Battery by Enduroline
Electrical Sub-Categories
Important compatibility info
| Battery Type Code | 048 |
| Width | 129 mm |
| Voltage | 12 |
| Terminal Type | Standard |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 340 A |
| Ampere-Hours | 45 Ah |
| Height | 225 mm |
| Battery | Wet |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Type | Starter Battery |
| Other Part Number | Unipart GBA3048 / GBA4048 |
| Length | 238 mm |
| Warranty | 4 year warranty |
| Key Words | 340A; 45Ah; 4Yr Warranty; 238x129x225 |
Important compatibility info
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Width | 129 mm |
| Battery Type Code | 049 |
| Voltage | 12 |
| Ampere-Hours | 45 Ah |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 340 A |
| Type | Starter Battery |
| Battery | Wet |
| Terminal Type | Standard |
| Length | 238 mm |
| Height | 225 mm |
| Warranty | 4 year warranty |
| Key Words | 340A; 45Ah; 4Yr Warranty; 238x129x225 |
Important compatibility info
| Height | 175 mm |
| Length | 242 mm |
| Width | 175 mm |
| Voltage | 12 |
| Ampere-Hours | 58 Ah |
| Battery | Wet |
| Terminal Type | Standard |
| Type | Starter Battery |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 530 A |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Battery Type Code | 065 |
| Battery Capacity 100h (Ah) | 64 Ah |
| Key Words | 530A; 58Ah; 4Yr Warranty; 242x175x175 |
| Warranty | 4 year warranty |
Important compatibility info
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 400 A |
| Type | Starter Battery |
| Battery Type Code | 054 EFB |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Ampere-Hours | 38 Ah |
| Battery | EFB |
| Width | 127 mm |
| Voltage | 12 |
| Height without pole | 204 mm |
| Terminal Type | Japanese Narrow |
| Length | 187 mm |
| Height | 226 mm |
| Warranty | 4 year warranty |
| Key Words | 400A; 38Ah; 4Yr Warranty; 187x127x226 |
Important compatibility info
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 540 A |
| Battery Type Code | 075 |
| Length | 242 mm |
| Other Part Number | Unipart UGCGBA3075 |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Ampere-Hours | 60 Ah |
| Height | 175 mm |
| Width | 175 mm |
| Type | Starter Battery |
| Battery | Wet |
| Terminal Type | Standard |
| Voltage | 12 |
| Key Words | 540A; 60Ah; 4Yr Warranty; 242x175x175 |
| Warranty | 4 year warranty |
Important compatibility info
| Width | 175 mm |
| Type | Starter Battery |
| Battery Type Code | 027 |
| Ampere-Hours | 60 Ah |
| Voltage | 12 |
| Length | 242 mm |
| Height | 190 mm |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 540 A |
| Battery | Wet |
| Terminal Type | Standard |
| Key Words | 540A; 60Ah; 4Yr Warranty; 242x175x190 |
| Warranty | 4 year warranty |
Important compatibility info
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Battery Capacity 100h (Ah) | 67 Ah |
| Battery Type Code | 242 x 175 x 190 |
| Ampere-Hours | 60 A |
| Voltage | 12 V |
| Terminal Type | Standard |
| Type | Wet |
| Height | 190 mm |
| Width | 175 mm |
| Length | 242 mm |
| Warranty | 4 year warranty |
Important compatibility info
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 400 A |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Battery Type Code | 012 |
| Height | 190 mm |
| Voltage | 12 |
| Ampere-Hours | 50 Ah |
| Length | 210 mm |
| Battery | Wet |
| Terminal Type | Standard |
| Type | Starter Battery |
| Width | 175 mm |
| Key Words | 400A; 50Ah; 4Yr Warranty; 210x175x190 |
| Warranty | 4 year warranty |
Important compatibility info
| Length | 210 mm |
| Height | 190 mm |
| Battery Capacity 100h (Ah) | 58 Ah |
| Width | 175 mm |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 53 A |
| Terminal Type | Standard |
| Type | Wet |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Battery Type Code | 210 x 175 x 190 |
| Warranty | 4 year warranty |
Important compatibility info
