Car Parts & Accessories by Delphi
Delphi is a leading global supplier of electronics and technologies for automotive and commercial vehicles. Delphi delivers real-world innovations that make products smarter and safer as well as more powerful and efficient. Past innovations include the first radiator in 1911, and the first car heater in 1929. Important compatibility info
| Axle Joint Length | 279 mm |
| Thread Measurement 2 | M12x1.5 |
| Function | Inner Tie Rod |
| Height | 36 mm |
| Width | 36 mm |
| Length | 292 mm |
| Type | Inner Tie Rod |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
Important compatibility info
| Axle Joint Length | 279 mm |
| Thread Measurement 2 | M12x1.5 |
| Function | Inner Tie Rod |
| Height | 36 mm |
| Width | 36 mm |
| Length | 292 mm |
| Type | Inner Tie Rod |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
Important compatibility info
| Length | 120 mm |
| Function | Ball Joint |
| Thread Size | Pinch Bolt 16mm |
| Width | 52 mm |
| Height | 75 mm |
| Type | Ball Joint |
Important compatibility info
| Length | 120 mm |
| Function | Ball Joint |
| Thread Size | Pinch Bolt 16mm |
| Width | 52 mm |
| Height | 75 mm |
| Type | Ball Joint |
Important compatibility info
| Thread Measurement 2 | M14x1.5 |
| Axle Joint Length | 346 mm |
| Function | Inner Tie Rod |
| Width | 38 mm |
| Height | 38 mm |
| Length | 362 mm |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
| Type | Inner Tie Rod |
Important compatibility info
| Thread Measurement 2 | M14x1.5 |
| Axle Joint Length | 346 mm |
| Function | Inner Tie Rod |
| Width | 38 mm |
| Height | 38 mm |
| Length | 362 mm |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
| Type | Inner Tie Rod |
Important compatibility info
| Axle Joint Length | 276 mm |
| Function | Inner Tie Rod |
| Width | 36 mm |
| Height | 36 mm |
| Length | 290 mm |
| Thread Measurement 2 | M14x2 |
| Type | Inner Tie Rod |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
Important compatibility info
| Axle Joint Length | 276 mm |
| Function | Inner Tie Rod |
| Width | 36 mm |
| Height | 36 mm |
| Length | 290 mm |
| Thread Measurement 2 | M14x2 |
| Type | Inner Tie Rod |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
Important compatibility info
| Thread Size | M16x1.5 |
| Cone Size | 12.4 mm |
| Thread Type | with right-hand thread |
| Function | Tie Rod End |
| Width | 55 mm |
| Height | 85 mm |
| Length | 120 mm |
| Placement on Vehicle | Front Axle Right |
| Type | Tie Rod End |
| Paired article numbers | TA1989 |
Important compatibility info
| Thread Size | M16x1.5 |
| Cone Size | 12.4 mm |
| Thread Type | with right-hand thread |
| Function | Tie Rod End |
| Width | 55 mm |
| Height | 85 mm |
| Length | 120 mm |
| Placement on Vehicle | Front Axle Right |
| Type | Tie Rod End |
| Paired article numbers | TA1989 |
Important compatibility info
| Width | 59 mm |
| Length | 372 mm |
| Additional Information 2 | without ball joint |
| Steering arm type | Semi-Trailing Arm |
| Placement on Vehicle | Rear Axle, Left, Right |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Height | 55 mm |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Material | Sheet Steel |
Important compatibility info
| Width | 59 mm |
| Length | 372 mm |
| Additional Information 2 | without ball joint |
| Steering arm type | Semi-Trailing Arm |
| Placement on Vehicle | Rear Axle, Left, Right |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Height | 55 mm |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Material | Sheet Steel |
Important compatibility info
| Thickness/Strength 1 | 54 mm |
| Outer diameter 1 | 47 mm |
| Inner diameter 1 | 14 mm |
| Function | Mounting, control/trailing arm |
| Type | Mounting, control/trailing arm |
| Placement on Vehicle | Rear Axle, outer, Upper |
Important compatibility info
| Thickness/Strength 1 | 54 mm |
| Outer diameter 1 | 47 mm |
| Inner diameter 1 | 14 mm |
| Function | Mounting, control/trailing arm |
| Type | Mounting, control/trailing arm |
| Placement on Vehicle | Rear Axle, outer, Upper |
Important compatibility info
| Thread Measurement 1 | M10x1.5 |
