Car Parts & Accessories by Denso
Denso is a leading worldwide supplier of automotive components with over 60 years of experience. Important compatibility info
| Type | Oxygen Sensor |
| Manufacturer Restriction | DENSO |
| Quality | OE |
| Thread Size | M18x1.5 |
| Function | Oxygen Sensor |
| Extra Description | Direct fit air fuel ratio sensor |
| Cable Length | 243 mm |
| Number of Poles | 4 -pin connector |
| Weight | 90 g |
| for OE number | 1821364J10 |
| Lambda Sensor | Heated, Finger-type Sensor, Broadband Oxygen Sensor, Thread pre-greased |
| Gross Weight | 123 g |
Important compatibility info
| Type | Interior Blower |
| Function | Interior Blower |
| Voltage | 12 V |
| Additional Information 2 | without resistor |
| Number of Poles | 2 -pin connector |
| Weight | 1750 g |
| Rotation Direction | Anticlockwise rotation |
| for OE number | 6441W8 |
| Gross Weight | 2050 g |
Important compatibility info
| Type | Interior Blower |
| Function | Interior Blower |
| Voltage | 12 V |
| Additional Information 2 | without resistor |
| Number of Poles | 2 -pin connector |
| Weight | 1750 g |
| Rotation Direction | Anticlockwise rotation |
| for OE number | 6441W8 |
| Gross Weight | 2050 g |
Important compatibility info
| Weight | 1517 g |
| Number of Poles | 2 -pin connector |
| Type | Interior Blower |
| Gross Weight | 1767 g |
| Function | Interior Blower |
| Additional Information 2 | without resistor |
| Rotation Direction | Anticlockwise rotation |
Important compatibility info
| Weight | 1517 g |
| Number of Poles | 2 -pin connector |
| Type | Interior Blower |
| Gross Weight | 1767 g |
| Function | Interior Blower |
| Additional Information 2 | without resistor |
| Rotation Direction | Anticlockwise rotation |
Important compatibility info
| Weight | 3694 g |
| Type | Fan, engine cooling |
| Service Speed | 1800 1/min |
| Rated Power | 150 W |
| Function | Fan, engine cooling |
| Voltage | 12 V |
| Diameter | 405 mm |
| for OE number | 51785297 |
| Gross Weight | 5054 g |
| alternative item | - |
Important compatibility info
| Weight | 3694 g |
| Type | Fan, engine cooling |
| Service Speed | 1800 1/min |
| Rated Power | 150 W |
| Function | Fan, engine cooling |
| Voltage | 12 V |
| Diameter | 405 mm |
| for OE number | 51785297 |
| Gross Weight | 5054 g |
| alternative item | - |
Important compatibility info
| Weight | 2586 g |
| Height | 401 mm |
| Width | 608 mm |
| Thickness | 16 mm |
| Additional Information 2 | without dryer |
| Core Dimensions | 608x401x16 |
| for OE number | 8E0260403D |
| Refrigerant | R 134a |
| Type | Condenser, air conditioning |
| Function | Condenser, air conditioning |
| Gross Weight | 3050 g |
| alternative item | - |
Important compatibility info
| Weight | 2586 g |
| Height | 401 mm |
| Width | 608 mm |
| Thickness | 16 mm |
| Additional Information 2 | without dryer |
| Core Dimensions | 608x401x16 |
| for OE number | 8E0260403D |
| Refrigerant | R 134a |
| Type | Condenser, air conditioning |
| Function | Condenser, air conditioning |
| Gross Weight | 3050 g |
| alternative item | - |
Important compatibility info
| Type | Oxygen Sensor |
| Weight | 86 g |
| Thread Size | M18x1.5 |
| Number of Poles | 4 -pin connector |
| Lambda Sensor | Heated, Finger-type Sensor, Broadband Oxygen Sensor, Thread pre-greased |
| Manufacturer Restriction | DENSO |
