Car Parts & Accessories by Apec
With over 50 years of experience in the automotive aftermarket, Apec has firmly established itself as a market-leading specialist in supplying braking components and products to the UK and Ireland.
Today, Apec has developed its decades of expertise into a growing catalogue of parts and accessories that branch out beyond braking to meet the demands of an evolving marketplace.
From coil springs to shock absorbers, the name that was once synonymous with quality braking now means excellence on every level. Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
| Type | Mounting, stabiliser bar |
| Function | Mounting, stabiliser bar |
| Paired article numbers | AST8405 |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
| Type | Mounting, stabiliser bar |
| Function | Mounting, stabiliser bar |
| Paired article numbers | AST8405 |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, Rear Axle Right, Lower |
| Type | Mounting, control/trailing arm |
| Function | Mounting, control/trailing arm |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, Rear Axle Right, Lower |
| Type | Mounting, control/trailing arm |
| Function | Mounting, control/trailing arm |
Important compatibility info
| Function | Mounting, stabiliser bar |
| Type | Mounting, stabiliser bar |
| Diameter | 21 mm |
| Model | CARAVELLE TRANSPORTER |
| Manufacturer | VOLKSWAGEN |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
| Paired article numbers | AST8045 |
Important compatibility info
| Function | Mounting, stabiliser bar |
| Type | Mounting, stabiliser bar |
| Diameter | 21 mm |
| Model | CARAVELLE TRANSPORTER |
| Manufacturer | VOLKSWAGEN |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
| Paired article numbers | AST8045 |
Important compatibility info
| Function | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Rod/Strut | Coupling Rod |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
| Manufacturer | RENAULT |
| Model | TWINGO |
| Type | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Paired article numbers | AST4255 |
Important compatibility info
| Function | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Rod/Strut | Coupling Rod |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
| Manufacturer | RENAULT |
| Model | TWINGO |
| Type | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Paired article numbers | AST4255 |
Important compatibility info
| Manufacturer | MERCEDES VOLKSWAGEN |
| Type | Mounting, stabiliser bar |
| Diameter | 25 mm |
| Function | Mounting, stabiliser bar |
| Model | LT SPRINTER |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
| Paired article numbers | AST8034 |
Important compatibility info
| Manufacturer | MERCEDES VOLKSWAGEN |
| Type | Mounting, stabiliser bar |
| Diameter | 25 mm |
| Function | Mounting, stabiliser bar |
| Model | LT SPRINTER |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
| Paired article numbers | AST8034 |
Important compatibility info
| Type | Thermostat, coolant |
| Height 1 | 22 mm |
| Function | Thermostat, coolant |
| Additional Information | with gasket/seal |
| Opening Temperature | 88 °C |
| Height | 22 mm |
| for OE number | 03G121113 |
| Diameter | 55 mm |
Important compatibility info
| Type | Thermostat, coolant |
| Height 1 | 22 mm |
| Function | Thermostat, coolant |
| Additional Information | with gasket/seal |
| Opening Temperature | 88 °C |
| Height | 22 mm |
| for OE number | 03G121113 |
| Diameter | 55 mm |
Important compatibility info
| Type | Coolant Flange |
| Additional Information | with gasket/seal |
| Material | Plastic |
| Function | Coolant Flange |
| for OE number | 037121132B |
| Placement on Vehicle | frontal sided |
Important compatibility info
| Type | Coolant Flange |
| Additional Information | with gasket/seal |
| Material | Plastic |
| Function | Coolant Flange |
| for OE number | 037121132B |
| Placement on Vehicle | frontal sided |
Important compatibility info
| Thread Measurement 1 | Female M10 x 1 |
| Length 1 | 188 mm |
| Type | Brake Hose |
| Function | Brake Hose |
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Manufacturer | RENAULT |
| Model | CLIO KANGOO TWINGO WIND |
Important compatibility info
| Thread Measurement 1 | Female M10 x 1 |
| Length 1 | 188 mm |
| Type | Brake Hose |
| Function | Brake Hose |
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Manufacturer | RENAULT |