| Thread Measurement 2 | M10x1.5 |
| Function | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Rod/Strut | Coupling Rod |
| Width | 36 mm |
| Height | 65 mm |
| Length | 95 mm |
| Type | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
Important compatibility info
| Thread Measurement 1 | M10x1.5 |
| Thread Measurement 2 | M10x1.5 |
| Function | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Rod/Strut | Coupling Rod |
| Width | 36 mm |
| Height | 65 mm |
| Length | 95 mm |
| Type | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Right |
| Function | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Rod/Strut | Coupling Rod |
| Thread Measurement 2 | M10x1.5 |
| Length | 240 mm |
| Thread Measurement 1 | M10x1.5 |
| Type | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Paired article numbers | TC974 |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Right |
| Function | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Rod/Strut | Coupling Rod |
| Thread Measurement 2 | M10x1.5 |
| Length | 240 mm |
| Thread Measurement 1 | M10x1.5 |
| Type | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Paired article numbers | TC974 |
Important compatibility info
| Function | Fuel filter |
| Filter type | In-Line Filter |
| Height | 174 mm |
| Type | Fuel filter |
| Diameter | 88 mm |
| Material | Plastic |
Important compatibility info
| Function | Fuel filter |
| Filter type | In-Line Filter |
| Height | 174 mm |
| Type | Fuel filter |
| Diameter | 88 mm |
| Material | Plastic |
Important compatibility info
| Function | Ball Joint |
| Width | 85 mm |
| Height | 75 mm |
| Length | 81 mm |
| Type | Ball Joint |
| Replaced by | TC1176 |
Important compatibility info
| Function | Ball Joint |
| Width | 85 mm |
| Height | 75 mm |
| Length | 81 mm |
| Type | Ball Joint |
| Replaced by | TC1176 |
Important compatibility info
| Thread Measurement 2 | M10x1.25 |
| Length | 125 mm |
| Height | 58 mm |
| Width | 60 mm |
| Rod/Strut | Coupling Rod |
| Function | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Thread Measurement 1 | M10x1.25 |
| Type | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Right |
| Paired article numbers | TC1351 |
Important compatibility info
| Thread Measurement 2 | M10x1.25 |
| Length | 125 mm |
| Height | 58 mm |
| Width | 60 mm |
| Rod/Strut | Coupling Rod |
| Function | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Thread Measurement 1 | M10x1.25 |
| Type | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Right |
| Paired article numbers | TC1351 |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Thread Measurement 1 | M10x1.25 |
| Function | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Rod/Strut | Coupling Rod |
| Width | 32 mm |
| Height | 82 mm |
| Length | 140 mm |
| Thread Measurement 2 | M10x1.25 |
| Type | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Thread Measurement 1 | M10x1.25 |
| Function | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Rod/Strut | Coupling Rod |
| Width | 32 mm |
| Height | 82 mm |
| Length | 140 mm |
| Thread Measurement 2 | M10x1.25 |
| Type | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle, Rear, Upper |
| Function | Mounting, control/trailing arm |
| Outer diameter 1 | 36 mm |
| Inner diameter 1 | 19 mm |
| Thickness/Strength 1 | 53 mm |
| Type | Mounting, control/trailing arm |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle, Rear, Upper |
| Function | Mounting, control/trailing arm |
| Outer diameter 1 | 36 mm |
| Inner diameter 1 | 19 mm |
| Thickness/Strength 1 | 53 mm |
| Type | Mounting, control/trailing arm |
Important compatibility info
| Axle Joint Length | 236 mm |
| Thread Measurement 2 | M12x1.25 |
| Function | Inner Tie Rod |
| Width | 35 mm |
| Height | 35 mm |
| Length | 236 mm |
| Type | Inner Tie Rod |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
Important compatibility info
| Axle Joint Length | 236 mm |
| Thread Measurement 2 | M12x1.25 |
| Function | Inner Tie Rod |
| Width | 35 mm |
| Height | 35 mm |
| Length | 236 mm |
| Type | Inner Tie Rod |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023














