Battery by Enduroline
Electrical Sub-Categories
Important compatibility info
| Voltage | 12 V |
| Height | 175 mm |
| Width | 175 mm |
| Terminal Type | Standard |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Type | Wet |
| Ampere-Hours | 72 A |
| Length | 278 mm |
| Warranty | 4 year warranty |
Important compatibility info
| Type | Wet |
| Height | 190 mm |
| Voltage | 12 V |
| Width | 175 mm |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Battery Type Code | 278 x 175 x 190 |
| Length | 278 mm |
| Terminal Type | Standard |
| Ampere-Hours | 78 A |
| Warranty | 4 year warranty |
Important compatibility info
| Width | 175 mm |
| Ampere-Hours | 70 A |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Height | 190 mm |
| Terminal Type | Standard |
| Battery Type Code | 278 x 175 x 190 AGM |
| Length | 278 mm |
| Voltage | 12 V |
| Type | AGM |
| Warranty | 4 year warranty |
Important compatibility info
| Battery Type Code | 278 x 175 x 190 EFB |
| Length | 278 mm |
| Height | 190 mm |
| Ampere-Hours | 70 A |
| Voltage | 12 V |
| Width | 175 mm |
| Type | EFB |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Terminal Type | Standard |
| Warranty | 4 year warranty |
Important compatibility info
| Length | 317 mm |
| Ampere-Hours | 80 A |
| Terminal Type | Standard |
| Width | 175 mm |
| Voltage | 12 V |
| Type | Wet |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 740 A |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Height | 190 mm |
| Warranty | 4 year warranty |
