Car Parts & Accessories by Exide
Over 120 years of battery experience makes Exide one of the largest quality manufacturers of batteries in the world. Important compatibility info
| Height | 130 mm |
| Battery | AGM Battery |
| Type | Starter Battery |
| Function | Starter Battery |
| Length | 150 mm |
| Extra Description | EXIDE AGM Ready |
| Cold-test Current, EN | 150 A |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 150 A |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Ampere-Hours | 10 Ah |
| Voltage | 12 V |
| Width | 90 mm |
| Battery Type Code | YTX12-BS Compatible |
| Hold-down Type | B00 |
| Post Positions | 1 |
| Warranty | 1 year warranty |
| Terminal Type | M04 |
| Title | Exide Motorcycle Battery - 12 V - 10Ah - 150CCA |
Additional Information
Technical Information
• Maximum cranking – ideal for high-class motorcycles, power sport and off-road vehicles with large engines • Sealed VRLA (valve-regulated lead-acid) battery – ideal fo r rough terrain and highly inclined mounting • Starting reliability even at cold temperatures – ideal for jet-skis • Ready to use & maintenance free – no initial acid filling or later water refilling required
- Great safety features and ideal for motion tilting, fully sealed, leak- proof and spill-proo
- Maintenance free, no water refilling
- Ready to use, no initial acid filling
- Extended cycle life-Ideal for seasonal use, low self-discharge
- AGM Ready provides maximum power and is fully “install and forget” just like you always wanted. No initial acid filling or water topping is required. The battery is leak-proof, spill-proof and highly vibration resistant – ideal for powersport, all-terrain
Important compatibility info
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Voltage | 12 V |
| Height | 175 mm |
| Type | Starter Battery |
| Function | Starter Battery |
| Extra Description | EXIDE Conventional |
| Width | 100 mm |
| Terminal Type | M04 |
| Length | 175 mm |
| Ampere-Hours | 19 Ah |
| Cold-test Current, EN | 190 A |
| Battery Type Code | YB16CL-B |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 190 A |
| Hold-down Type | B00 |
| Warranty | 1 year warranty |
| Title | Exide Motorcycle Battery - 12 V - 19Ah - 190CCA |
Additional Information
Technical Information
• Great for stocking; No recharge required before initial ac id filling • A great variety of battery types, including 6V • Acid pack included for initial filling; No need to source it separately
- Exide supplies Original Equipment batteries for BMW motorcycles
- Acid pack included-Easy stocking and handling, no recharge required before initial acid filling
- Exide Conventional batteries are designed for entry-level and older vehicles with basic power needs. They are also ideal for small lawnmowers and garden machinery.
Important compatibility info
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Voltage | 12 V |
| Height | 175 mm |
| Type | Starter Battery |
| Function | Starter Battery |
| Extra Description | EXIDE Conventional |
| Width | 100 mm |
| Terminal Type | M04 |
| Length | 175 mm |
| Ampere-Hours | 19 Ah |
| Cold-test Current, EN | 190 A |
| Battery Type Code | YB16CL-B |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 190 A |
| Hold-down Type | B00 |
| Warranty | 1 year warranty |
| Title | Exide Motorcycle Battery - 12 V - 19Ah - 190CCA |
Additional Information
Technical Information
• Great for stocking; No recharge required before initial ac id filling • A great variety of battery types, including 6V • Acid pack included for initial filling; No need to source it separately
- Exide supplies Original Equipment batteries for BMW motorcycles
- Acid pack included-Easy stocking and handling, no recharge required before initial acid filling
- Exide Conventional batteries are designed for entry-level and older vehicles with basic power needs. They are also ideal for small lawnmowers and garden machinery.
Important compatibility info
| Cold-test Current, EN | 540 A |
| Type | Starter Battery |
| Ampere-Hours | 62 Ah |
| Terminal Type | EN |
| Function | Starter Battery |
| Height | 190 mm |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 540 A |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Battery Type Code | 027 |
| Voltage | 12 V |
| Width | 175 mm |
| Extra Description | EXCELL ** |
| Length | 242 mm |
| Key Words | 540A; 62Ah; 4Yr Warranty; 242x175x190 |
| Hold-down Type | B13 |
| Title | Exide Conventional Battery - 12 V - 62Ah - 540CCA |
| Warranty | 4 year warranty |
Additional Information
Technical Information
• All-round battery for standard use and reliable performanc e • Complete range covering almost 100% of the car parc • 15% extra starting power
- The REFERENCE Battery- 15% extra starting power
- Original Equipment experience inside
- 3DX Grid Technology
- All-round battery for standard use
- Ideal for cars with standard equipment
- Exide Excell is a proven all-round battery for most modern vehicles, standard equipment and everyday driving. Like every Exide battery, Excell features robust 3DX grid technology for better electrical performance and longer lifespan.
Important compatibility info
| Cold-test Current, EN | 540 A |
| Type | Starter Battery |
| Ampere-Hours | 62 Ah |
| Terminal Type | EN |
| Function | Starter Battery |
| Height | 190 mm |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 540 A |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Battery Type Code | 027 |
| Voltage | 12 V |
| Width | 175 mm |
| Extra Description | EXCELL ** |
| Length | 242 mm |
| Key Words | 540A; 62Ah; 4Yr Warranty; 242x175x190 |
| Hold-down Type | B13 |
| Title | Exide Conventional Battery - 12 V - 62Ah - 540CCA |
| Warranty | 4 year warranty |
Additional Information
Technical Information
• All-round battery for standard use and reliable performanc e • Complete range covering almost 100% of the car parc • 15% extra starting power
- The REFERENCE Battery- 15% extra starting power
- Original Equipment experience inside
- 3DX Grid Technology
- All-round battery for standard use
- Ideal for cars with standard equipment
- Exide Excell is a proven all-round battery for most modern vehicles, standard equipment and everyday driving. Like every Exide battery, Excell features robust 3DX grid technology for better electrical performance and longer lifespan.
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023
