Car Parts & Accessories by Diesel Technic
Important compatibility info
| Weight | 210 g |
| Length | 2675 mm |
| Type | Sensor, RPM |
| Guarantee | 2 years warranty |
| Function | Sensor, RPM |
Important compatibility info
| Weight | 211 g |
| Length | 2650 mm |
| Type | Sensor, wheel speed |
| Guarantee | 2 years warranty |
| Function | Sensor, wheel speed |
Important compatibility info
| Weight | 211 g |
| Length | 2650 mm |
| Type | Sensor, wheel speed |
| Guarantee | 2 years warranty |
| Function | Sensor, wheel speed |
Important compatibility info
| Weight | 165 g |
| Diameter | 15.9 mm |
| for OE number | 1865315 |
| Cable Length | 1960 mm |
| Type | Sensor |
| Guarantee | 2 years warranty |
| Function | Sensor |
Important compatibility info
| Weight | 34 g |
| Thread Size | M16 x 1,5 |
| Type | Sensor, compressed-air system |
| Guarantee | 2 years warranty |
| Operating pressure to | 16 bar |
| Function | Sensor, compressed-air system |
Important compatibility info
| Weight | 239 g |
| Diameter | 15.8 mm |
| Bore Diameter | 6.5 mm |
| Cable Length | 2220 mm |
| Bore Distance | 48.5 mm |
| Type | Sender Unit, oil pressure |
| Guarantee | 2 years warranty |
| Function | Sender Unit, oil pressure |
Important compatibility info
| Weight | 239 g |
| Diameter | 15.8 mm |
| Bore Diameter | 6.5 mm |
| Cable Length | 2220 mm |
| Bore Distance | 48.5 mm |
| Type | Sender Unit, oil pressure |
| Guarantee | 2 years warranty |
| Function | Sender Unit, oil pressure |
Important compatibility info
| Weight | 79 g |
| Thread Size | M18 x 1,5 |
| Number of Poles | 2 -pin connector |
| Spanner Size | 27 |
| Type | Switch, splitter gearbox |
| Guarantee | 2 years warranty |
| Function | Switch, splitter gearbox |
Important compatibility info
| Weight | 8 g |
| Length | 37.5 mm |
| Number of Poles | 2 -pin connector |
| Type | Sensor |
| Guarantee | 2 years warranty |
| Function | Sensor |
Important compatibility info
| Weight | 68 g |
| Thread Size | M12 x 1,5 |
| Type | Sensor, compressed-air system |
| Guarantee | 2 years warranty |
| Function | Sensor, compressed-air system |
Important compatibility info
| Weight | 46 g |
| Type | Switch, engine brake |
| Guarantee | 2 years warranty |
| Function | Switch, engine brake |
Important compatibility info
| Weight | 13.5 g |
| Type | Bulb Socket, spotlight |
| Guarantee | 2 years warranty |
| Function | Bulb Socket, spotlight |
Important compatibility info
| Weight | 0.5 g |
| Voltage | 24 V |
| Colour | Black |
| Bulb Type | Socket Bulb |
| Rated Power | 1,2 W |
| Cold-test Current, EN | 0.04 A |
| Type | Bulb, instrument lighting |
| Guarantee | 2 years warranty |
| Function | Bulb, instrument lighting |
Important compatibility info
| Weight | 289 g |
| for OE number | 1402449 |
| Type | Steering Column Switch |
| Guarantee | 2 years warranty |
| Function | Steering Column Switch |
Important compatibility info
| Weight | 28 g |
| Type | Switch |
| Guarantee | 2 years warranty |
| Function | Switch |
Important compatibility info
| Weight | 28 g |
| Type | Hazard Light Switch |
| Guarantee | 2 years warranty |
| Function | Hazard Light Switch |
Important compatibility info
| Weight | 28 g |
| Type | Hazard Light Switch |
| Guarantee | 2 years warranty |
| Function | Hazard Light Switch |
Important compatibility info
| Weight | 165 g |
