Car Parts & Accessories by Denso
Denso is a leading worldwide supplier of automotive components with over 60 years of experience. Important compatibility info
| Weight | 2030 g |
| Type | Condenser, air conditioning |
| Function | Condenser, air conditioning |
| Gross Weight | 3050 g |
| Additional Information 2 | with dryer |
Important compatibility info
| Weight | 2030 g |
| Type | Condenser, air conditioning |
| Function | Condenser, air conditioning |
| Gross Weight | 3050 g |
| Additional Information 2 | with dryer |
Important compatibility info
| Type | Mass Air Flow Sensor |
| Function | Mass Air Flow Sensor |
| Quality | OE |
| Number of Poles | 4 -pin connector |
| Operating Mode | Electric |
| for OE number | 22204-75040 |
| Gross Weight | 70 g |
Important compatibility info
| Type | Mass Air Flow Sensor |
| Function | Mass Air Flow Sensor |
| Quality | OE |
| Number of Poles | 4 -pin connector |
| Operating Mode | Electric |
| for OE number | 22204-75040 |
| Gross Weight | 70 g |
Important compatibility info
| Refrigerant | R 134a |
| Additional Information 2 | with dryer |
| Weight | 1455 g |
| Function | Condenser, air conditioning |
| Type | Condenser, air conditioning |
| Gross Weight | 2044 g |
Important compatibility info
| Refrigerant | R 134a |
| Additional Information 2 | with dryer |
| Weight | 1455 g |
| Function | Condenser, air conditioning |
| Type | Condenser, air conditioning |
| Gross Weight | 2044 g |
Important compatibility info
| Thread Size | M14x1.25 |
| Port / Connector type | Solid SAE |
| for OE number | 22401RS2388 |
| Spanner Size | 16 mm |
| Weight | 49 g |
| Diameter | 14 mm |
| Spark Plug | with resistor, 1 - Earthed Electrode, Iridium Middle Electrode |
| Thread Length | 19 mm |
| Tightening Torque | 22 Nm |
| Electrode Gap | 0.7 mm |
| Type | Spark Plug |
| Function | Spark Plug |
| Extra Info | Terminal Shape: Solid |
| Extra Description | Iridium Racing |
| Gross Weight | 52 g |
| alternative item | - |
Important compatibility info
| Thread Size | M14x1.25 |
| Port / Connector type | Solid SAE |
| for OE number | 22401RS2388 |
| Spanner Size | 16 mm |
| Weight | 49 g |
| Diameter | 14 mm |
| Spark Plug | with resistor, 1 - Earthed Electrode, Iridium Middle Electrode |
| Thread Length | 19 mm |
| Tightening Torque | 22 Nm |
| Electrode Gap | 0.7 mm |
| Type | Spark Plug |
| Function | Spark Plug |
| Extra Info | Terminal Shape: Solid |
| Extra Description | Iridium Racing |
| Gross Weight | 52 g |
| alternative item | - |
Important compatibility info
| Voltage | 12 V |
| Number of Teeth | 10 |
| Rotation Direction | Anticlockwise rotation |
| Rated Power | 1.2 kW |
| Quality | Premium |
| Type | Starter |
| Function | Starter |
| Gross Weight | 3260 g |
Important compatibility info
| Voltage | 12 V |
| Number of Teeth | 10 |
| Rotation Direction | Anticlockwise rotation |
| Rated Power | 1.2 kW |
| Quality | Premium |
| Type | Starter |
| Function | Starter |
| Gross Weight | 3260 g |
Important compatibility info
| Weight | 97 g |
| Thread Size | M18x1.5 |
| Number of Poles | 4 -pin connector |
| Cable Length | 515 mm |
| Quality | OE |
| Manufacturer Restriction | DENSO |
| Function | Oxygen Sensor |
| Extra Description | Direct fit air fuel ratio sensor |
| for OE number | 31370197 / 31370666 |
| Type | Oxygen Sensor |
| Lambda Sensor | Heated, Finger-type Sensor, Broadband Oxygen Sensor, Thread pre-greased |
| Gross Weight | 130 g |
Important compatibility info
| Weight | 97 g |
| Thread Size | M18x1.5 |
| Number of Poles | 4 -pin connector |
| Cable Length | 515 mm |
| Quality | OE |
| Manufacturer Restriction | DENSO |
| Function | Oxygen Sensor |
| Extra Description | Direct fit air fuel ratio sensor |
| for OE number | 31370197 / 31370666 |
| Type | Oxygen Sensor |
| Lambda Sensor | Heated, Finger-type Sensor, Broadband Oxygen Sensor, Thread pre-greased |
| Gross Weight | 130 g |
Important compatibility info
| Type | Condenser, air conditioning |
| Function | Condenser, air conditioning |
| Weight | 1860 g |
| Additional Information 2 | with dryer |
| Gross Weight | 2850 g |
Important compatibility info
| Type | Condenser, air conditioning |
| Function | Condenser, air conditioning |
| Weight | 1860 g |
| Additional Information 2 | with dryer |
| Gross Weight | 2850 g |
Important compatibility info
| Weight | 820 g |
| Type | Radiator, engine cooling |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Core Length | 511 mm |
| Core Width | 392 mm |
| Core Depth | 18 mm |
| Gross Weight | 2500 g |
Important compatibility info
| Weight | 820 g |
| Type | Radiator, engine cooling |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Core Length | 511 mm |
| Core Width | 392 mm |
| Core Depth | 18 mm |
| Gross Weight | 2500 g |
Important compatibility info
| Manufacturer Restriction | DENSO |