Important compatibility info
| Ampere-Hours | 50 Ah |
| Voltage | 12 |
| Battery | Wet |
| Terminal Type | Bolt Through |
| Battery Type Code | 097 |
| Width | 175 mm |
| Height | 175 mm |
| Length | 242 mm |
| Type | Starter Battery |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 460 A |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Key Words | 460A; 50Ah; 4Yr Warranty; 242x175x175 |
| Warranty | 4 year warranty |
Important compatibility info
| Ampere-Hours | 60 Ah |
| Length | 230 mm |
| Height | 225 mm |
| Width | 170 mm |
| Voltage | 12 |
| Terminal Type | Standard |
| Type | Starter Battery |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 510 A |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Battery Type Code | 005R |
| Battery | Wet |
| Key Words | 510A; 60Ah; 4Yr Warranty; 230x170x225 |
| Warranty | 4 year warranty |
Important compatibility info
| Terminal Type | Standard |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Height | 225 mm |
| Length | 230 mm |
| Voltage | 12 |
| Type | Starter Battery |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 500 A |
| Width | 170 mm |
| Battery Type Code | 005L |
| Battery | Wet |
| Other Part Number | Unipart GBA3005 / GBA4005 |
| Ampere-Hours | 60 Ah |
| Key Words | 500A; 60Ah; 4Yr Warranty; 230x170x225 |
| Warranty | 4 year warranty |
Important compatibility info
| Battery | Wet |
| Type | Starter Battery |
| Terminal Type | Standard |
| Battery Type Code | 096R |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 680 A |
| Length | 278 mm |
| Height | 190 mm |
| Width | 175 mm |
| Voltage | 12 |
| Ampere-Hours | 74 Ah |
| Other Part Number | Unipart GBA3086 / GBA4086 |
| Key Words | 680A; 74Ah; 4Yr Warranty; 278x175x190 |
| Warranty | 4 year warranty |
Important compatibility info
| Ampere-Hours | 66 Ah |
| Voltage | 12 |
| Width | 175 mm |
| Battery | Wet |
| Height | 190 mm |
| Type | Starter Battery |
| Terminal Type | Standard |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Battery Capacity 100h (Ah) | 73 Ah |
| Battery Type Code | 067 |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 550 A |
| Length | 278 mm |
| Warranty | 4 year warranty |
| Key Words | 550A; 66Ah; 4Yr Warranty; 278x175x190 |
Important compatibility info
| Width | 175 mm |
| Height | 190 mm |
| Length | 278 mm |
| Ampere-Hours | 74 Ah |
| Voltage | 12 |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Battery Type Code | 096 |
| Terminal Type | Standard |
| Battery | Wet |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 640 A |
| Type | Starter Battery |
| Other Part Number | Unipart GBA3096 / GBA4096 / GBA3100 |
| Key Words | 640A; 74Ah; 4Yr Warranty; 278x175x190 |
| Warranty | 4 year warranty |
Important compatibility info
| Type | Wet |
| Height | 190 mm |
| Voltage | 12 V |
| Width | 175 mm |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Battery Type Code | 278 x 175 x 190 |
| Length | 278 mm |
| Terminal Type | Standard |
| Ampere-Hours | 78 A |
| Warranty | 4 year warranty |
Important compatibility info
| Length | 266 mm |
| Battery Capacity 100h (Ah) | 83 Ah |
| Battery Type Code | 068 |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Voltage | 12 |
| Width | 175 mm |
| Height | 220 mm |
| Ampere-Hours | 75 Ah |
| Battery | Wet |
| Terminal Type | Standard |
| Type | Starter Battery |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 630 A |
| Key Words | 630A; 75Ah; 4Yr Warranty; 266x175x220 |
| Warranty | 4 year warranty |
Important compatibility info
| Terminal Type | Standard |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 530 A |
| Type | Starter Battery |
| Battery | Wet |
| Height | 220 mm |
| Battery Capacity 100h (Ah) | 75 Ah |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Length | 260 mm |
| Voltage | 12 |
| Ampere-Hours | 68 Ah |
| Battery Type Code | 089 |
| Width | 175 mm |
| Key Words | 530A; 68Ah; 4Yr Warranty; 260x175x220 |