| for OE number | 36531RSPE01 |
| Cable Length | 260 mm |
| Quality | OE |
| Extra Description | Direct fit air fuel ratio sensor |
| Function | Oxygen Sensor |
| Gross Weight | 114 g |
Important compatibility info
| Type | Oxygen Sensor |
| Weight | 86 g |
| Thread Size | M18x1.5 |
| Number of Poles | 4 -pin connector |
| Lambda Sensor | Heated, Finger-type Sensor, Broadband Oxygen Sensor, Thread pre-greased |
| Manufacturer Restriction | DENSO |
| for OE number | 36531RSPE01 |
| Cable Length | 260 mm |
| Quality | OE |
| Extra Description | Direct fit air fuel ratio sensor |
| Function | Oxygen Sensor |
| Gross Weight | 114 g |
Important compatibility info
| Voltage | 12 V |
| Number of Teeth | 9 |
| Rated Power | 1 kW |
| Quality | OE |
| Type | Starter |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Function | Starter |
| Gross Weight | 3460 g |
Important compatibility info
| Voltage | 12 V |
| Number of Teeth | 9 |
| Rated Power | 1 kW |
| Quality | OE |
| Type | Starter |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Function | Starter |
| Gross Weight | 3460 g |
Important compatibility info
| Weight | 1990 g |
| Additional Information 2 | with dryer |
| Refrigerant | R 134a |
| Type | Condenser, air conditioning |
| Function | Condenser, air conditioning |
| Gross Weight | 2850 g |
Important compatibility info
| Weight | 1990 g |
| Additional Information 2 | with dryer |
| Refrigerant | R 134a |
| Type | Condenser, air conditioning |
| Function | Condenser, air conditioning |
| Gross Weight | 2850 g |
Important compatibility info
| Refrigerant | R 134a |
| Type | Condenser, air conditioning |
| Function | Condenser, air conditioning |
| Additional Information 2 | with dryer |
| Weight | 1830 g |
| Gross Weight | 2950 g |
Important compatibility info
| Refrigerant | R 134a |
| Type | Condenser, air conditioning |
| Function | Condenser, air conditioning |
| Additional Information 2 | with dryer |
| Weight | 1830 g |
| Gross Weight | 2950 g |
Important compatibility info
| Weight | 1320 g |
| Additional Information 2 | with dryer |
| Refrigerant | R 134a |
| Type | Condenser, air conditioning |
| Function | Condenser, air conditioning |
| Gross Weight | 2900 g |
Important compatibility info
| Weight | 1320 g |
| Additional Information 2 | with dryer |
| Refrigerant | R 134a |
| Type | Condenser, air conditioning |
| Function | Condenser, air conditioning |
| Gross Weight | 2900 g |
Important compatibility info
| Function | Radiator, engine cooling |
| Type | Radiator, engine cooling |
| Core Depth | 25 mm |
| for OE number | 253101J200 |
| Weight | 1742 g |
| Core Length | 480 mm |
| Core Width | 408 mm |
| Gross Weight | 3300 g |
| alternative item | - |
Important compatibility info
| Function | Radiator, engine cooling |
| Type | Radiator, engine cooling |
| Core Depth | 25 mm |
| for OE number | 253101J200 |
| Weight | 1742 g |
| Core Length | 480 mm |
| Core Width | 408 mm |
| Gross Weight | 3300 g |
| alternative item | - |
Important compatibility info
| Width | 548 mm |
| for OE number | 7700414103 |
| Weight | 1919 g |
| Refrigerant | R 134a |
| Type | Condenser, air conditioning |
| Function | Condenser, air conditioning |
| Thickness | 16 mm |
| Height | 380 mm |
| Additional Information 2 | without dryer |
| Core Dimensions | 548x380x16 |
