Battery by Banner
Electrical Sub-Categories
Important compatibility info
| Weight | 1100 |
| Length | 113 mm |
| Height | 85 mm |
| Width | 48 mm |
| Voltage | 12 V |
| Terminal Type | F2 Spade Terminal |
| Type | Gel |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 55 A |
| Terminal Layout | Terminals on End, Positive Right |
| Battery Type Code | YTR4A-BS |
| Battery Capacity 10h (Ah) | 3 Ah |
| Warranty | 1 year warranty |
