Battery by Enduroline
Electrical Sub-Categories
Important compatibility info
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Width | 173 mm |
| Ampere-Hours | 60 Ah |
| Height | 222 mm |
| Battery Type Code | 005R EFB |
| Terminal Type | Standard |
| Voltage | 12 |
| Battery | EFB |
| Type | Starter Battery |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 520 A |
| Length | 230 mm |
| Key Words | 520A; 60Ah; 4Yr Warranty; 230x173x222 |
| Warranty | 4 year warranty |
Important compatibility info
| Voltage | 12 V |
| Terminal Type | Dual Terminal |
| Ampere-Hours | 120 A |
| Length | 330 mm |
| Type | Wet |
| Height | 242 mm |
| Width | 172 mm |
| Battery Capacity 100h (Ah) | 133 Ah |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Warranty | 4 year warranty |
Important compatibility info
| Terminal Type | Standard |
| Type | AGM |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Width | 175 mm |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 80 A |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 800 A |
| Length | 315 mm |
| Height | 190 mm |
| Warranty | 4 year warranty |
Important compatibility info
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 850 A |
| Height | 190 mm |
| Width | 175 mm |
| Voltage | 12 |
| Ampere-Hours | 95 Ah |
| Type | Starter Battery |
| Terminal Type | Standard |
| Length | 354 mm |
| Battery | AGM |
| Battery Type Code | 019 AGM |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Key Words | 850A; 95Ah; 5Yr Warranty; 354x175x190 |
| Warranty | 5 year warranty |
Important compatibility info
| Width | 175 mm |
| Height | 190 mm |
| Length | 354 mm |
| Type | Wet |
| Voltage | 12 V |
| Terminal Type | Standard |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Ampere-Hours | 100 A |
| Battery Capacity 100h (Ah) | 110 Ah |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 800 A |
| Warranty | 4 year warranty |
