Battery by Banner
Electrical Sub-Categories
Important compatibility info
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 400 A |
| Weight | 10000 |
| Type | EFB |
| Ampere-Hours | 38 A |
| Terminal Type | Japanese Narrow |
| Height | 226 mm |
| Width | 127 mm |
| Voltage | 12 V |
| Length | 187 mm |
| Height without pole | 204 mm |
| Battery Type Code | 054 EFB |
| Key Words | 400A; 38Ah; 3Yr Warranty; 187x127x226 |
| Warranty | 3 year warranty |
Important compatibility info
| Battery Type Code | 110 EFB |
| Weight | 21000 |
| Type | EFB |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Warranty | 3 year warranty |
| Terminal Type | Standard |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 730 A |
| Width | 175 mm |
| Ampere-Hours | 75 A |
| Voltage | 12 V |
| Height | 175 mm |
| Length | 315 mm |
Important compatibility info
| Type | Gel |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 380 A |
| Width | 127 mm |
| Terminal Type | Bike Box Terminal |
| Voltage | 12 V |
| Height | 177 mm |
| Weight | 6500 |
| Battery Capacity 10h (Ah) | 30 Ah |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Length | 168 mm |
| Warranty | 1 year warranty |
Important compatibility info
| Warranty | 3 year warranty |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 640 A |
| Ampere-Hours | 60 A |
| Width | 175 mm |
| Terminal Type | Standard |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Length | 241 mm |
| Battery Type Code | 027 AGM |
| Weight | 17000 |
| Height | 190 mm |
| Type | AGM |
| Voltage | 12 V |
Important compatibility info
| Weight | 17000 |
| Type | Wet |
| Length | 241 mm |
| Voltage | 12 V |
| Terminal Type | Standard |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Width | 175 mm |
| Height | 190 mm |
| Battery Type Code | 242 x 175 x 190 |
| NCC Class | C |
| Ampere-Hours | 60 A |
| Warranty | 2 year warranty |


