Car Parts & Accessories by Apec
With over 50 years of experience in the automotive aftermarket, Apec has firmly established itself as a market-leading specialist in supplying braking components and products to the UK and Ireland.
Today, Apec has developed its decades of expertise into a growing catalogue of parts and accessories that branch out beyond braking to meet the demands of an evolving marketplace.
From coil springs to shock absorbers, the name that was once synonymous with quality braking now means excellence on every level. Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Length | 658 mm |
| Brake Type | Disc Brake |
| Type | Warning Contact, brake pad wear |
| Manufacturer | CADILLAC FIAT OPEL SAAB VAUXHALL |
| Model | 9-3 BLS CROMA SIGNUM VECTRA |
| Function | Warning Contact, brake pad wear |
Important compatibility info
| Type | Warning Contact, brake pad wear |
| Length | 585 mm |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Brake Type | Disc Brake |
| Manufacturer | BMW |
| Model | 750 |
| Function | Warning Contact, brake pad wear |
Important compatibility info
| Type | Warning Contact, brake pad wear |
| Length | 585 mm |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Brake Type | Disc Brake |
| Manufacturer | BMW |
| Model | 750 |
| Function | Warning Contact, brake pad wear |
Important compatibility info
| Manufacturer | JAGUAR RANGE ROVER |
| Model | F-PACE VELAR |
| Type | Warning Contact, brake pad wear |
| Function | Warning Contact, brake pad wear |
| Length | 1108 mm |
| Brake Type | Disc Brake |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
Important compatibility info
| Manufacturer | JAGUAR RANGE ROVER |
| Model | F-PACE VELAR |
| Type | Warning Contact, brake pad wear |
| Function | Warning Contact, brake pad wear |
| Length | 1108 mm |
| Brake Type | Disc Brake |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
Important compatibility info
| Brake Type | Disc Brake |
| Type | Warning Contact, brake pad wear |
| Length | 1020 mm |
| Function | Warning Contact, brake pad wear |
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Model | F-PACE VELAR |
| Manufacturer | JAGUAR RANGE ROVER |
Important compatibility info
| Brake Type | Disc Brake |
| Type | Warning Contact, brake pad wear |
| Length | 1020 mm |
| Function | Warning Contact, brake pad wear |
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Model | F-PACE VELAR |
| Manufacturer | JAGUAR RANGE ROVER |
Important compatibility info
| Diameter | 23 mm |
| Function | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Type | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Rod/Strut | Coupling Rod |
| Manufacturer | AUDI SEAT SKODA VOLKSWAGEN |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
| Material | Metal |
| Paired article numbers | AST4087 |
Important compatibility info
| Diameter | 23 mm |
| Function | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Type | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Rod/Strut | Coupling Rod |
| Manufacturer | AUDI SEAT SKODA VOLKSWAGEN |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
| Material | Metal |
| Paired article numbers | AST4087 |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Right Exterior Mirror |
| Type | Direction Indicator |
| Function | Direction Indicator |
Important compatibility info
| Quantity | 10 |
| Type | Breather Screw/Valve |
| Function | Breather Screw/Valve |
| Length | 33 mm |
| Spanner Size | 9 |
| Thread Size | M8x1.25 |
Important compatibility info
| Function | Accessory Kit, disc brake pad |
| Manufacturer | CITROEN PEUGEOT RENAULT |
| Type | Accessory Kit, disc brake pad |
| Brake System | Bendix |
Important compatibility info
| Function | Accessory Kit, disc brake pad |
| Manufacturer | CITROEN PEUGEOT RENAULT |
| Type | Accessory Kit, disc brake pad |
| Brake System | Bendix |
Important compatibility info
| Function | Accessory Kit, brake shoes |
| Type | Accessory Kit, brake shoes |
| Brake System | VAG |
| Manufacturer | AUDI SEAT VOLKSWAGEN |
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
