Battery by Banner
Electrical Sub-Categories
Important compatibility info
| Weight | 30000 |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Length | 394 mm |
| Height | 190 mm |
| Terminal Type | Standard |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 950 A |
| Ampere-Hours | 105 A |
| Voltage | 12 V |
| Width | 175 mm |
| Type | AGM |
| Warranty | 3 year warranty |
Important compatibility info
| Width | 175 mm |
| Length | 350 mm |
| Weight | 30000 |
| Height | 230 mm |
| Ampere-Hours | 115 A |
| Voltage | 12 V |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Type | Wet |
| Terminal Type | Standard |
| NCC Class | B |
| Warranty | 2 year warranty |
Important compatibility info
| Voltage | 12 V |
| Weight | 25000 |
| Height | 190 mm |
| Length | 354 mm |
| Ampere-Hours | 92 A |
| Width | 175 mm |
| Terminal Type | Standard |
| Type | AGM |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 850 A |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Battery Type Code | 019 AGM |
| Key Words | 850A; 92Ah; 3Yr Warranty; 354x175x190 |
| Warranty | 3 year warranty |
Important compatibility info
| Weight | 17000 |
| Length | 248 mm |
| Height | 184 mm |
| Width | 178 mm |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 60 A |
| Terminal Type | Side |
| Type | Wet |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 675 A |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Battery Type Code | 75-70 |
| Key Words | 675A; 60Ah; 2Yr Warranty; 248x178x184 |
| Warranty | 2 year warranty |
Important compatibility info
| Type | AGM |
| Terminal Type | Standard |
| Ampere-Hours | 80 A |
| NCC Class | C |
| Battery Type Code | 110 AGM |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 800 A |
| Width | 175 mm |
| Length | 317 mm |
| Weight | 21000 |
| Height | 190 mm |
| Voltage | 12 V |
| Other Part Number | 115 AGM |
| Key Words | 800A; 80Ah; 3Yr Warranty; 317x175x190 |
| Warranty | 3 year warranty |

