Car Parts & Accessories by Apec
With over 50 years of experience in the automotive aftermarket, Apec has firmly established itself as a market-leading specialist in supplying braking components and products to the UK and Ireland.
Today, Apec has developed its decades of expertise into a growing catalogue of parts and accessories that branch out beyond braking to meet the demands of an evolving marketplace.
From coil springs to shock absorbers, the name that was once synonymous with quality braking now means excellence on every level. Important compatibility info
| Function | Mounting, stabiliser bar |
| Manufacturer | VOLKSWAGEN |
| Type | Mounting, stabiliser bar |
| Diameter | 22 mm |
| Model | CARAVELLE TRANSPORTER |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
| Paired article numbers | AST8046 |
Important compatibility info
| Function | Mounting, stabiliser bar |
| Manufacturer | VOLKSWAGEN |
| Type | Mounting, stabiliser bar |
| Diameter | 22 mm |
| Model | CARAVELLE TRANSPORTER |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
| Paired article numbers | AST8046 |
Important compatibility info
| Function | Mounting, stabiliser bar |
| Type | Mounting, stabiliser bar |
| Manufacturer | HYUNDAI |
| Model | TUCSON |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, Rear Axle Right |
| Paired article numbers | AST8182 |
Important compatibility info
| Function | Mounting, stabiliser bar |
| Type | Mounting, stabiliser bar |
| Manufacturer | HYUNDAI |
| Model | TUCSON |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, Rear Axle Right |
| Paired article numbers | AST8182 |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
| Function | Mounting, stabiliser bar |
| Type | Mounting, stabiliser bar |
| Paired article numbers | AST8399 |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
| Function | Mounting, stabiliser bar |
| Type | Mounting, stabiliser bar |
| Paired article numbers | AST8399 |
Important compatibility info
| Function | Accessory Kit, disc brake pad |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Type | Accessory Kit, disc brake pad |
| Manufacturer | HYUNDAI |
| Model | i10 i20 |
Important compatibility info
| Function | Accessory Kit, disc brake pad |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Type | Accessory Kit, disc brake pad |
| Manufacturer | HYUNDAI |
| Model | i10 i20 |
Important compatibility info
| Model | F TYPE F-TYPE XF XJ XK XKR |
| Manufacturer | JAGUAR |
| Length | 590 mm |
| Function | Warning Contact, brake pad wear |
| Brake Type | Disc Brake |
| Type | Warning Contact, brake pad wear |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
Important compatibility info
| Model | F TYPE F-TYPE XF XJ XK XKR |
| Manufacturer | JAGUAR |
| Length | 590 mm |
| Function | Warning Contact, brake pad wear |
| Brake Type | Disc Brake |
| Type | Warning Contact, brake pad wear |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
Important compatibility info
| Length | 635 mm |
| Type | Warning Contact, brake pad wear |
| Function | Warning Contact, brake pad wear |
| Model | XF XJ XK XK8 XKR |
| Manufacturer | JAGUAR |
| Brake Type | Disc Brake |
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
Important compatibility info
| Length | 635 mm |
| Type | Warning Contact, brake pad wear |
| Function | Warning Contact, brake pad wear |
| Model | XF XJ XK XK8 XKR |
| Manufacturer | JAGUAR |
| Brake Type | Disc Brake |
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Brake Disc Type | Vented |
| Brake System | Tokico |
| Type | Accessory Kit, disc brake pad |
| Manufacturer | HONDA ROVER SUBARU SUZUKI |
| Function | Accessory Kit, disc brake pad |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Brake Disc Type | Vented |
| Brake System | Tokico |
| Type | Accessory Kit, disc brake pad |
| Manufacturer | HONDA ROVER SUBARU SUZUKI |
| Function | Accessory Kit, disc brake pad |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Brake Type | Disc Brake |
| Type | Warning Contact, brake pad wear |