| Voltage | 24 V |
| Number of Poles | 16 -pin connector |
| Operating Mode | Electronic |
| Rated Power | 21 W |
| Parameter | 2+1...3+1...3 x 21 W |
| Type | Flasher Unit |
| Guarantee | 2 years warranty |
| Function | Flasher Unit |
Important compatibility info
| Weight | 35 g |
| Voltage | 24 V |
| Type | Relay |
| Guarantee | 2 years warranty |
| Function | Relay |
Important compatibility info
| Weight | 35 g |
| Voltage | 24 V |
| Type | Relay |
| Guarantee | 2 years warranty |
| Function | Relay |
Important compatibility info
| Weight | 34 g |
| Voltage | 24 V |
| Number of Poles | 7 -pin connector |
| Type | Control Unit |
| Guarantee | 2 years warranty |
| Function | Control Unit |
Important compatibility info
| Weight | 773 g |
| Paired article numbers | 1.21495 |
| Type | Frame, headlight |
| Guarantee | 2 years warranty |
| Function | Frame, headlight |
Important compatibility info
| Weight | 2970 g |
| Placement on Vehicle | Right |
| Voltage | 24 V |
| Paired article numbers | 1.21488 |
| Bulb Type | P21W, R5W |
| Driver Position | for right-hand drive vehicles |
| Lamp Shape | H4 |
| Type | Headlight |
| Guarantee | 2 years warranty |
| Function | Headlight |
Important compatibility info
| Weight | 2906 g |
| Placement on Vehicle | Left |
| Voltage | 24 V |
| Paired article numbers | 1.21489 |
| Bulb Type | P21W, R5W |
| Driver Position | for right-hand drive vehicles |
| Lamp Shape | H4 |
| Type | Headlight |
| Guarantee | 2 years warranty |
| Function | Headlight |
Important compatibility info
| Weight | 360 g |
| Placement on Vehicle | Left Front |
| Additional Information | without bulb |
| Paired article numbers | 1.21472 |
| for OE number | 1385410 |
| Type | Direction Indicator |
| Guarantee | 2 years warranty |
| Function | Direction Indicator |
Important compatibility info
| Weight | 356 g |
| Placement on Vehicle | Right Front |
| Additional Information | without bulb |
| Paired article numbers | 1.21473 |
| Type | Direction Indicator |
| Guarantee | 2 years warranty |
| Function | Direction Indicator |
Important compatibility info
| Weight | 93 g |
| Placement on Vehicle | Driver Cab |
| Type | End Outline Marker Light |
| Guarantee | 2 years warranty |
| Function | End Outline Marker Light |
Important compatibility info
| Weight | 62 g |
| Placement on Vehicle | Driver Cab |
| Bulb Type | LED |
| Parameter | LED |
| Type | End Outline Marker Light |
| Guarantee | 2 years warranty |
| Function | End Outline Marker Light |
Important compatibility info
| Weight | 1147 g |
| Placement on Vehicle | Right |
| Length | 515 mm |
| Height | 130 mm |
| Thread Size | M8 |
| Voltage | 24 V |
| Paired article numbers | 1.21441 |
| for OE number | 1792374 |
| Depth | 80 mm |
| Type | Combination Rear Light |
| Bolt Distance | 152 mm |
| Guarantee | 2 years warranty |
| Function | Combination Rear Light |
Important compatibility info
| Weight | 1147 g |
| Placement on Vehicle | Right |
| Length | 515 mm |
| Height | 130 mm |
| Thread Size | M8 |
| Voltage | 24 V |
| Paired article numbers | 1.21441 |
| for OE number | 1792374 |
| Depth | 80 mm |
| Type | Combination Rear Light |
| Bolt Distance | 152 mm |
| Guarantee | 2 years warranty |
| Function | Combination Rear Light |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023
























