Car Parts & Accessories by Exide
Over 120 years of battery experience makes Exide one of the largest quality manufacturers of batteries in the world. Important compatibility info
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Battery Type Code | 896 |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 24 A |
| Width | 132 mm |
| Terminal Type | Bolt Through |
| Type | Wet |
| Extra Description | Exide Garden |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 250 A |
| Length | 197 mm |
| Height | 186 mm |
| Title | Exide Motorcycle Battery - 12 V - 24Ah - 250CCA |
| Warranty | 2 year warranty |
Additional Information
- The batteries are delivered fully charged and ready to use
- Ca/Ca alloy ensures good starting power and long service life
- Battery series for garden machines and small agricultural machines
Important compatibility info
| Ampere-Hours | 60 Ah |
| Cold-test Current, EN | 540 A |
| Hold-down Type | B13 |
| Extra Description | EXCELL ** |
| Battery Type Code | 075 |
| Length | 242 mm |
| Function | Starter Battery |
| Voltage | 12 V |
| Height | 175 mm |
| Width | 175 mm |
| Terminal Type | EN |
| Type | Starter Battery |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 540 A |
| Replaces | EB542 |
| Key Words | 540A; 60Ah; 4Yr Warranty; 242x175x175 |
| Title | Exide Conventional Battery - 12 V - 60Ah - 540CCA |
| Warranty | 4 year warranty |
Additional Information
Technical Information
• All-round battery for standard use and reliable performanc e • Complete range covering almost 100% of the car parc • 15% extra starting power
- The REFERENCE Battery- 15% extra starting power
- Original Equipment experience inside
- 3DX Grid Technology
- All-round battery for standard use
- Ideal for cars with standard equipment
- Exide Excell is a proven all-round battery for most modern vehicles, standard equipment and everyday driving. Like every Exide battery, Excell features robust 3DX grid technology for better electrical performance and longer lifespan.
Important compatibility info
| Ampere-Hours | 60 Ah |
| Cold-test Current, EN | 540 A |
| Hold-down Type | B13 |
| Extra Description | EXCELL ** |
| Battery Type Code | 075 |
| Length | 242 mm |
| Function | Starter Battery |
| Voltage | 12 V |
| Height | 175 mm |
| Width | 175 mm |
| Terminal Type | EN |
| Type | Starter Battery |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 540 A |
| Replaces | EB542 |
| Key Words | 540A; 60Ah; 4Yr Warranty; 242x175x175 |
| Title | Exide Conventional Battery - 12 V - 60Ah - 540CCA |
| Warranty | 4 year warranty |
Additional Information
Technical Information
• All-round battery for standard use and reliable performanc e • Complete range covering almost 100% of the car parc • 15% extra starting power
- The REFERENCE Battery- 15% extra starting power
- Original Equipment experience inside
- 3DX Grid Technology
- All-round battery for standard use
- Ideal for cars with standard equipment
- Exide Excell is a proven all-round battery for most modern vehicles, standard equipment and everyday driving. Like every Exide battery, Excell features robust 3DX grid technology for better electrical performance and longer lifespan.
Important compatibility info
| Cold-test Current, EN | 240 A |
| Extra Description | EXCELL ** |
| Ampere-Hours | 35 Ah |
| Voltage | 12 V |
| Width | 127 mm |
| Function | Starter Battery |
| Type | Starter Battery |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Battery Type Code | 054 |
| Height | 220 mm |
| Length | 187 mm |
| Terminal Type | JIS |
| Hold-down Type | B00 |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 240 A |
| Key Words | 240A; 35Ah; 4Yr Warranty; 187x127x220 |
| Title | Exide Conventional Battery - 12 V - 35Ah - 240CCA |
| Warranty | 4 year warranty |
Additional Information
Technical Information
• All-round battery for standard use and reliable performanc e • Complete range covering almost 100% of the car parc • 15% extra starting power
- The REFERENCE Battery- 15% extra starting power
- Original Equipment experience inside
- 3DX Grid Technology
- All-round battery for standard use
- Ideal for cars with standard equipment
- Exide Excell is a proven all-round battery for most modern vehicles, standard equipment and everyday driving. Like every Exide battery, Excell features robust 3DX grid technology for better electrical performance and longer lifespan.
Important compatibility info
| Cold-test Current, EN | 240 A |
| Extra Description | EXCELL ** |
| Ampere-Hours | 35 Ah |
| Voltage | 12 V |
| Width | 127 mm |
| Function | Starter Battery |
| Type | Starter Battery |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Battery Type Code | 054 |
| Height | 220 mm |
| Length | 187 mm |
| Terminal Type | JIS |
| Hold-down Type | B00 |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 240 A |
| Key Words | 240A; 35Ah; 4Yr Warranty; 187x127x220 |
| Title | Exide Conventional Battery - 12 V - 35Ah - 240CCA |
| Warranty | 4 year warranty |
Additional Information
Technical Information
• All-round battery for standard use and reliable performanc e • Complete range covering almost 100% of the car parc • 15% extra starting power
- The REFERENCE Battery- 15% extra starting power
- Original Equipment experience inside
- 3DX Grid Technology
- All-round battery for standard use
- Ideal for cars with standard equipment
- Exide Excell is a proven all-round battery for most modern vehicles, standard equipment and everyday driving. Like every Exide battery, Excell features robust 3DX grid technology for better electrical performance and longer lifespan.
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023