| Type | Oxygen Sensor |
| Thread Size | M18x1.5 |
| Number of Poles | 4 -pin connector |
| Cable Length | 595 mm |
| Quality | OE |
| Lambda Sensor | Heated, Finger-type Sensor, Broadband Oxygen Sensor, Thread pre-greased |
| for OE number | ZJ38188G1D |
| Extra Description | Direct fit air fuel ratio sensor |
| Function | Oxygen Sensor |
| Weight | 149 g |
| Gross Weight | 194 g |
Important compatibility info
| Manufacturer Restriction | DENSO |
| Type | Oxygen Sensor |
| Thread Size | M18x1.5 |
| Number of Poles | 4 -pin connector |
| Cable Length | 595 mm |
| Quality | OE |
| Lambda Sensor | Heated, Finger-type Sensor, Broadband Oxygen Sensor, Thread pre-greased |
| for OE number | ZJ38188G1D |
| Extra Description | Direct fit air fuel ratio sensor |
| Function | Oxygen Sensor |
| Weight | 149 g |
| Gross Weight | 194 g |
Important compatibility info
| Weight | 222 g |
| Height | 136 mm |
| Refrigerant | R 1234yf, R 134a |
| Length | 75 mm |
| Quality | OE |
| Oil Fill Quantity | 250 ml |
| Type | Oil, compressor |
| Manufacturer Restriction | DENSO |
| Function | Oil, compressor |
| Gross Weight | 327 g |
| Replaces | 042198-0080 |
Important compatibility info
| Function | Condenser, air conditioning |
| Type | Condenser, air conditioning |
| Refrigerant | R 134a |
| Height | 469 mm |
| Weight | 3618 g |
| Width | 622 mm |
| Thickness | 16 mm |
| Additional Information 2 | with dryer |
| for OE number | 6G9119710CC |
| Core Dimensions | 622x469x16 |
| Gross Weight | 3350 g |
| alternative item | - |
Important compatibility info
| Function | Condenser, air conditioning |
| Type | Condenser, air conditioning |
| Refrigerant | R 134a |
| Height | 469 mm |
| Weight | 3618 g |
| Width | 622 mm |
| Thickness | 16 mm |
| Additional Information 2 | with dryer |
| for OE number | 6G9119710CC |
| Core Dimensions | 622x469x16 |
| Gross Weight | 3350 g |
| alternative item | - |
Important compatibility info
| Core Length | 580 mm |
| Frame Material | Plastic |
| Type | Radiator, engine cooling |
| Weight | 2620 g |
| Core Width | 449 mm |
| Function | Radiator, engine cooling |
| alternative item | - |
| Material | Aluminium |
| Core Depth | 28 mm |
| for OE number | 1611557 |
| Gross Weight | 4300 g |
Important compatibility info
| Core Length | 580 mm |
| Frame Material | Plastic |
| Type | Radiator, engine cooling |
| Weight | 2620 g |
| Core Width | 449 mm |
| Function | Radiator, engine cooling |
| alternative item | - |
| Material | Aluminium |
| Core Depth | 28 mm |
| for OE number | 1611557 |
| Gross Weight | 4300 g |
Important compatibility info
| Replaces | DCN02024 |
| Height | 324.6 mm |
| Thickness | 16 mm |
| Core Dimensions | 648x324.6x16 |
| Additional Information 2 | with dryer |
| Refrigerant | R 134a |
| Type | Condenser, air conditioning |
| Weight | 1500 g |
| Function | Condenser, air conditioning |
| Width | 648 mm |
| Gross Weight | 2600 g |
Important compatibility info
| Replaces | DCN02024 |
| Height | 324.6 mm |
| Thickness | 16 mm |
| Core Dimensions | 648x324.6x16 |
| Additional Information 2 | with dryer |
| Refrigerant | R 134a |
| Type | Condenser, air conditioning |
| Weight | 1500 g |
| Function | Condenser, air conditioning |
| Width | 648 mm |
| Gross Weight | 2600 g |
Important compatibility info
| for OE number | 921001HC1B |
| Additional Information 2 | with dryer |
| Function | Condenser, air conditioning |
| Weight | 1380 g |
| Type | Condenser, air conditioning |
| Refrigerant | R 134a |
| Gross Weight | 2010 g |
Important compatibility info
| for OE number | 921001HC1B |
| Additional Information 2 | with dryer |
| Function | Condenser, air conditioning |
| Weight | 1380 g |
| Type | Condenser, air conditioning |
| Refrigerant | R 134a |
| Gross Weight | 2010 g |
Important compatibility info
| for OE number | 8200373771 |
| Number of Poles | 5 -pin connector |
| Operating Mode | Electric |
| Quality | OE |
| Type | Mass Air Flow Sensor |
| Function | Mass Air Flow Sensor |
| Gross Weight | 320 g |
| alternative item | - |
Important compatibility info
| for OE number | 8200373771 |
| Number of Poles | 5 -pin connector |
| Operating Mode | Electric |
| Quality | OE |
| Type | Mass Air Flow Sensor |
| Function | Mass Air Flow Sensor |
| Gross Weight | 320 g |
| alternative item | - |
Important compatibility info
| Type | Oxygen Sensor |
| Manufacturer Restriction | DENSO |
| Quality | OE |
| Thread Size | M18x1.5 |
| Function | Oxygen Sensor |
| Extra Description | Direct fit air fuel ratio sensor |
| Cable Length | 243 mm |
| Number of Poles | 4 -pin connector |
| Weight | 90 g |
| for OE number | 1821364J10 |
| Lambda Sensor | Heated, Finger-type Sensor, Broadband Oxygen Sensor, Thread pre-greased |
| Gross Weight | 123 g |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023















