Battery by Enduroline
Electrical Sub-Categories
Important compatibility info
| Terminal Type | Standard |
| Type | AGM |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Width | 175 mm |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 80 A |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 800 A |
| Length | 315 mm |
| Height | 190 mm |
| Warranty | 4 year warranty |
Important compatibility info
| Battery | AGM |
| Voltage | 12 |
| Type | Starter Battery |
| Ampere-Hours | 70 Ah |
| Width | 175 mm |
| Height | 190 mm |
| Length | 278 mm |
| Terminal Type | Standard |
| Battery Capacity 100h (Ah) | 78 Ah |
| Battery Type Code | 096 AGM |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 760 A |
| Key Words | 760A; 70Ah; 5Yr Warranty; 278x175x190 |
| Warranty | 5 year warranty |
Important compatibility info
| Length | 353 mm |
| Height | 190 mm |
| Battery Type Code | 019 EFB |
| Battery | EFB |
| Terminal Type | Standard |
| Width | 175 mm |
| Ampere-Hours | 100 Ah |
| Type | Starter Battery |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 850 A |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Voltage | 12 |
| Key Words | 850A; 100Ah; 4Yr Warranty; 353x175x190 |
| Warranty | 4 year warranty |
Important compatibility info
| Voltage | 12 |
| Type | Starter Battery |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 800 A |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Width | 175 mm |
| Battery Type Code | 110 AGM |
| Height | 190 mm |
| Length | 315 mm |
| Terminal Type | Standard |
| Battery | AGM |
| Ampere-Hours | 80 Ah |
| Key Words | 800A; 80Ah; 5Yr Warranty; 315x175x190 |
| Warranty | 5 year warranty |
Important compatibility info
| Length | 260 mm |
| Ampere-Hours | 70 A |
| Voltage | 12 V |
| Width | 167 mm |
| Height | 216 mm |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Type | AGM |
| Terminal Type | Female Thread |
| Warranty | 4 year warranty |
Important compatibility info
| Ampere-Hours | 95 Ah |
| Voltage | 12 |
| Terminal Type | Standard |
| Width | 175 mm |
| Type | Starter Battery |
| Battery Type Code | 017 AGM |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 780 A |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Length | 354 mm |
| Height | 190 mm |
| Battery | AGM |
| Warranty | 5 year warranty |
| Key Words | 780A; 95Ah; 5Yr Warranty; 354x175x190 |
Important compatibility info
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 850 A |
| Height | 190 mm |
| Width | 175 mm |
| Voltage | 12 |
| Ampere-Hours | 95 Ah |
| Type | Starter Battery |
| Terminal Type | Standard |
| Length | 354 mm |
| Battery | AGM |
| Battery Type Code | 019 AGM |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Key Words | 850A; 95Ah; 5Yr Warranty; 354x175x190 |
| Warranty | 5 year warranty |
Important compatibility info
| Height | 190 mm |
| Voltage | 12 V |
| Terminal Type | Standard |
| Width | 175 mm |
| Ampere-Hours | 95 A |
| Length | 354 mm |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Type | AGM |
| Warranty | 4 year warranty |
Important compatibility info
| Length | 392 mm |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 950 A |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Battery | AGM |
| Ampere-Hours | 105 Ah |
| Terminal Type | Standard |
| Type | Starter Battery |
| Voltage | 12 |
| Width | 175 mm |
| Height | 190 mm |
| Battery Type Code | 020 AGM |
| Key Words | 950A; 105Ah; 5Yr Warranty; 392x175x190 |
| Warranty | 5 year warranty |
Important compatibility info
| Width | 175 mm |
| Length | 392 mm |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 105 A |
| Terminal Type | Standard |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 950 A |
| Type | AGM |
| Height | 190 mm |
| Warranty | 5 year warranty |
Important compatibility info
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Type | AGM |
| Battery Capacity 100h (Ah) | 111 Ah |
| Width | 174 mm |
| Terminal Type | Female Thread |
| Ampere-Hours | 100 A |
| Voltage | 12 V |
| Height | 221 mm |
| Length | 330 mm |
| Warranty | 4 year warranty |






