Car Parts & Accessories by First Line
First Line is a Global brand well known for its premium quality components and has over 30 years experience in the Automotive Aftermarket. First Line offers a leading range of over 12 product lines and over 47 product families. Important compatibility info
| Bearing Code | Gen 3 |
| Function | Wheel Bearing Kit |
| Outer diameter | 162 mm |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Replaced by | FBK1523 |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
Important compatibility info
| Bearing Code | Gen 3 |
| Function | Wheel Bearing Kit |
| Outer diameter | 162 mm |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Replaced by | FBK1523 |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
Important compatibility info
| Type | Water Pump, engine cooling |
| Function | Water Pump, engine cooling |
Important compatibility info
| Type | Water Pump, engine cooling |
| Function | Water Pump, engine cooling |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with integrated ABS sensor |
| Inner diameter 1 | 24.5 mm |
| Outer diameter 1 | 133 mm |
| Width 1 | 74 mm |
| Function | Wheel Bearing Kit |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Bearing Code | Gen 2 |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with integrated ABS sensor |
| Inner diameter 1 | 24.5 mm |
| Outer diameter 1 | 133 mm |
| Width 1 | 74 mm |
| Function | Wheel Bearing Kit |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Bearing Code | Gen 2 |
Important compatibility info
| Function | Fuel Pump |
| Type | Fuel Pump |
Important compatibility info
| Function | Fuel Pump |
| Type | Fuel Pump |
Important compatibility info
| Length 4 | 784 mm |
| Length 1 | 1012 mm |
| Function | Cable Pull, manual transmission |
| Length 2 | 717 mm |
| Length 3 | 994 mm |
| Type | Cable Pull, manual transmission |
Important compatibility info
| Length 4 | 784 mm |
| Length 1 | 1012 mm |
| Function | Cable Pull, manual transmission |
| Length 2 | 717 mm |
| Length 3 | 994 mm |
| Type | Cable Pull, manual transmission |
Important compatibility info
| Type | Water Pump, engine cooling |
| Housing material | Aluminium |
| Additional Information | with gaskets/seals |
| Replaces | FWP2360 |
| Function | Water Pump, engine cooling |
| Water Pump Type | for timing belt drive |
| Number of Wings | 8 |
| Housing Type | with housing |
| Number of Teeth | 19 |
| Water pump impeller material | Plastic |
Important compatibility info
| Type | Water Pump, engine cooling |
| Housing material | Aluminium |
| Additional Information | with gaskets/seals |
| Replaces | FWP2360 |
| Function | Water Pump, engine cooling |
| Water Pump Type | for timing belt drive |
| Number of Wings | 8 |
| Housing Type | with housing |
| Number of Teeth | 19 |
| Water pump impeller material | Plastic |
Important compatibility info
| Function | Fuel Pump |
| Type | Fuel Pump |
Important compatibility info
| Function | Fuel Pump |
| Type | Fuel Pump |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Left |
| Length | 374 mm |
| Material | Aluminium |
| Steering arm type | Control Arm |
| Paired article numbers | FCA8018 |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Left |
| Length | 374 mm |
| Material | Aluminium |
| Steering arm type | Control Arm |
| Paired article numbers | FCA8018 |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
Important compatibility info
| Valve type | Flow Restriction Valve |
| Number of Wings | 6 |
| Impeller Diameter | 63 mm |
| Type | Water Pump, engine cooling |
| Function | Water Pump, engine cooling |
| Water pump impeller material | Plastic |
Important compatibility info
| Valve type | Flow Restriction Valve |
| Number of Wings | 6 |
| Impeller Diameter | 63 mm |
| Type | Water Pump, engine cooling |
| Function | Water Pump, engine cooling |
| Water pump impeller material | Plastic |
Important compatibility info
| Paired article numbers | FCA7910 |
| Steering arm type | Control Arm |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
Important compatibility info
| Paired article numbers | FCA7910 |
| Steering arm type | Control Arm |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
Important compatibility info
| Outer diameter | 140 mm |
| Thickness | 34 mm |
| Inner diameter | 45 mm |
| Bolt Hole Circle Diameter | 96 mm |
| Function | Joint, propshaft |
| Type | Joint, propshaft |
Important compatibility info
| Outer diameter | 140 mm |
| Thickness | 34 mm |
| Inner diameter | 45 mm |
| Bolt Hole Circle Diameter | 96 mm |
| Function | Joint, propshaft |
| Type | Joint, propshaft |
Important compatibility info
| Material | Aluminium |
| Version | Fitting Kit |
| Steering arm type | Control Arm |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Paired article numbers | FCA7223 |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, Lower |
Additional Information
- 1x First Line Fastening Bolt, control arm (FSK7813)
Important compatibility info
| Material | Aluminium |
| Version | Fitting Kit |
| Steering arm type | Control Arm |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Paired article numbers | FCA7223 |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, Lower |
Additional Information
- 1x First Line Fastening Bolt, control arm (FSK7813)
Important compatibility info
| Steering arm type | Control Arm |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Paired article numbers | FCA6074 |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Right |
Important compatibility info
| Steering arm type | Control Arm |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Paired article numbers | FCA6074 |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Right |
Important compatibility info
| Steering arm type | Control Arm |
| Material | Aluminium |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Paired article numbers | FCA6752 |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
Important compatibility info
| Steering arm type | Control Arm |
| Material | Aluminium |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Paired article numbers | FCA6752 |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
Important compatibility info
| Steering arm type | Control Arm |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Material | Aluminium |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Paired article numbers | FCA6751 |
| Placement on Vehicle | Front Axle Right, Lower |
Important compatibility info
| Steering arm type | Control Arm |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Material | Aluminium |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Paired article numbers | FCA6751 |
| Placement on Vehicle | Front Axle Right, Lower |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023














