Car Parts & Accessories by First Line
First Line is a Global brand well known for its premium quality components and has over 30 years experience in the Automotive Aftermarket. First Line offers a leading range of over 12 product lines and over 47 product families. Important compatibility info
| Additional Information 2 | switchable water pump |
| Type | Water Pump, engine cooling |
| Function | Water Pump, engine cooling |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | switchable water pump |
| Type | Water Pump, engine cooling |
| Function | Water Pump, engine cooling |
Important compatibility info
| Steering arm type | Control Arm |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Paired article numbers | FCA6915 |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Lower |
Important compatibility info
| Steering arm type | Control Arm |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Paired article numbers | FCA6915 |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Lower |
Important compatibility info
| Steering arm type | Control Arm |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Paired article numbers | FCA6914 |
| Placement on Vehicle | Front Axle Right, Lower |
Important compatibility info
| Steering arm type | Control Arm |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Paired article numbers | FCA6914 |
| Placement on Vehicle | Front Axle Right, Lower |
Important compatibility info
| Colour | Black |
| Inner diameter 1 | 55 mm |
| Function | Charge Air Hose |
| Material | ACM (Polyacrylate) |
| Type | Charge Air Hose |
| Inner diameter 2 | 55 mm |
Important compatibility info
| Colour | Black |
| Inner diameter 1 | 55 mm |
| Function | Charge Air Hose |
| Material | ACM (Polyacrylate) |
| Type | Charge Air Hose |
| Inner diameter 2 | 55 mm |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Right, Lower |
| Length | 381 mm |
| Material | Steel |
| Steering arm type | Control Arm |
| Paired article numbers | FCA8143 |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Right, Lower |
| Length | 381 mm |
| Material | Steel |
| Steering arm type | Control Arm |
| Paired article numbers | FCA8143 |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
Important compatibility info
| Function | Wheel Bearing Kit |
| Width 1 | 100 mm |
| Outer diameter 1 | 154 mm |
| Inner diameter 1 | 33 mm |
| Additional Information 2 | with integrated ABS sensor |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left |
| Bearing Code | Gen 3 |
Important compatibility info
| Function | Wheel Bearing Kit |
| Width 1 | 100 mm |
| Outer diameter 1 | 154 mm |
| Inner diameter 1 | 33 mm |
| Additional Information 2 | with integrated ABS sensor |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left |
| Bearing Code | Gen 3 |
Important compatibility info
| Operating Mode | Vacuum-controlled |
| Impeller Diameter | 64.5 mm |
| Function | Water Pump, engine cooling |
| Type | Water Pump, engine cooling |
Important compatibility info
| Operating Mode | Vacuum-controlled |
| Impeller Diameter | 64.5 mm |
| Function | Water Pump, engine cooling |
| Type | Water Pump, engine cooling |
Important compatibility info
| Outer diameter | 160 mm |
| Thickness | 36 mm |
| Inner diameter | 70 mm |
| Bolt Hole Circle Diameter | 120 mm |
| Function | Joint, propshaft |
| Type | Joint, propshaft |
Important compatibility info
| Outer diameter | 160 mm |
| Thickness | 36 mm |
| Inner diameter | 70 mm |
| Bolt Hole Circle Diameter | 120 mm |
| Function | Joint, propshaft |
| Type | Joint, propshaft |
Important compatibility info
| Material | Aluminium |
| Steering arm type | Control Arm |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
Important compatibility info
| Material | Aluminium |
| Steering arm type | Control Arm |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
Important compatibility info
| Function | Auxiliary water pump (cooling water circuit) |
| Port / Connector type | 2 PIN |
| Type | Auxiliary water pump (cooling water circuit) |
| Additional Information 2 | with clip |
| Voltage | 12 V |
| Connector Shape | D Shape |
Important compatibility info
| Function | Auxiliary water pump (cooling water circuit) |
| Port / Connector type | 2 PIN |
| Type | Auxiliary water pump (cooling water circuit) |
| Additional Information 2 | with clip |
| Voltage | 12 V |
| Connector Shape | D Shape |
Important compatibility info
| for OE number | 1572000001 |
| Type | Water Pump, engine cooling |
| Function | Water Pump, engine cooling |
| Water pump impeller material | Metal |
Important compatibility info
| for OE number | 1572000001 |
| Type | Water Pump, engine cooling |
| Function | Water Pump, engine cooling |
| Water pump impeller material | Metal |
Important compatibility info
| Outer diameter | 140 mm |
| Thickness | 35 mm |
| Inner diameter | 56 mm |
| Bolt Hole Circle Diameter | 105 mm |
| Function | Joint, propshaft |
| Type | Joint, propshaft |
Important compatibility info
| Outer diameter | 140 mm |
| Thickness | 35 mm |
| Inner diameter | 56 mm |
| Bolt Hole Circle Diameter | 105 mm |
| Function | Joint, propshaft |
| Type | Joint, propshaft |
Important compatibility info
| Inner diameter 1 | 30 mm |
| Outer diameter 1 | 152 mm |
| Only in connection with | BHN923, FHN923 |
| Width 1 | 68 mm |
| Function | Wheel Bearing Kit |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Bearing Code | Gen 2 |
Important compatibility info
| Inner diameter 1 | 30 mm |
| Outer diameter 1 | 152 mm |
| Only in connection with | BHN923, FHN923 |
| Width 1 | 68 mm |
| Function | Wheel Bearing Kit |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Bearing Code | Gen 2 |
Important compatibility info
| Operating Mode | Electric |
| Function | Fuel Pump |
| Type | Fuel Pump |
Important compatibility info
| Operating Mode | Electric |
| Function | Fuel Pump |
| Type | Fuel Pump |
Important compatibility info
| Outer diameter | 138 mm |
| Thickness | 44 mm |
| Inner diameter | 37 mm |
| Bolt Hole Circle Diameter | 90 mm |
| Quantity Unit | Set |
| Function | Joint, propshaft |
| Type | Joint, propshaft |
Important compatibility info
| Outer diameter | 138 mm |
| Thickness | 44 mm |
| Inner diameter | 37 mm |
| Bolt Hole Circle Diameter | 90 mm |
| Quantity Unit | Set |
| Function | Joint, propshaft |
| Type | Joint, propshaft |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023














