Battery by Enduroline
Electrical Sub-Categories
Important compatibility info
| Length | 266 mm |
| Battery Capacity 100h (Ah) | 83 Ah |
| Battery Type Code | 068 |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Voltage | 12 |
| Width | 175 mm |
| Height | 220 mm |
| Ampere-Hours | 75 Ah |
| Battery | Wet |
| Terminal Type | Standard |
| Type | Starter Battery |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 630 A |
| Key Words | 630A; 75Ah; 4Yr Warranty; 266x175x220 |
| Warranty | 4 year warranty |
Important compatibility info
| Battery | Wet |
| Terminal Type | Standard |
| Type | Starter Battery |
| Length | 266 mm |
| Height | 220 mm |
| Other Part Number | Unipart GBA3031 / GBA4031 |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 660 A |
| Ampere-Hours | 75 Ah |
| Voltage | 12 |
| Battery Type Code | 069 |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Width | 175 mm |
| Key Words | 660A; 75Ah; 4Yr Warranty; 266x175x220 |
| Warranty | 4 year warranty |
Important compatibility info
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Length | 266 mm |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 660 A |
| Type | Starter Battery |
| Terminal Type | Standard |
| Battery Type Code | 072 |
| Voltage | 12 |
| Ampere-Hours | 75 Ah |
| Battery | Wet |
| Width | 175 mm |
| Height | 220 mm |
| Key Words | 660A; 75Ah; 4Yr Warranty; 266x175x220 |
| Warranty | 4 year warranty |
Important compatibility info
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 540 A |
| Battery Type Code | 075 |
| Length | 242 mm |
| Other Part Number | Unipart UGCGBA3075 |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Ampere-Hours | 60 Ah |
| Height | 175 mm |
| Width | 175 mm |
| Type | Starter Battery |
| Battery | Wet |
| Terminal Type | Standard |
| Voltage | 12 |
| Key Words | 540A; 60Ah; 4Yr Warranty; 242x175x175 |
| Warranty | 4 year warranty |
Important compatibility info
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 450 A |
| Width | 175 mm |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Length | 210 mm |
| Height | 190 mm |
| Battery | Wet |
| Ampere-Hours | 50 Ah |
| Voltage | 12 |
| Terminal Type | Standard |
| Type | Starter Battery |
| Battery Type Code | 077 |
| Key Words | 450A; 50Ah; 4Yr Warranty; 210x175x190 |
| Warranty | 4 year warranty |
Important compatibility info
| Voltage | 12 |
| Width | 175 mm |
| Battery Capacity 100h (Ah) | 44 Ah |
| Battery Type Code | 085 |
| Terminal Type | Bolt Through |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 380 A |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Height | 175 mm |
| Length | 210 mm |
| Type | Starter Battery |
| Battery | Wet |
| Ampere-Hours | 40 Ah |
| Key Words | 380A; 40Ah; 4Yr Warranty; 210x175x175 |
| Warranty | 4 year warranty |
Important compatibility info
| Type | Starter Battery |
| Battery Type Code | 088 |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 630 A |
| Width | 175 mm |
| Voltage | 12 |
| Battery Capacity 100h (Ah) | 83 Ah |
| Terminal Type | Standard |
| Ampere-Hours | 75 Ah |
| Battery | Wet |
| Length | 266 mm |
| Height | 220 mm |
| Key Words | 630A; 75Ah; 4Yr Warranty; 266x175x220 |
| Warranty | 4 year warranty |
Important compatibility info
| Terminal Type | Standard |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 530 A |
| Type | Starter Battery |
| Battery | Wet |
| Height | 220 mm |
| Battery Capacity 100h (Ah) | 75 Ah |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Length | 260 mm |
| Voltage | 12 |
| Ampere-Hours | 68 Ah |
| Battery Type Code | 089 |
| Width | 175 mm |
| Key Words | 530A; 68Ah; 4Yr Warranty; 260x175x220 |
| Warranty | 4 year warranty |
Important compatibility info
| Width | 175 mm |
| Height | 190 mm |
| Length | 278 mm |
| Ampere-Hours | 74 Ah |
| Voltage | 12 |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Battery Type Code | 096 |
| Terminal Type | Standard |
| Battery | Wet |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 640 A |
| Type | Starter Battery |
| Other Part Number | Unipart GBA3096 / GBA4096 / GBA3100 |
| Key Words | 640A; 74Ah; 4Yr Warranty; 278x175x190 |
| Warranty | 4 year warranty |
Important compatibility info
| Battery | AGM |
| Voltage | 12 |
| Type | Starter Battery |
| Ampere-Hours | 70 Ah |
| Width | 175 mm |
| Height | 190 mm |
| Length | 278 mm |
| Terminal Type | Standard |
| Battery Capacity 100h (Ah) | 78 Ah |
| Battery Type Code | 096 AGM |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 760 A |
| Key Words | 760A; 70Ah; 5Yr Warranty; 278x175x190 |
| Warranty | 5 year warranty |






