Car Parts & Accessories by Apec
With over 50 years of experience in the automotive aftermarket, Apec has firmly established itself as a market-leading specialist in supplying braking components and products to the UK and Ireland.
Today, Apec has developed its decades of expertise into a growing catalogue of parts and accessories that branch out beyond braking to meet the demands of an evolving marketplace.
From coil springs to shock absorbers, the name that was once synonymous with quality braking now means excellence on every level. Important compatibility info
| Manufacturer | RENAULT |
| Function | Mounting, stabiliser bar |
| Diameter | 22 mm |
| Type | Mounting, stabiliser bar |
| Model | GRAND SCENIC SCENIC |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
| Paired article numbers | AST8206 |
Important compatibility info
| Manufacturer | FIAT NISSAN OPEL RENAULT VAUXHALL |
| Replaces | BHO0011 |
| Placement on Vehicle | Rear Axle, inner |
| Length 1 | 234 mm |
| Type | Brake Hose |
| Function | Brake Hose |
| Model | PRIMASTAR TALENTO TRAFIC VIVARO |
Important compatibility info
| Manufacturer | FIAT NISSAN OPEL RENAULT VAUXHALL |
| Replaces | BHO0011 |
| Placement on Vehicle | Rear Axle, inner |
| Length 1 | 234 mm |
| Type | Brake Hose |
| Function | Brake Hose |
| Model | PRIMASTAR TALENTO TRAFIC VIVARO |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Length | 658 mm |
| Brake Type | Disc Brake |
| Type | Warning Contact, brake pad wear |
| Manufacturer | CADILLAC FIAT OPEL SAAB VAUXHALL |
| Model | 9-3 BLS CROMA SIGNUM VECTRA |
| Function | Warning Contact, brake pad wear |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Length | 658 mm |
| Brake Type | Disc Brake |
| Type | Warning Contact, brake pad wear |
| Manufacturer | CADILLAC FIAT OPEL SAAB VAUXHALL |
| Model | 9-3 BLS CROMA SIGNUM VECTRA |
| Function | Warning Contact, brake pad wear |
Important compatibility info
| Type | Warning Contact, brake pad wear |
| Length | 585 mm |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Brake Type | Disc Brake |
| Manufacturer | BMW |
| Model | 750 |
| Function | Warning Contact, brake pad wear |
Important compatibility info
| Type | Warning Contact, brake pad wear |
| Length | 585 mm |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Brake Type | Disc Brake |
| Manufacturer | BMW |
| Model | 750 |
| Function | Warning Contact, brake pad wear |
Important compatibility info
| Manufacturer | JAGUAR RANGE ROVER |
| Model | F-PACE VELAR |
| Type | Warning Contact, brake pad wear |
| Function | Warning Contact, brake pad wear |
| Length | 1108 mm |
| Brake Type | Disc Brake |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
Important compatibility info
| Manufacturer | JAGUAR RANGE ROVER |
| Model | F-PACE VELAR |
| Type | Warning Contact, brake pad wear |
| Function | Warning Contact, brake pad wear |
| Length | 1108 mm |
| Brake Type | Disc Brake |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
Important compatibility info
| Brake Type | Disc Brake |
| Type | Warning Contact, brake pad wear |
| Length | 1020 mm |
| Function | Warning Contact, brake pad wear |
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Model | F-PACE VELAR |
| Manufacturer | JAGUAR RANGE ROVER |
Important compatibility info
| Brake Type | Disc Brake |
| Type | Warning Contact, brake pad wear |
| Length | 1020 mm |
| Function | Warning Contact, brake pad wear |
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Model | F-PACE VELAR |
| Manufacturer | JAGUAR RANGE ROVER |
Important compatibility info
| Length | 28 mm |
| Function | Breather Screw/Valve |
| Thread Size | M10x1.25 |
| Spanner Size | 10 |
| Quantity | 10 |
| Type | Breather Screw/Valve |
Important compatibility info
| Additional Information | with gasket/seal |
| Type | Coolant Flange |
| Function | Coolant Flange |
| Material | Plastic |
| for OE number | 133979 |
Important compatibility info
| Additional Information | with gasket/seal |