Important compatibility info
| Function | Accessory Kit, brake shoes |
| Type | Accessory Kit, brake shoes |
| Brake System | VAG |
| Manufacturer | AUDI SEAT VOLKSWAGEN |
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | outer, Rear Axle Left, Rear Axle Right, Lower |
| Type | Mounting, control/trailing arm |
| Function | Mounting, control/trailing arm |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | outer, Rear Axle Left, Rear Axle Right, Lower |
| Type | Mounting, control/trailing arm |
| Function | Mounting, control/trailing arm |
Important compatibility info
| Manufacturer | FORD MAZDA |
| Model | 2 FIESTA FUSION |
| Function | Mounting, stabiliser bar |
| Type | Mounting, stabiliser bar |
| Diameter | 17 mm |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
| Paired article numbers | AST8052 |
Important compatibility info
| Manufacturer | FORD MAZDA |
| Model | 2 FIESTA FUSION |
| Function | Mounting, stabiliser bar |
| Type | Mounting, stabiliser bar |
| Diameter | 17 mm |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
| Paired article numbers | AST8052 |
Important compatibility info
| Diameter 1 | 44 mm |
| for OE number | 1634187709 |
| Type | Thermostat, coolant |
| Function | Thermostat, coolant |
| Opening Temperature | 82 °C |
| Additional Information | with gasket/seal |
| Additional Information 2 | without sensor |
| Replaces | ATH1119 |
| Number of Seals | 1 |
| Manufacturer | CHEVROLET DAEWOO SUBARU SUZUKI |
Important compatibility info
| Diameter 1 | 44 mm |
| for OE number | 1634187709 |
| Type | Thermostat, coolant |
| Function | Thermostat, coolant |
| Opening Temperature | 82 °C |
| Additional Information | with gasket/seal |
| Additional Information 2 | without sensor |
| Replaces | ATH1119 |
| Number of Seals | 1 |
| Manufacturer | CHEVROLET DAEWOO SUBARU SUZUKI |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Length | 613 mm |
| Brake Type | Disc Brake |
| Type | Warning Contact, brake pad wear |
| Manufacturer | BMW |
| Model | Z4 Z4 M |
| Function | Warning Contact, brake pad wear |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Length | 613 mm |
| Brake Type | Disc Brake |
| Type | Warning Contact, brake pad wear |
| Manufacturer | BMW |
| Model | Z4 Z4 M |
| Function | Warning Contact, brake pad wear |
Important compatibility info
| Length 1 | 222 mm |
| Type | Brake Hose |
| Function | Brake Hose |
| Thread Measurement 2 | Female M10 x 1 |
| Thread Measurement 1 | Female M10 x 1 |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Right |
| Model | 206 |
| Manufacturer | PEUGEOT |
Important compatibility info
| Length 1 | 222 mm |
| Type | Brake Hose |
| Function | Brake Hose |
| Thread Measurement 2 | Female M10 x 1 |
| Thread Measurement 1 | Female M10 x 1 |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Right |
| Model | 206 |
| Manufacturer | PEUGEOT |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
| Function | Mounting, stabiliser bar |
| for OE number | MR151327 |
| Diameter | 27 mm |
| Type | Mounting, stabiliser bar |
| Paired article numbers | AST8370 |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
| Function | Mounting, stabiliser bar |
| for OE number | MR151327 |
| Diameter | 27 mm |
| Type | Mounting, stabiliser bar |
| Paired article numbers | AST8370 |
Important compatibility info
| Diameter | 29 mm |
| Type | Mounting, stabiliser bar |
| Model | CHALLENGER L200 |
| Manufacturer | MITSUBISHI |
| Function | Mounting, stabiliser bar |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
| Paired article numbers | AST8072 |
Important compatibility info
| Diameter | 29 mm |
| Type | Mounting, stabiliser bar |
| Model | CHALLENGER L200 |
| Manufacturer | MITSUBISHI |
| Function | Mounting, stabiliser bar |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
| Paired article numbers | AST8072 |
Important compatibility info
| Type | Coolant Flange |
| Function | Coolant Flange |
| for OE number | BSG 90-126-027 |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023
















