Battery by Banner
Electrical Sub-Categories
Important compatibility info
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 400 A |
| Weight | 10000 |
| Type | EFB |
| Ampere-Hours | 38 A |
| Terminal Type | Japanese Narrow |
| Height | 226 mm |
| Width | 127 mm |
| Voltage | 12 V |
| Length | 187 mm |
| Height without pole | 204 mm |
| Battery Type Code | 054 EFB |
| Key Words | 400A; 38Ah; 3Yr Warranty; 187x127x226 |
| Warranty | 3 year warranty |
Important compatibility info
| Battery Type Code | 110 EFB |
| Weight | 21000 |
| Type | EFB |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Warranty | 3 year warranty |
| Terminal Type | Standard |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 730 A |
| Width | 175 mm |
| Ampere-Hours | 75 A |
| Voltage | 12 V |
| Height | 175 mm |
| Length | 315 mm |
Important compatibility info
| Type | Gel |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 380 A |
| Width | 127 mm |
| Terminal Type | Bike Box Terminal |
| Voltage | 12 V |
| Height | 177 mm |
| Weight | 6500 |
| Battery Capacity 10h (Ah) | 30 Ah |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Length | 168 mm |
| Warranty | 1 year warranty |
Important compatibility info
| Warranty | 3 year warranty |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 640 A |
| Ampere-Hours | 60 A |
| Width | 175 mm |
| Terminal Type | Standard |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Length | 241 mm |
| Battery Type Code | 027 AGM |
| Weight | 17000 |
| Height | 190 mm |
| Type | AGM |
| Voltage | 12 V |
Important compatibility info
| Weight | 17000 |
| Type | Wet |
| Length | 241 mm |
| Voltage | 12 V |
| Terminal Type | Standard |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Width | 175 mm |
| Height | 190 mm |
| Battery Type Code | 242 x 175 x 190 |
| NCC Class | C |
| Ampere-Hours | 60 A |
| Warranty | 2 year warranty |
Important compatibility info
| Weight | 5000 |
| Length | 150 mm |
| Height | 145 mm |
| Width | 88 mm |
| Voltage | 12 V |
| Terminal Type | Bolt Through |
| Type | AGM |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 220 A |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Battery Type Code | YTX14-BS Compatible |
| Battery Capacity 10h (Ah) | 12 Ah |
| Warranty | 1 year warranty |
Important compatibility info
| Width | 175 mm |
| Type | EFB |
| Ampere-Hours | 65 A |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Height | 175 mm |
| Warranty | 3 year warranty |
| Terminal Type | Standard |
| Voltage | 12 V |
| Length | 278 mm |
| Weight | 19000 |
| Battery Type Code | 100 EFB |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 650 A |
Important compatibility info
| Type | EFB |
| Terminal Type | Standard |
| Ampere-Hours | 75 A |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Weight | 19000 |
| Length | 278 mm |
| Battery Type Code | 096 EFB |
| Voltage | 12 V |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 660 A |
| Height | 190 mm |
| Width | 175 mm |
| Key Words | 660A; 75Ah; 3Yr Warranty; 278x175x190 |
| Warranty | 3 year warranty |
Important compatibility info
| Weight | 15000 |
| Battery Type Code | 005L EFB |
| Voltage | 12 V |
| Width | 173 mm |
| Length | 233 mm |
| Height | 225 mm |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 550 A |
| Ampere-Hours | 65 A |
| Terminal Type | Standard |
| Type | EFB |
| Extra Description | Running Bull |
| Key Words | 550A; 65Ah; 3Yr Warranty; 233x173x225 |
| Warranty | 3 year warranty |
Important compatibility info
| Terminal Type | Standard |
| Ampere-Hours | 95 A |
| Weight | 25000 |
| Type | Wet |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 720 A |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Battery Type Code | 019 |
| Voltage | 12 V |
| Width | 175 mm |
| Height | 190 mm |
| Length | 354 mm |
| Key Words | 720A; 95Ah; 2Yr Warranty; 354x175x190 |
| Warranty | 2 year warranty |



