Plug |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Additional Information | with squeeze connector |
| Additional Information 2 | with plug |
| Number of Connectors / Ports | 2 |
| Cable Length | 250 mm |
| Type | Plug |
| Cross Section | 1.5 mm² |
| Function | Plug |
| Extra Description | febi Plus |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Title | Universal Battery Strap - 9in. Insulated Ring |
Additional Information
- Black
- Maximum load 105A
- Universal battery strap fully insulated with a 8mm ring terminal both ends
Important compatibility info
| Title | Battery Retaining Brackets |
Additional Information
- Commonly used to secure battery firmly in place
- Universal Fitment
- Holds Car Batteries Securely In Place.
- PWN1157
Important compatibility info
| Height | 47 mm |
| Additional Information 2 | with lid |
| Number of Poles | 3 -pin connector |
| Bore Diameter | 5.4 mm |
| Colour | Black |
| Mounting Type | Screw Connection |
| Quantity | 1 |
| Current Strength | 25 A |
| Number of Bores | 3 |
| DIN / ISO | 9680 |
| Voltage from | 6 V |
| Plug Type | Screw Contact |
| Voltage to | 42 V |
| Type | Socket |
| Temperature range from | -40 °C |
| Temperature range to | +80 °C |
| Function | Socket |
Important compatibility info
| Thickness | 26 mm |
| Width | 20 mm |
| Length | 29 mm |
| Inner diameter | 9 mm |
| DIN / ISO | 1101 |
| Type | Safety Clamp |
| Function | Safety Clamp |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Title | Wiring Connectors - Blue - Male Bullet - Pack of 50 |
Additional Information
This pack of Pearl Pre-insulated Connectors come as a pack of 50, Blue male crimp connectors. Quick and easy to use for a variety of electrical connection scenarios.
Pearl has established a reputation over the years for delivering high quality products. With recent expansions into a more diverse product portfolio of automotive products, its established Wot Nots' brand is still thriving. Pearl boasts a product portfolio in excess of 4000 part numbers, with ranges covering anything from replacement parts to workshop consumables.
- 5mm
- Blue Male or Female Bullet connector
- Pack of 50
- Insulated connected to wiring using a crimping tool
Important compatibility info
| Title | Wiring Connectors - Red - Female Bullet - Assorted - Pack of 50 |
Additional Information
This pack of Pearl Red Bullet female connectors come as a pack of 50, Quick and easy to use for a variety of electrical connection scenarios.
Pearl has established a reputation over the years for delivering high quality products. With recent expansions into a more diverse product portfolio of automotive products, its established Wot Nots' brand is still thriving. Pearl have managed to keep their diverse product range of over 4,000 parts to a high quality, while still having a depth in range.
- Pack of 50
- Red Male or Female Bullet Connectors
- Insulated connected to wiring using a crimping tool
Important compatibility info
| Function | Parking Socket |
| Type | Parking Socket |
| DIN / ISO | 1185, 3731 |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Title | Wiring Connectors - Red - Male Bullet - Assorted - Pack of 50 |
Additional Information
This pack of Pearl Pre-insulated Red Bullet Connectors come as a pack of 50. Quick and easy to use for a variety of electrical connection scenarios.
Pearl has established a reputation over the years for delivering high quality products. With recent expansions into a more diverse product portfolio of automotive products, its established Wot Nots' brand is still thriving. Pearl boasts a product portfolio in excess of 4000 part numbers, with ranges covering anything from replacement parts to workshop consumables.
- Pack of 50
- Red Male or Female Bullet Connectors
- Insulated connected to wiring using a crimping tool
Important compatibility info
| Port / Connector type | DEUTSCH |
| Paired article numbers | 198881 |
| Number of Connectors / Ports | 2 |
| Version | DT06-2S |
| Type | Plug |
| Function | Plug |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Title | Wiring Connectors - Blue - Female Slide-On - Assorted - Pack of 50 |
Additional Information
This pack of Pearl Pre-insulated Connectors come as a pack of 50, Blue female crimp connectors. Quick and easy to use for a variety of electrical connection scenarios.
Pearl has established a reputation over the years for delivering high quality products. With recent expansions into a more diverse product portfolio of automotive products, its established Wot Nots' brand is still thriving. Pearl boasts a product portfolio in excess of 4000 part numbers, with ranges covering anything from replacement parts to workshop consumables.
- Pack of 50
- Blue Female, 250, 6.3mm
- Part insulated connected to wiring using a crimping tool
Important compatibility info
| Title | Wiring Connectors - Red - Pack of 30 |
Additional Information
- Pack of 30
- Insulated Blue or Red connectors
- Assorted box of terminal connectors
Important compatibility info
| Title | Wiring Connectors - Blue - Ring - 6mm - Pack of 50 |
Additional Information
This pack of Pearl Pre-insulated Blue Connectors come as a pack of 50. Quick and easy to use for a variety of electrical connection scenarios.
Pearl has established a reputation over the years for delivering high quality products. With recent expansions into a more diverse product portfolio of automotive products, its established Wot Nots' brand is still thriving. Pearl boasts a product portfolio in excess of 4000 part numbers, with ranges covering anything from replacement parts to workshop consumables.
- Red terminal
- Pack of 50
- Part insulated connected to wiring using a crimping tool
- Inside diameter 1/4in. 6mm
Important compatibility info
| Title | Battery Strap - Insulated Ring Red - 9 inches |
Additional Information
- Sold as a single
- Ring/Ring Terminal
- 9 Inch
- 228 mm
Important compatibility info
| Function | Cap |
| Type | Cap |
Important compatibility info
| Port / Connector type | PA-SW LV11 |
| Number of Connectors / Ports | 2 |
| Version | 3x2/2,8 |
| Type | Plug |
| Function | Plug |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Number of Poles | 7 -pin connector |
| Additional Information | with gasket/seal |
| Type | Trailer Socket |
| Function | Trailer Socket |
| Voltage | 12 V |
| Additional Information 2 | with screw connection |
| Protection Type (IP Code) | 44 |
| DIN / ISO | 1724 |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Title | Wiring Connectors - Blue - Male Tab - Pack of 50 |
Additional Information
This pack of Pearl Pre-insulated Connectors come as a pack of 50, Blue tab wiring connectors. Quick and easy to use for a variety of electrical connection scenarios.
Pearl has established a reputation over the years for delivering high quality products. With recent expansions into a more diverse product portfolio of automotive products, its established Wot Nots' brand is still thriving. Pearl boasts a product portfolio in excess of 4000 part numbers, with ranges covering anything from replacement parts to workshop consumables.
- Blue Male, 250, 6.3mm
- Pack of 50
- Part insulated connected to wiring using a crimping tool



















