Car Parts & Accessories by BGA
Well established British company that offers of 33,000 products to the aftermarket. Strong OE Heritage means that BG Automotive has been a Supplier to Vauxhall, Ford and Rolls Royce to mention a few. Important compatibility info
| Function | Gasket Set, cylinder head cover |
| Type | Gasket Set, cylinder head cover |
| Material | NBR (nitrile butadiene rubber) |
Important compatibility info
| Function | Gasket Set, cylinder head cover |
| Type | Gasket Set, cylinder head cover |
| Material | NBR (nitrile butadiene rubber) |
Important compatibility info
| Type | Gasket Set, cylinder head cover |
| Function | Gasket Set, cylinder head cover |
| Material | NBR (nitrile butadiene rubber) |
Important compatibility info
| Type | Gasket Set, cylinder head cover |
| Function | Gasket Set, cylinder head cover |
| Material | NBR (nitrile butadiene rubber) |
Important compatibility info
| Thread Size | M10 |
| Bolt Head/Nut Design | Internal Serration |
| Function | Cylinder Head Bolt Set |
| Quantity | 10 |
| Type | Cylinder Head Bolt Set |
| Length | 93 mm |
Important compatibility info
| Thread Size | M10 |
| Bolt Head/Nut Design | Internal Serration |
| Function | Cylinder Head Bolt Set |
| Quantity | 10 |
| Type | Cylinder Head Bolt Set |
| Length | 93 mm |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
| Type | Suspension Strut Support Mount Kit |
| Function | Suspension Strut Support Mount Kit |
| Additional Information 2 | with ball bearing |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
| Type | Suspension Strut Support Mount Kit |
| Function | Suspension Strut Support Mount Kit |
| Additional Information 2 | with ball bearing |
Important compatibility info
| Function | Gasket Set, cylinder head cover |
| Type | Gasket Set, cylinder head cover |
| Placement on Vehicle | Right |
| Material | Rubber |
Important compatibility info
| Function | Gasket Set, cylinder head cover |
| Type | Gasket Set, cylinder head cover |
| Placement on Vehicle | Right |
| Material | Rubber |
Important compatibility info
| Length | 1392 mm |
| Number of Ribs | 8 |
| Type | V-Ribbed Belt |
| Function | V-Ribbed Belt |
Important compatibility info
| Length | 1392 mm |
| Number of Ribs | 8 |
| Type | V-Ribbed Belt |
| Function | V-Ribbed Belt |
Important compatibility info
| Function | V-Ribbed Belt |
| Length | 2090 mm |
| Number of Ribs | 6 |
| Type | V-Ribbed Belt |
Important compatibility info
| Function | V-Ribbed Belt |
| Length | 2090 mm |
| Number of Ribs | 6 |
| Type | V-Ribbed Belt |
Important compatibility info
| Number of Ribs | 7 |
| Type | V-Ribbed Belt |
| Function | V-Ribbed Belt |
| Length | 2061 mm |
Important compatibility info
| Number of Ribs | 7 |
| Type | V-Ribbed Belt |
| Function | V-Ribbed Belt |
| Length | 2061 mm |
Important compatibility info
| Type | V-Ribbed Belt |
| Function | V-Ribbed Belt |
| Length | 1094 mm |
| Number of Ribs | 5 |
Important compatibility info
| Type | V-Ribbed Belt |
| Function | V-Ribbed Belt |
| Length | 1094 mm |
| Number of Ribs | 5 |
Important compatibility info
| Function | Oil sump |
| Type | Oil sump |
| Additional Information | with gaskets/seals |
Important compatibility info
| Function | Oil sump |
| Type | Oil sump |
| Additional Information | with gaskets/seals |
Important compatibility info
| Function | Gasket, oil sump |
| Type | Gasket, oil sump |
| Material | Aluminium |
Important compatibility info
| Function | Gasket, oil sump |
| Type | Gasket, oil sump |
| Material | Aluminium |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
| Material | Rubber/Metal |
| Type | Suspension Strut Support Mount Kit |
| Function | Suspension Strut Support Mount Kit |
| Additional Information 2 | with ball bearing |
| Inner diameter | 12 mm |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
| Material | Rubber/Metal |
| Type | Suspension Strut Support Mount Kit |
| Function | Suspension Strut Support Mount Kit |
| Additional Information 2 | with ball bearing |
| Inner diameter | 12 mm |
Important compatibility info
| Length | 380 mm |
| Width | 160 mm |
| Diameter | 81 mm |
| Thickness | 1.53 mm |
| Notches / Holes Number | 2 |
| Type | Gasket, cylinder head |
| Function | Gasket, cylinder head |
Important compatibility info
| Length | 380 mm |
| Width | 160 mm |
| Diameter | 81 mm |
| Thickness | 1.53 mm |
| Notches / Holes Number | 2 |
| Type | Gasket, cylinder head |
| Function | Gasket, cylinder head |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
| Type | Suspension Strut Support Mount Kit |
| Function | Suspension Strut Support Mount Kit |
| Additional Information 2 | with ball bearing |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
| Type | Suspension Strut Support Mount Kit |
| Function | Suspension Strut Support Mount Kit |
| Additional Information 2 | with ball bearing |
Important compatibility info
| Length | 1817 mm |
| Number of Ribs | 6 |
| Type | V-Ribbed Belt |
| Function | V-Ribbed Belt |
Important compatibility info
| Length | 1817 mm |
| Number of Ribs | 6 |
| Type | V-Ribbed Belt |
| Function | V-Ribbed Belt |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023














