Car Parts & Accessories by First Line
First Line is a Global brand well known for its premium quality components and has over 30 years experience in the Automotive Aftermarket. First Line offers a leading range of over 12 product lines and over 47 product families. Important compatibility info
| Rod/Strut | Push Rod |
| Length | 898 mm |
| Function | Centre Rod Assembly |
| Type | Centre Rod Assembly |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
Important compatibility info
| Rod/Strut | Push Rod |
| Length | 898 mm |
| Function | Centre Rod Assembly |
| Type | Centre Rod Assembly |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
Important compatibility info
Important compatibility info
| Steering arm type | Control Arm |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Lower |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Paired article numbers | FCA7068 |
Important compatibility info
| Steering arm type | Control Arm |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Lower |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Paired article numbers | FCA7068 |
Important compatibility info
| Steering arm type | Control Arm |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Paired article numbers | FCA7067 |
| Placement on Vehicle | Front Axle Right, Lower |
Important compatibility info
| Steering arm type | Control Arm |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Paired article numbers | FCA7067 |
| Placement on Vehicle | Front Axle Right, Lower |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Right, Lower |
| Length | 366 mm |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Paired article numbers | FCA7995 |
| Steering arm type | Control Arm |
| Material | Aluminium |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Right, Lower |
| Length | 366 mm |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Paired article numbers | FCA7995 |
| Steering arm type | Control Arm |
| Material | Aluminium |
Important compatibility info
| Length 4 | 2830 mm |
| Length 3 | 3010 mm |
| Length 2 | 3075 mm |
| Length 1 | 3260 mm |
| Function | Cable Pull, manual transmission |
| Type | Cable Pull, manual transmission |
Important compatibility info
| Length 4 | 2830 mm |
| Length 3 | 3010 mm |
| Length 2 | 3075 mm |
| Length 1 | 3260 mm |
| Function | Cable Pull, manual transmission |
| Type | Cable Pull, manual transmission |
Important compatibility info
| Function | Water Pump, engine cooling |
| Type | Water Pump, engine cooling |
Important compatibility info
| Function | Water Pump, engine cooling |
| Type | Water Pump, engine cooling |
Important compatibility info
| Steering arm type | Control Arm |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Paired article numbers | FCA6122 |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left |
Important compatibility info
| Steering arm type | Control Arm |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Paired article numbers | FCA6122 |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left |
Important compatibility info
| Steering arm type | Control Arm |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Paired article numbers | FCA6121 |
| Placement on Vehicle | Front Axle Right |
Important compatibility info
| Steering arm type | Control Arm |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Paired article numbers | FCA6121 |
| Placement on Vehicle | Front Axle Right |
Important compatibility info
| Steering arm type | Control Arm |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Paired article numbers | FCA6484 |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Lower |
Important compatibility info
| Steering arm type | Control Arm |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Paired article numbers | FCA6484 |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Lower |
Important compatibility info
| Fits thermostat with opening temperature | 95 °C |
| Function | Thermostat, coolant |
| Housing material | Plastic |
| Housing Type | with housing |
| Opening Temperature | 80 °C |
| Type | Thermostat, coolant |
| Additional Information | with gaskets/seals |
| Number of Connectors / Ports | 4 |
Important compatibility info
| Fits thermostat with opening temperature | 95 °C |
| Function | Thermostat, coolant |
| Housing material | Plastic |
| Housing Type | with housing |
| Opening Temperature | 80 °C |
| Type | Thermostat, coolant |
| Additional Information | with gaskets/seals |
| Number of Connectors / Ports | 4 |
Important compatibility info
| Type | Water Pump, engine cooling |
| Number of Wings | 5 |
| Impeller Diameter | 65 mm |
| Water Pump Pulley Diameter | 92 mm |
| Function | Water Pump, engine cooling |
| Number of Ribs | 5 |
| Water pump impeller material | Plastic |
Important compatibility info
| Type | Water Pump, engine cooling |
| Number of Wings | 5 |
| Impeller Diameter | 65 mm |
| Water Pump Pulley Diameter | 92 mm |
| Function | Water Pump, engine cooling |
| Number of Ribs | 5 |
| Water pump impeller material | Plastic |
Important compatibility info
| Function | Fuel Pump |
| Pressure | 6.3 bar |
| Operating Mode | Electric |
| Type | Fuel Pump |
Important compatibility info
| Function | Fuel Pump |
| Pressure | 6.3 bar |
| Operating Mode | Electric |
| Type | Fuel Pump |
Important compatibility info
| Inner diameter 1 | 49 mm |
| Inner diameter 2 | 49 mm |
| Colour | Black |
| Function | Charge Air Hose |
| Port / Connector type | OE PUSH CONNECTOR |
| Material | Silicone |
| Type | Charge Air Hose |
Additional Information
- 1x First Line Fastening Clamp, charge air hose (FHC1003S)
- 1x First Line Fastening Clamp, charge air hose (FHC1108S)
Important compatibility info
| Inner diameter 1 | 49 mm |
| Inner diameter 2 | 49 mm |
| Colour | Black |
| Function | Charge Air Hose |
| Port / Connector type | OE PUSH CONNECTOR |
| Material | Silicone |
| Type | Charge Air Hose |
Additional Information
- 1x First Line Fastening Clamp, charge air hose (FHC1003S)
- 1x First Line Fastening Clamp, charge air hose (FHC1108S)
Important compatibility info
| Function | Mounting, engine |
| Bearing/Mounting Type | Hydro Mount |
| Type | Mounting, engine |
| Placement on Vehicle | Upper Right |
Important compatibility info
| Function | Mounting, engine |
| Bearing/Mounting Type | Hydro Mount |
| Type | Mounting, engine |
| Placement on Vehicle | Upper Right |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Upper |
| Steering arm type | Control Arm |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Paired article numbers | FCA7283 |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023















