Car Parts & Accessories by BGA
Well established British company that offers of 33,000 products to the aftermarket. Strong OE Heritage means that BG Automotive has been a Supplier to Vauxhall, Ford and Rolls Royce to mention a few. Important compatibility info
| Thickness | 1.52 mm |
| Notches / Holes Number | 5 |
| Function | Gasket, cylinder head |
| Width | 135 mm |
| Length | 435 mm |
| Diameter | 84 mm |
| Type | Gasket, cylinder head |
Important compatibility info
| Thickness | 1.52 mm |
| Notches / Holes Number | 5 |
| Function | Gasket, cylinder head |
| Width | 135 mm |
| Length | 435 mm |
| Diameter | 84 mm |
| Type | Gasket, cylinder head |
Important compatibility info
| Function | Gasket, cylinder head cover |
| Type | Gasket, cylinder head cover |
| Placement on Vehicle | Left |
| Material | NBR (nitrile butadiene rubber) |
Important compatibility info
| Function | Gasket, cylinder head cover |
| Type | Gasket, cylinder head cover |
| Placement on Vehicle | Left |
| Material | NBR (nitrile butadiene rubber) |
Important compatibility info
| Thickness | 0.72 mm |
| Function | Gasket, cylinder head |
| Diameter | 70.5 mm |
| Type | Gasket, cylinder head |
Important compatibility info
| Thickness | 0.72 mm |
| Function | Gasket, cylinder head |
| Diameter | 70.5 mm |
| Type | Gasket, cylinder head |
Important compatibility info
| Type | V-Ribbed Belt |
| Length | 2250 mm |
| Function | V-Ribbed Belt |
| Number of Ribs | 6 |
Important compatibility info
| Type | V-Ribbed Belt |
| Length | 2250 mm |
| Function | V-Ribbed Belt |
| Number of Ribs | 6 |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Type | Rolling Bearing, suspension strut support mount |
| Function | Rolling Bearing, suspension strut support mount |
| Height | 51.3 mm |
| Outer diameter | 126 mm |
| Inner diameter | 60.4 mm |
| Bearing Type | Roller Bearing |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Type | Rolling Bearing, suspension strut support mount |
| Function | Rolling Bearing, suspension strut support mount |
| Height | 51.3 mm |
| Outer diameter | 126 mm |
| Inner diameter | 60.4 mm |
| Bearing Type | Roller Bearing |
Important compatibility info
| Thickness | 1.4 mm |
| Function | Gasket, cylinder head |
| Width | 141 mm |
| Length | 425 mm |
| Diameter | 87.5 mm |
| Type | Gasket, cylinder head |
| Gasket Design | Fibre Composite |
Important compatibility info
| Thickness | 1.4 mm |
| Function | Gasket, cylinder head |
| Width | 141 mm |
| Length | 425 mm |
| Diameter | 87.5 mm |
| Type | Gasket, cylinder head |
| Gasket Design | Fibre Composite |
Important compatibility info
| Function | Gasket, cylinder head |
| Type | Gasket, cylinder head |
| Diameter | 80 mm |
| Thickness | 0.32 mm |
| Gasket Design | Multilayer Steel (MLS) |
Important compatibility info
| Function | Gasket, cylinder head |
| Type | Gasket, cylinder head |
| Diameter | 80 mm |
| Thickness | 0.32 mm |
| Gasket Design | Multilayer Steel (MLS) |
Important compatibility info
| Housing Type | with housing |
| Placement on Vehicle | transmission sided |
| Function | Shaft Seal, crankshaft |
| Outer diameter | 172 mm |
| Height | 22.5 mm |
| Type | Shaft Seal, crankshaft |
| Inner diameter | 130 mm |
Important compatibility info
| Housing Type | with housing |
| Placement on Vehicle | transmission sided |
| Function | Shaft Seal, crankshaft |
| Outer diameter | 172 mm |
| Height | 22.5 mm |
| Type | Shaft Seal, crankshaft |
| Inner diameter | 130 mm |
Important compatibility info
| Function | Gasket, cylinder head cover |
| Type | Gasket, cylinder head cover |
| Material | ACM (Polyacrylate) |
Important compatibility info
| Function | Gasket, cylinder head cover |
| Type | Gasket, cylinder head cover |
| Material | ACM (Polyacrylate) |
Important compatibility info
| Length | 2460 mm |
| Type | V-Ribbed Belt |
| Number of Ribs | 6 |
| Function | V-Ribbed Belt |
Important compatibility info
| Length | 2460 mm |
| Type | V-Ribbed Belt |
| Number of Ribs | 6 |
| Function | V-Ribbed Belt |
Important compatibility info
| Function | V-Ribbed Belt |
| Length | 2523 mm |
| Type | V-Ribbed Belt |
| Number of Ribs | 6 |
Important compatibility info
| Function | V-Ribbed Belt |
| Length | 2523 mm |
| Type | V-Ribbed Belt |
| Number of Ribs | 6 |
Important compatibility info
| Number of Ribs | 8 |
| Type | V-Ribbed Belt |
| Function | V-Ribbed Belt |
| Length | 2035 mm |
Important compatibility info
| Number of Ribs | 8 |
| Type | V-Ribbed Belt |
| Function | V-Ribbed Belt |
| Length | 2035 mm |
Important compatibility info
| Thickness | 0.35 mm |
| Function | Gasket, cylinder head |
| Width | 145 mm |
| Length | 387 mm |
| Diameter | 80 mm |
| Type | Gasket, cylinder head |
| Gasket Design | Multilayer Steel (MLS) |
Important compatibility info
| Thickness | 0.35 mm |
| Function | Gasket, cylinder head |
| Width | 145 mm |
| Length | 387 mm |
| Diameter | 80 mm |
| Type | Gasket, cylinder head |
| Gasket Design | Multilayer Steel (MLS) |
Important compatibility info
| Function | Thermostat, coolant |
| Number of Connectors / Ports | 2 |
| Opening Temperature | 91 °C |
| Housing Type | with housing |
| Type | Thermostat, coolant |
Important compatibility info
| Function | Thermostat, coolant |
| Number of Connectors / Ports | 2 |
| Opening Temperature | 91 °C |
| Housing Type | with housing |
| Type | Thermostat, coolant |
Important compatibility info
| Function | Gasket, cylinder head cover |
| Type | Gasket, cylinder head cover |
| Material | ACM (Polyacrylate) |
Important compatibility info
| Function | Gasket, cylinder head cover |
| Type | Gasket, cylinder head cover |
| Material | ACM (Polyacrylate) |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023