| Manufacturer | BMW |
| Model | 750 |
| Function | Warning Contact, brake pad wear |
| Length | 585 mm |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Brake Type | Disc Brake |
| Type | Warning Contact, brake pad wear |
| Manufacturer | BMW |
| Model | 750 |
| Function | Warning Contact, brake pad wear |
| Length | 585 mm |
Important compatibility info
| Type | Warning Contact, brake pad wear |
| Length | 525 mm |
| Brake Type | Disc Brake |
| Function | Warning Contact, brake pad wear |
| Model | 911 |
| Manufacturer | PORSCHE |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
Important compatibility info
| Type | Warning Contact, brake pad wear |
| Length | 525 mm |
| Brake Type | Disc Brake |
| Function | Warning Contact, brake pad wear |
| Model | 911 |
| Manufacturer | PORSCHE |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Brake Type | Disc Brake |
| Type | Warning Contact, brake pad wear |
| Function | Warning Contact, brake pad wear |
| Length | 400 mm |
| Manufacturer | AUDI BENTLEY VOLKSWAGEN |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Brake Type | Disc Brake |
| Type | Warning Contact, brake pad wear |
| Function | Warning Contact, brake pad wear |
| Length | 400 mm |
| Manufacturer | AUDI BENTLEY VOLKSWAGEN |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Length | 210 mm |
| Type | Warning Contact, brake pad wear |
| Brake Type | Disc Brake |
| Function | Warning Contact, brake pad wear |
| Manufacturer | FIAT |
| Model | 500 |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Length | 210 mm |
| Type | Warning Contact, brake pad wear |
| Brake Type | Disc Brake |
| Function | Warning Contact, brake pad wear |
| Manufacturer | FIAT |
| Model | 500 |
Important compatibility info
| Manufacturer | AUDI |
| Model | 80 90 CABRIOLET COUPE |
| Function | Brake Hose |
| Thread Measurement 1 | Female M10 x 1 |
| Length 1 | 175 mm |
| Type | Brake Hose |
Important compatibility info
| Manufacturer | AUDI |
| Model | 80 90 CABRIOLET COUPE |
| Function | Brake Hose |
| Thread Measurement 1 | Female M10 x 1 |
| Length 1 | 175 mm |
| Type | Brake Hose |
Important compatibility info
| Rod/Strut | Coupling Rod |
| Type | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Function | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Manufacturer | OPEL SAAB VAUXHALL |
| Model | 9-3 900 ASTRA CALIBRA CAVALIER |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
| Paired article numbers | AST4078 |
Important compatibility info
| Rod/Strut | Coupling Rod |
| Type | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Function | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Manufacturer | OPEL SAAB VAUXHALL |
| Model | 9-3 900 ASTRA CALIBRA CAVALIER |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
| Paired article numbers | AST4078 |
Important compatibility info
| Manufacturer | NISSAN |
| Model | JUKE QASHQAI X-TRAIL |
| Function | Mounting, stabiliser bar |
| Diameter | 23 mm |
| Type | Mounting, stabiliser bar |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
| Paired article numbers | AST8051 |
Important compatibility info
| Manufacturer | NISSAN |
| Model | JUKE QASHQAI X-TRAIL |
| Function | Mounting, stabiliser bar |
| Diameter | 23 mm |
| Type | Mounting, stabiliser bar |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
| Paired article numbers | AST8051 |
Important compatibility info
| Function | Mounting, control/trailing arm |
| Type | Mounting, control/trailing arm |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, Rear Axle Right |
| Manufacturer | AUDI SEAT SKODA VOLKSWAGEN |
| Diameter | 12 mm. 40 mm |
| Paired article numbers | AST8163 |
Important compatibility info
| Function | Mounting, control/trailing arm |
| Type | Mounting, control/trailing arm |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, Rear Axle Right |
| Manufacturer | AUDI SEAT SKODA VOLKSWAGEN |
| Diameter | 12 mm. 40 mm |
| Paired article numbers | AST8163 |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023