| Type | Coolant Flange |
| Function | Coolant Flange |
| Material | Plastic |
| for OE number | 133979 |
Important compatibility info
| Type | Coolant Flange |
| Function | Coolant Flange |
| for OE number | 1336J7 |
| Additional Information | with gasket/seal |
Important compatibility info
| Type | Coolant Flange |
| Function | Coolant Flange |
| for OE number | 1336J7 |
| Additional Information | with gasket/seal |
Important compatibility info
| Thread Measurement 1 | Female M10 x 1 |
| Length 1 | 168 mm |
| Thread Measurement 2 | Female M10 x 1 |
| Brake System | Star |
| Type | Brake Hose |
| Function | Brake Hose |
| Manufacturer | AUDI SEAT SKODA VOLKSWAGEN |
Important compatibility info
| Thread Measurement 1 | Female M10 x 1 |
| Length 1 | 168 mm |
| Thread Measurement 2 | Female M10 x 1 |
| Brake System | Star |
| Type | Brake Hose |
| Function | Brake Hose |
| Manufacturer | AUDI SEAT SKODA VOLKSWAGEN |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Function | Accessory Kit, disc brake pad |
| Type | Accessory Kit, disc brake pad |
| Brake System | ATE |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Function | Accessory Kit, disc brake pad |
| Type | Accessory Kit, disc brake pad |
| Brake System | ATE |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Brake System | TRW |
| Bolt length | 102 mm |
| Type | Accessory Kit, disc brake pad |
| Manufacturer | CITROEN |
| Model | C15 VISA |
| Function | Accessory Kit, disc brake pad |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Brake System | TRW |
| Bolt length | 102 mm |
| Type | Accessory Kit, disc brake pad |
| Manufacturer | CITROEN |
| Model | C15 VISA |
| Function | Accessory Kit, disc brake pad |
Important compatibility info
| Function | Warning Contact, brake pad wear |
| Type | Warning Contact, brake pad wear |
| Brake Type | Disc Brake |
| Manufacturer | BMW |
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Length | 1093 mm |
Important compatibility info
| Function | Warning Contact, brake pad wear |
| Type | Warning Contact, brake pad wear |
| Brake Type | Disc Brake |
| Manufacturer | BMW |
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Length | 1093 mm |
Important compatibility info
| Length | 385 mm |
| Model | BENTAYGA Q7 Q8 TOUAREG |
| Function | Warning Contact, brake pad wear |
| Type | Warning Contact, brake pad wear |
| Brake Type | Disc Brake |
| Manufacturer | AUDI BENTLEY VOLKSWAGEN |
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
Important compatibility info
| Length | 385 mm |
| Model | BENTAYGA Q7 Q8 TOUAREG |
| Function | Warning Contact, brake pad wear |
| Type | Warning Contact, brake pad wear |
| Brake Type | Disc Brake |
| Manufacturer | AUDI BENTLEY VOLKSWAGEN |
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Brake System | TRW |
| Type | Accessory Kit, disc brake pad |
| Manufacturer | NISSAN |
| Model | MICRA |
| Function | Accessory Kit, disc brake pad |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Brake System | TRW |
| Type | Accessory Kit, disc brake pad |
| Manufacturer | NISSAN |
| Model | MICRA |
| Function | Accessory Kit, disc brake pad |
Important compatibility info
| Type | Mirror Glass, exterior mirror |
| Outer/Inner Mirror | Convex |
| Width | 147 mm |
| Height | 210 mm |
| Only in connection with | OEM |
| Function | Mirror Glass, exterior mirror |
| Placement on Vehicle | Right |
| Title | MIRROR GLASS |
Additional Information
- Quality: OE QUALITY
- Mirror Glass, exterior mirror
- Convex
Important compatibility info
| Type | Mirror Glass, exterior mirror |
| Outer/Inner Mirror | Convex |
| Width | 147 mm |
| Height | 210 mm |
| Only in connection with | OEM |
| Function | Mirror Glass, exterior mirror |
| Placement on Vehicle | Right |
| Title | MIRROR GLASS |
Additional Information
- Quality: OE QUALITY
- Mirror Glass, exterior mirror
- Convex
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023