| Gross Weight | 2919 g |
| alternative item | - |
Important compatibility info
| Width | 548 mm |
| for OE number | 7700414103 |
| Weight | 1919 g |
| Refrigerant | R 134a |
| Type | Condenser, air conditioning |
| Function | Condenser, air conditioning |
| Thickness | 16 mm |
| Height | 380 mm |
| Additional Information 2 | without dryer |
| Core Dimensions | 548x380x16 |
| Gross Weight | 2919 g |
| alternative item | - |
Important compatibility info
| Lambda Sensor | Heated, Planar Sensor, Broadband Oxygen Sensor, Thread pre-greased |
| Quality | OE |
| Type | Oxygen Sensor |
| Weight | 102 g |
| Thread Size | M18x1.5 |
| Manufacturer Restriction | DENSO |
| Function | Oxygen Sensor |
| Extra Description | Direct fit air fuel ratio sensor |
| for OE number | 36531-RB0-003 |
| Number of Poles | 4 -pin connector |
| Cable Length | 271 mm |
| Gross Weight | 152 g |
Important compatibility info
| Lambda Sensor | Heated, Planar Sensor, Broadband Oxygen Sensor, Thread pre-greased |
| Quality | OE |
| Type | Oxygen Sensor |
| Weight | 102 g |
| Thread Size | M18x1.5 |
| Manufacturer Restriction | DENSO |
| Function | Oxygen Sensor |
| Extra Description | Direct fit air fuel ratio sensor |
| for OE number | 36531-RB0-003 |
| Number of Poles | 4 -pin connector |
| Cable Length | 271 mm |
| Gross Weight | 152 g |
Important compatibility info
| Number of Poles | 4 -pin connector |
| for OE number | 36531RSHE01 |
| Type | Oxygen Sensor |
| Cable Length | 190 mm |
| Lambda Sensor | Heated, Finger-type Sensor, Broadband Oxygen Sensor, Thread pre-greased |
| Quality | OE |
| Extra Description | Direct fit air fuel ratio sensor |
| Manufacturer Restriction | DENSO |
| Function | Oxygen Sensor |
| Weight | 81 g |
| Thread Size | M18x1.5 |
| Gross Weight | 114 g |
Important compatibility info
| Number of Poles | 4 -pin connector |
| for OE number | 36531RSHE01 |
| Type | Oxygen Sensor |
| Cable Length | 190 mm |
| Lambda Sensor | Heated, Finger-type Sensor, Broadband Oxygen Sensor, Thread pre-greased |
| Quality | OE |
| Extra Description | Direct fit air fuel ratio sensor |
| Manufacturer Restriction | DENSO |
| Function | Oxygen Sensor |
| Weight | 81 g |
| Thread Size | M18x1.5 |
| Gross Weight | 114 g |
Important compatibility info
| Weight | 2480 g |
| Type | Radiator, engine cooling |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Core Length | 648 mm |
| Core Width | 316 mm |
| Core Depth | 25 mm |
| Gross Weight | 3500 g |
| Replaces | DRM02015 |
Important compatibility info
| Weight | 2480 g |
| Type | Radiator, engine cooling |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Core Length | 648 mm |
| Core Width | 316 mm |
| Core Depth | 25 mm |
| Gross Weight | 3500 g |
| Replaces | DRM02015 |
Important compatibility info
| Port / Connector type | Removable SAE |
| Tightening Torque | 17 Nm |
| for OE number | J4520IXU0127 |
| Diameter | 12 mm |
| Weight | 42 g |
| Thread Size | M12x1.25 |
| Gross Weight | 45 g |
| Thread Length | 19 mm |
| Spark Plug | with resistor, 1 - Earthed Electrode, Iridium Middle Electrode |
| Spanner Size | 16 mm |
| Extra Description | Iridium Racing |
| Type | Spark Plug |
| Function | Spark Plug |
| Extra Info | Terminal Shape: Removable |
| alternative item | - |
| Electrode Gap | 0.6 mm |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023















