Car Parts & Accessories by Exide
Over 120 years of battery experience makes Exide one of the largest quality manufacturers of batteries in the world. Important compatibility info
| Battery Type Code | Y50-N18L-A |
| Battery | AGM Battery |
| Terminal Type | M04 |
| Type | Starter Battery |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 21 Ah |
| Cold-test Current, EN | 350 A |
| Extra Description | EXIDE AGM |
| Width | 90 mm |
| Height | 165 mm |
| Length | 205 mm |
| Hold-down Type | B00 |
| Function | Starter Battery |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 350 A |
| Warranty | 1 year warranty |
| Title | Exide Motorcycle Battery - 12 V - 21Ah - 350CCA |
Additional Information
Technical Information
• Extended cycle life and ideal for seasonal use and cold we ather • Maintenance free after initial acid filling; No further wa ter refilling required (acid pack for initial filling includ ed) • Great safety features and vibration resistant • No recharge required before acid filling
- Exide supplies Original Equipment batteries for BMW
- Safe and suitable for medium motion tilting, fully sealed,leak-proof-6-bottle acid pack included
- Maintenance free, no water refilling
- Extended cycle life-Ideal for seasonal use and cold weather
- Exide AGM offers impressive reliability and lifespan, easily withstanding cold winters and other harsh conditions. The battery is completely maintenance free, only requiring initial acid filling to get you started. It features AGM technology, and is ideal
Important compatibility info
| Width | 100 mm |
| Height | 155 mm |
| Length | 175 mm |
| Post Positions | 1 |
| Cold-test Current, EN | 190 A |
| Voltage | 12 V |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 190 A |
| Ampere-Hours | 19 Ah |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Battery Type Code | YB16-B |
| Extra Description | EXIDE Conventional |
| Terminal Type | M06 |
| Type | Starter Battery |
| Function | Starter Battery |
| Hold-down Type | B00 |
| Warranty | 1 year warranty |
| Title | Exide Motorcycle Battery - 12 V - 19Ah - 190CCA |
Additional Information
Technical Information
• Great for stocking; No recharge required before initial ac id filling • A great variety of battery types, including 6V • Acid pack included for initial filling; No need to source it separately
- Exide supplies Original Equipment batteries for BMW motorcycles
- Acid pack included-Easy stocking and handling, no recharge required before initial acid filling
- Exide Conventional batteries are designed for entry-level and older vehicles with basic power needs. They are also ideal for small lawnmowers and garden machinery.
Important compatibility info
| Width | 100 mm |
| Height | 155 mm |
| Length | 175 mm |
| Post Positions | 1 |
| Cold-test Current, EN | 190 A |
| Voltage | 12 V |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 190 A |
| Ampere-Hours | 19 Ah |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Battery Type Code | YB16-B |
| Extra Description | EXIDE Conventional |
| Terminal Type | M06 |
| Type | Starter Battery |
| Function | Starter Battery |
| Hold-down Type | B00 |
| Warranty | 1 year warranty |
| Title | Exide Motorcycle Battery - 12 V - 19Ah - 190CCA |
Additional Information
Technical Information
• Great for stocking; No recharge required before initial ac id filling • A great variety of battery types, including 6V • Acid pack included for initial filling; No need to source it separately
- Exide supplies Original Equipment batteries for BMW motorcycles
- Acid pack included-Easy stocking and handling, no recharge required before initial acid filling
- Exide Conventional batteries are designed for entry-level and older vehicles with basic power needs. They are also ideal for small lawnmowers and garden machinery.
Important compatibility info
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 250 A |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Terminal Type | Bolt Through |
| Type | Wet |
| Battery Type Code | 895 |
| Length | 197 mm |
| Height | 186 mm |
| Ampere-Hours | 24 A |
| Width | 132 mm |
| Voltage | 12 V |
| Title | Exide Motorcycle Battery - 12 V - 24Ah - 250CCA |
| Warranty | 2 year warranty |
Additional Information
- The batteries are delivered fully charged and ready to use
- Ca/Ca alloy ensures good starting power and long service life
- Battery series for garden machines and small agricultural machines
Important compatibility info
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 250 A |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Terminal Type | Bolt Through |
| Type | Wet |
| Battery Type Code | 895 |
| Length | 197 mm |
| Height | 186 mm |
| Ampere-Hours | 24 A |
| Width | 132 mm |
| Voltage | 12 V |
| Title | Exide Motorcycle Battery - 12 V - 24Ah - 250CCA |
| Warranty | 2 year warranty |
Additional Information
- The batteries are delivered fully charged and ready to use
- Ca/Ca alloy ensures good starting power and long service life
- Battery series for garden machines and small agricultural machines
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023