| Warranty | 4 year warranty |
Important compatibility info
| Type | Starter Battery |
| Battery Type Code | 088 |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 630 A |
| Width | 175 mm |
| Voltage | 12 |
| Battery Capacity 100h (Ah) | 83 Ah |
| Terminal Type | Standard |
| Ampere-Hours | 75 Ah |
| Battery | Wet |
| Length | 266 mm |
| Height | 220 mm |
| Key Words | 630A; 75Ah; 4Yr Warranty; 266x175x220 |
| Warranty | 4 year warranty |
Important compatibility info
| Type | Starter Battery |
| Width | 175 mm |
| Length | 278 mm |
| Height | 175 mm |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 720 A |
| Battery Type Code | 100 |
| Terminal Type | Standard |
| Ampere-Hours | 72 Ah |
| Battery | Wet |
| Voltage | 12 |
| Key Words | 720A; 72Ah; 4Yr Warranty; 278x175x175 |
| Warranty | 4 year warranty |
Important compatibility info
| Voltage | 12 V |
| Height | 175 mm |
| Width | 175 mm |
| Terminal Type | Standard |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Type | Wet |
| Ampere-Hours | 72 A |
| Length | 278 mm |
| Warranty | 4 year warranty |
Important compatibility info
| Other Part Number | XV24MF |
| Height | 220 mm |
| Ampere-Hours | 80 A |
| Length | 258 mm |
| Type | Wet |
| Battery Capacity 100h (Ah) | 89 Ah |
| Voltage | 12 V |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Terminal Type | Dual Terminal |
| Width | 171 mm |
| Warranty | 4 year warranty |
Important compatibility info
| Type | Wet |
| Height | 175 mm |
| Width | 175 mm |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 85 A |
| Terminal Type | Standard |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Length | 353 mm |
| Warranty | 4 year warranty |
Important compatibility info
| Ampere-Hours | 85 A |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 700 A |
| Width | 175 mm |
| Length | 258 mm |
| Terminal Type | Dual Terminal |
| Height | 220 mm |
| Type | Wet |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Voltage | 12 V |
| Warranty | 4 year warranty |
Important compatibility info
| Length | 317 mm |
| Ampere-Hours | 80 A |
| Terminal Type | Standard |
| Width | 175 mm |
| Voltage | 12 V |
| Type | Wet |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 740 A |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Height | 190 mm |
| Warranty | 4 year warranty |
Important compatibility info
| Length | 230 mm |
| Height | 185 mm |
| Width | 179 mm |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 60 A |
| Terminal Type | Side |
| Type | Wet |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 510 A |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Battery Capacity 100h (Ah) | 67 Ah |
| Warranty | 4 year warranty |
Important compatibility info
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 520 A |
| Terminal Type | Standard |
| Battery | EFB |
| Type | Starter Battery |
| Length | 230 mm |
| Height | 222 mm |
| Width | 173 mm |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Battery Type Code | 005L EFB |
| Ampere-Hours | 60 Ah |
| Voltage | 12 |
| Key Words | 520A; 60Ah; 4Yr Warranty; 230x173x222 |
| Warranty | 4 year warranty |
Important compatibility info
| Battery Type Code | 242 x 175 x 190 EFB |
| Length | 242 mm |
| Height | 190 mm |
| Type | EFB |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 60 A |
| Terminal Type | Standard |
| Width | 175 mm |
| Warranty | 5 year warranty |
Important compatibility info
| Width | 175 mm |
| Height | 190 mm |
| Length | 354 mm |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 760 A |
| Type | Starter Battery |
| Battery | Wet |
| Ampere-Hours | 95 Ah |
| Voltage | 12 |
| Other Part Number | MF58827 |
| Terminal Type | Standard |
| Battery Type Code | 017 |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Warranty | 4 year warranty |
| Key Words | 760A; 95Ah; 4Yr Warranty; 354x175x190 |



