| Model | CLIO KANGOO TWINGO WIND |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle, Front Axle |
| Material | Steel |
| Thread Size | M14 X 1.5 |
| Spanner Size | 19 |
| Thread Length | 27 mm |
| Bolt Head/Nut Design | Hexagon Socket |
| Type | Wheel Bolt |
| Rims | for steel rims, for light alloy rims |
| Strength class | 10.9 |
| Wheel Fastening | Conical Seat F |
| Function | Wheel Bolt |
| Total Length | 60 mm |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle, Front Axle |
| Material | Steel |
| Thread Size | M14 X 1.5 |
| Spanner Size | 19 |
| Thread Length | 27 mm |
| Bolt Head/Nut Design | Hexagon Socket |
| Type | Wheel Bolt |
| Rims | for steel rims, for light alloy rims |
| Strength class | 10.9 |
| Wheel Fastening | Conical Seat F |
| Function | Wheel Bolt |
| Total Length | 60 mm |
Important compatibility info
| Function | Mounting, stabiliser bar |
| Diameter | 20 mm |
| Type | Mounting, stabiliser bar |
| Manufacturer | FORD |
| Model | TRANSIT |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
| Paired article numbers | AST8004 |
Important compatibility info
| Function | Mounting, stabiliser bar |
| Diameter | 20 mm |
| Type | Mounting, stabiliser bar |
| Manufacturer | FORD |
| Model | TRANSIT |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
| Paired article numbers | AST8004 |
Important compatibility info
| Model | DAILY |
| Function | Mounting, stabiliser bar |
| Additionally required parts | Mounting Kit |
| Type | Mounting, stabiliser bar |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
| Diameter | 20 mm |
| Manufacturer | IVECO |
| Paired article numbers | AST8087 |
Important compatibility info
| Model | DAILY |
| Function | Mounting, stabiliser bar |
| Additionally required parts | Mounting Kit |
| Type | Mounting, stabiliser bar |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
| Diameter | 20 mm |
| Manufacturer | IVECO |
| Paired article numbers | AST8087 |
Important compatibility info
| Function | Guide Sleeve Kit, brake caliper |
| Type | Guide Sleeve Kit, brake caliper |
| Brake System | Mando |
| Model | 2 ACCENT FIESTA RIO |
| Manufacturer | FORD HYUNDAI KIA MAZDA |
| Placement on Vehicle | Front Axle Right, Front Axle Left |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle, Front Axle |
| Material | Steel |
| Thread Size | M14 X 1.5 |
| Spanner Size | 19 |
| Thread Length | 34 mm |
| Bolt Head/Nut Design | Hexagon Socket |
| Type | Wheel Bolt |
| Rims | for steel rims, for light alloy rims |
| Strength class | 10.9 |
| Wheel Fastening | Ball seat A/G |
| Function | Wheel Bolt |
| Total Length | 62 mm |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle, Front Axle |
| Material | Steel |
| Thread Size | M14 X 1.5 |
| Spanner Size | 19 |
| Thread Length | 34 mm |
| Bolt Head/Nut Design | Hexagon Socket |
| Type | Wheel Bolt |
| Rims | for steel rims, for light alloy rims |
| Strength class | 10.9 |
| Wheel Fastening | Ball seat A/G |
| Function | Wheel Bolt |
| Total Length | 62 mm |
Important compatibility info
| Model | A6 ALLROAD |
| Type | Accessory Kit, disc brake pad |
| Brake System | ATE |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Function | Accessory Kit, disc brake pad |
| Manufacturer | AUDI |
Important compatibility info
| Model | A6 ALLROAD |
| Type | Accessory Kit, disc brake pad |
| Brake System | ATE |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Function | Accessory Kit, disc brake pad |
| Manufacturer | AUDI |
Important compatibility info
| Model | SPRINTER |
| Function | Mounting, stabiliser bar |
| Type | Mounting, stabiliser bar |
| Diameter | 22 mm |
| Manufacturer | MERCEDES |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, Rear Axle Right |
| Paired article numbers | AST8124 |
Important compatibility info
| Model | SPRINTER |
| Function | Mounting, stabiliser bar |
| Type | Mounting, stabiliser bar |
| Diameter | 22 mm |
| Manufacturer | MERCEDES |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, Rear Axle Right |
| Paired article numbers | AST8124 |
Important compatibility info
| Replaces | ATH1328 |
| Number of Seals | 1 |
| Additional Information | with gasket/seal |
| Height | 41 mm |
| Type | Thermostat, coolant |
| Width | 48 mm |
| Diameter | 48 mm |
| Height 1 | 41 mm |
| Opening Temperature | 82 °C |
| Function | Thermostat, coolant |
| for OE number | 1007754 |
| Diameter 1 | 48 mm |
| Manufacturer | FORD MAZDA VOLVO |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023















