Battery by EnerSys
Electrical Sub-Categories
Important compatibility info
| Other Part Number | M8 Threaded Terminals |
| Weight | 10800 |
| Length | 280 mm |
| Height | 159 mm |
| Width | 97 mm |
| Voltage | 12 V |
| Terminal Type | Female Thread |
| Type | AGM |
| Terminal Layout | Terminals on End, Positive Right |
| Battery Capacity 10h (Ah) | 31 Ah |
| Warranty | 1 year warranty |
Important compatibility info
| Other Part Number | M6 Threaded Posts |
| Battery Capacity 10h (Ah) | 26 Ah |
| Height | 156 mm |
| Length | 250 mm |
| Width | 97 mm |
| Voltage | 12 V |
| Terminal Type | Threaded Post |
| Type | AGM |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Weight | 9500 |
| Warranty | 1 year warranty |
Important compatibility info
| Type | AGM |
| Ampere-Hours | 75 A |
| Terminal Type | Female Thread |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Voltage | 12 V |
| Width | 168 mm |
| Height without pole | 208 mm |
| Other Part Number | M6 Threaded Terminal |
| Weight | 25850 |
| Length | 259 mm |
| Warranty | 1 year warranty |
Important compatibility info
| Other Part Number | M4 Threaded Terminals |
| Weight | 2700 |
| Length | 138 mm |
| Height | 99 mm |
| Width | 86 mm |
| Voltage | 12 V |
| Terminal Type | Female Thread |
| Type | AGM |
| Terminal Layout | Terminals Across Centre |
| Battery Capacity 10h (Ah) | 7 Ah |
| Warranty | 1 year warranty |
Important compatibility info
| Other Part Number | M6 Threaded Terminal |
| Weight | 22720 |
| Length | 350 mm |
| Height | 174 mm |
| Width | 166 mm |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 65 A |
| Terminal Type | Female Thread |
| Type | AGM |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Warranty | 1 year warranty |



