Car Parts & Accessories by Exide
Over 120 years of battery experience makes Exide one of the largest quality manufacturers of batteries in the world. Important compatibility info
| Hold-down Type | B00 |
| Post Positions | 1 |
| Height | 105 mm |
| Extra Description | EXIDE AGM |
| Function | Starter Battery |
| Type | Starter Battery |
| Battery | AGM Battery |
| Terminal Type | M04 |
| Width | 70 mm |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 8 Ah |
| Cold-test Current, EN | 110 A |
| Battery Type Code | YT9B-4 |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 110 A |
| Length | 150 mm |
| Warranty | 1 year warranty |
| Title | Exide Motorcycle Battery - 12 V - 8Ah - 110CCA |
Additional Information
Technical Information
• Extended cycle life and ideal for seasonal use and cold we ather • Maintenance free after initial acid filling; No further wa ter refilling required (acid pack for initial filling includ ed) • Great safety features and vibration resistant • No recharge required before acid filling
- Exide supplies Original Equipment batteries for BMW
- Safe and suitable for medium motion tilting, fully sealed,leak-proof-6-bottle acid pack included
- Maintenance free, no water refilling
- Extended cycle life-Ideal for seasonal use and cold weather
- Exide AGM offers impressive reliability and lifespan, easily withstanding cold winters and other harsh conditions. The battery is completely maintenance free, only requiring initial acid filling to get you started. It features AGM technology, and is ideal
Important compatibility info
| Hold-down Type | B00 |
| Post Positions | 1 |
| Height | 105 mm |
| Extra Description | EXIDE AGM |
| Function | Starter Battery |
| Type | Starter Battery |
| Battery | AGM Battery |
| Terminal Type | M04 |
| Width | 70 mm |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 8 Ah |
| Cold-test Current, EN | 110 A |
| Battery Type Code | YT9B-4 |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 110 A |
| Length | 150 mm |
| Warranty | 1 year warranty |
| Title | Exide Motorcycle Battery - 12 V - 8Ah - 110CCA |
Additional Information
Technical Information
• Extended cycle life and ideal for seasonal use and cold we ather • Maintenance free after initial acid filling; No further wa ter refilling required (acid pack for initial filling includ ed) • Great safety features and vibration resistant • No recharge required before acid filling
- Exide supplies Original Equipment batteries for BMW
- Safe and suitable for medium motion tilting, fully sealed,leak-proof-6-bottle acid pack included
- Maintenance free, no water refilling
- Extended cycle life-Ideal for seasonal use and cold weather
- Exide AGM offers impressive reliability and lifespan, easily withstanding cold winters and other harsh conditions. The battery is completely maintenance free, only requiring initial acid filling to get you started. It features AGM technology, and is ideal
Important compatibility info
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 210 A |
| Terminal Type | M04 |
| Length | 135 mm |
| Height | 165 mm |
| Width | 90 mm |
| Function | Starter Battery |
| Type | Starter Battery |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 12 Ah |
| Cold-test Current, EN | 210 A |
| Extra Description | EXIDE AGM |
| Battery Type Code | YB14L-A2 |
| Battery | AGM Battery |
| Hold-down Type | B00 |
| Warranty | 1 year warranty |
| Title | Exide Motorcycle Battery - 12 V - 12Ah - 210CCA |
Additional Information
Technical Information
• Extended cycle life and ideal for seasonal use and cold we ather • Maintenance free after initial acid filling; No further wa ter refilling required (acid pack for initial filling includ ed) • Great safety features and vibration resistant • No recharge required before acid filling
- Exide supplies Original Equipment batteries for BMW
- Safe and suitable for medium motion tilting, fully sealed,leak-proof-6-bottle acid pack included
- Maintenance free, no water refilling
- Extended cycle life-Ideal for seasonal use and cold weather
- Exide AGM offers impressive reliability and lifespan, easily withstanding cold winters and other harsh conditions. The battery is completely maintenance free, only requiring initial acid filling to get you started. It features AGM technology, and is ideal
Important compatibility info
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 210 A |
| Terminal Type | M04 |
| Length | 135 mm |
| Height | 165 mm |
| Width | 90 mm |
| Function | Starter Battery |
| Type | Starter Battery |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 12 Ah |
| Cold-test Current, EN | 210 A |
| Extra Description | EXIDE AGM |
| Battery Type Code | YB14L-A2 |
| Battery | AGM Battery |
| Hold-down Type | B00 |
| Warranty | 1 year warranty |
| Title | Exide Motorcycle Battery - 12 V - 12Ah - 210CCA |
Additional Information
Technical Information
• Extended cycle life and ideal for seasonal use and cold we ather • Maintenance free after initial acid filling; No further wa ter refilling required (acid pack for initial filling includ ed) • Great safety features and vibration resistant • No recharge required before acid filling
- Exide supplies Original Equipment batteries for BMW
- Safe and suitable for medium motion tilting, fully sealed,leak-proof-6-bottle acid pack included
- Maintenance free, no water refilling
- Extended cycle life-Ideal for seasonal use and cold weather
- Exide AGM offers impressive reliability and lifespan, easily withstanding cold winters and other harsh conditions. The battery is completely maintenance free, only requiring initial acid filling to get you started. It features AGM technology, and is ideal
Important compatibility info
| Cold-test Current, EN | 215 A |
| Function | Starter Battery |
| Extra Description | EXIDE AGM |
| Ampere-Hours | 14 Ah |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Voltage | 12 V |
| Width | 90 mm |
| Height | 160 mm |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 215 A |
| Battery Type Code | YTX16-BS Compatible |
| Post Positions | 1 |
| Length | 150 mm |
| Type | Starter Battery |
| Battery | AGM Battery |
| Hold-down Type | B00 |
| Terminal Type | M04 |
| Warranty | 1 year warranty |
| Title | Exide Motorcycle Battery - 12 V - 14Ah - 215CCA |
Additional Information
Technical Information
• Extended cycle life and ideal for seasonal use and cold we ather • Maintenance free after initial acid filling; No further wa ter refilling required (acid pack for initial filling includ ed) • Great safety features and vibration resistant • No recharge required before acid filling
- Exide supplies Original Equipment batteries for BMW
- Safe and suitable for medium motion tilting, fully sealed,leak-proof-6-bottle acid pack included
- Maintenance free, no water refilling
- Extended cycle life-Ideal for seasonal use and cold weather
- Exide AGM offers impressive reliability and lifespan, easily withstanding cold winters and other harsh conditions. The battery is completely maintenance free, only requiring initial acid filling to get you started. It features AGM technology, and is ideal
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023
