Car Parts & Accessories by Exide
Over 120 years of battery experience makes Exide one of the largest quality manufacturers of batteries in the world. Important compatibility info
| Terminal Type | 1 |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Ampere-Hours | 85 Ah |
| Battery | Gel Battery |
| NCC Class | C |
| Voltage | 12 V |
| Width | 171 mm |
| Rated Power | 950 Wh |
| Post Positions | 1 |
| Hold-down Type | B00 |
| Type | Starter Battery |
| Length | 330 mm |
| Height | 235 mm |
| Function | Starter Battery |
| Extra Description | EXIDE Equipment GEL |
| Title | Exide GEL Battery - 12 V - 85Ah - -CCA |
| Warranty | 1 year warranty |
Additional Information
Technical Information
• Absolutely maintenance free and suitable for long resting periods • No location constraints (safe for cabin mount), spark-proo f and spill-proof • Suitable for side mount, high vibration and tilt resistant • Up to 30% smaller
- EXIDE Equipment GEL is certified by DNV-GL for your safety on board.
- The Equipment GEL range, with Wh* performance from 290–2400Wh, covers all your equipment supply needs, from small electronics to emergency power.
- Equipment GEL's special design, combined with a good recharging procedure, allows for reliable performance and excellent service life.
- EXIDE's Equipment GEL battery range is designed for boats and caravans with dedicated battery banks for navigation, emergencies, safety and comfort. The batteries are partially or even deeply discharged during use.
- Exide’s EQUIPMENT GEL battery range is designed for boats and caravans with dedicated battery banks for navigation, emergencies, safety and comfort. The batteries are partially or even deeply discharged during use. EQUIPMENT GEL’s special design, combined
Important compatibility info
| Terminal Type | 1 |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Ampere-Hours | 85 Ah |
| Battery | Gel Battery |
| NCC Class | C |
| Voltage | 12 V |
| Width | 171 mm |
| Rated Power | 950 Wh |
| Post Positions | 1 |
| Hold-down Type | B00 |
| Type | Starter Battery |
| Length | 330 mm |
| Height | 235 mm |
| Function | Starter Battery |
| Extra Description | EXIDE Equipment GEL |
| Title | Exide GEL Battery - 12 V - 85Ah - -CCA |
| Warranty | 1 year warranty |
Additional Information
Technical Information
• Absolutely maintenance free and suitable for long resting periods • No location constraints (safe for cabin mount), spark-proo f and spill-proof • Suitable for side mount, high vibration and tilt resistant • Up to 30% smaller
- EXIDE Equipment GEL is certified by DNV-GL for your safety on board.
- The Equipment GEL range, with Wh* performance from 290–2400Wh, covers all your equipment supply needs, from small electronics to emergency power.
- Equipment GEL's special design, combined with a good recharging procedure, allows for reliable performance and excellent service life.
- EXIDE's Equipment GEL battery range is designed for boats and caravans with dedicated battery banks for navigation, emergencies, safety and comfort. The batteries are partially or even deeply discharged during use.
- Exide’s EQUIPMENT GEL battery range is designed for boats and caravans with dedicated battery banks for navigation, emergencies, safety and comfort. The batteries are partially or even deeply discharged during use. EQUIPMENT GEL’s special design, combined
Important compatibility info
| Function | Starter Battery |
| Width | 90 mm |
| Ampere-Hours | 10 Ah |
| Battery Type Code | YT12A-BS |
| Height | 105 mm |
| Extra Description | EXIDE AGM |
| Terminal Type | M04 |
| Length | 150 mm |
| Battery | AGM Battery |
| Voltage | 12 V |
| Cold-test Current, EN | 130 A |
| Type | Starter Battery |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 130 A |
| Hold-down Type | B00 |
| Post Positions | 1 |
| Warranty | 1 year warranty |
| Title | Exide Motorcycle Battery - 12 V - 9.5Ah - 130CCA |
Additional Information
Technical Information
• Extended cycle life and ideal for seasonal use and cold we ather • Maintenance free after initial acid filling; No further wa ter refilling required (acid pack for initial filling includ ed) • Great safety features and vibration resistant • No recharge required before acid filling
- Exide supplies Original Equipment batteries for BMW
- Safe and suitable for medium motion tilting, fully sealed,leak-proof-6-bottle acid pack included
- Maintenance free, no water refilling
- Extended cycle life-Ideal for seasonal use and cold weather
- Exide AGM offers impressive reliability and lifespan, easily withstanding cold winters and other harsh conditions. The battery is completely maintenance free, only requiring initial acid filling to get you started. It features AGM technology, and is ideal
Important compatibility info
| Function | Starter Battery |
| Width | 90 mm |
| Ampere-Hours | 10 Ah |
| Battery Type Code | YT12A-BS |
| Height | 105 mm |
| Extra Description | EXIDE AGM |
| Terminal Type | M04 |
| Length | 150 mm |
| Battery | AGM Battery |
| Voltage | 12 V |
| Cold-test Current, EN | 130 A |
| Type | Starter Battery |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 130 A |
| Hold-down Type | B00 |
| Post Positions | 1 |
| Warranty | 1 year warranty |
| Title | Exide Motorcycle Battery - 12 V - 9.5Ah - 130CCA |
Additional Information
Technical Information
• Extended cycle life and ideal for seasonal use and cold we ather • Maintenance free after initial acid filling; No further wa ter refilling required (acid pack for initial filling includ ed) • Great safety features and vibration resistant • No recharge required before acid filling
- Exide supplies Original Equipment batteries for BMW
- Safe and suitable for medium motion tilting, fully sealed,leak-proof-6-bottle acid pack included
- Maintenance free, no water refilling
- Extended cycle life-Ideal for seasonal use and cold weather
- Exide AGM offers impressive reliability and lifespan, easily withstanding cold winters and other harsh conditions. The battery is completely maintenance free, only requiring initial acid filling to get you started. It features AGM technology, and is ideal
Important compatibility info
| Battery Type Code | GT12B-4 |
| Function | Starter Battery |
| Terminal Type | M04 |
| Cold-test Current, EN | 160 A |
| Voltage | 12 V |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 160 A |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Battery | AGM Battery |
| Length | 150 mm |
| Height | 130 mm |
| Width | 70 mm |
| Extra Description | EXIDE AGM |
| Ampere-Hours | 10 Ah |
| Type | Starter Battery |
| Post Positions | 1 |
| Hold-down Type | B00 |
| Warranty | 1 year warranty |
| Title | Exide Motorcycle Battery - 12 V - 10Ah - 160CCA |
Additional Information
Technical Information
• Extended cycle life and ideal for seasonal use and cold we ather • Maintenance free after initial acid filling; No further wa ter refilling required (acid pack for initial filling includ ed) • Great safety features and vibration resistant • No recharge required before acid filling
- Exide supplies Original Equipment batteries for BMW
- Safe and suitable for medium motion tilting, fully sealed,leak-proof-6-bottle acid pack included
- Maintenance free, no water refilling
- Extended cycle life-Ideal for seasonal use and cold weather
- Exide AGM offers impressive reliability and lifespan, easily withstanding cold winters and other harsh conditions. The battery is completely maintenance free, only requiring initial acid filling to get you started. It features AGM technology, and is ideal
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023
